10 bylinek pro zdraví plic: Léčí infekce a regenerují sliznice

plice a bylinky

Virální a bakteriální infekce ovlivňují hlavně lidi žijících v chladnějším pásmu severní a jižní polokoule. Tedy tam, kde žijeme i my.

Po překonání nemoci obvykle trvá poměrně dlouhou dobu, dokud se plicní tkáně a sliznice krku či dýchacích cest zcela zregenerují.

Pokud se pro léčbu tohoto druhu onemocnění rozhodnete užívat konvenční antibiotika, riskujete nejen vznik bakterií rezistentních na antibiotika. Hrozí i to, že primárně příčiny onemocnění se neodstraní a infekce se může brzy znovu zopakovat.

Když si však zvolíte bylinky, ty ochrání plíce a dýchací cesty před recidivou a zároveň je pomohou zregenerovat, aby znovu fungovaly na plný výkon.

Bylinky na léčbu plic, průdušek a nosních dutin

Zde je 10 bylin, které mají prokázaný účinek při léčbě plic, průdušek a nosních dutin:

1. Podběl

Původní obyvatelé Ameriky používali podběl na posílení plic po celá tisíciletí. Podběl snižuje množství hlenu v plicích a průduškách.

Kromě toho zklidňuje sliznice a dokonce pomáhá i při astmatu, kašli, zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest.

Podběl se užívá ve formě čaje ze sušených květů nebo v podobě tinktury, čili alkoholového extraktu.

2. Tymián

Tymián je velmi účinný na ucpané dýchací cesty. Obsahuje silný antiseptický esenciální olej, který je v lidové medicíně vyhledávaný kvůli svým přírodním antibiotickým a antimykot.přísadou vlastnostem.

Čaj z tymiánu dokáže odstraňovat tak bakterie, tak viry. Proto bude efektivní v odstraňování infekce bez ohledu na její původ. Tymián se jako lék na plíce používá již od dávných dob. Dnes se využívá i při léčbě zánětu plic.

3. Oregano (Dobromysl obecná)

Oregano je plné vitaminů a ostatních výživných látek, které potřebuje váš imunitní systém. Nejvíce je však oceňované kvůli obsahu karvakrolu a kyseliny rozmarýnové.

Tyto látky jsou známé jako přírodní odhleňovací. Kromě toho redukuje množství histaminu, což má přímý pozitivní účinek na spriechodňovanie dýchacích cest.

Oregáno ničí nebezpečnou bakterii stafylokok aureus, na kterou má silnější dopad než většina komerčně používaných antibiotik.

4. Eukalyptus

Eukalyptus je původem z Austrálie. To však neznamená, že by ho měli užívat jen medvídci Koala. Původní obyvatelé Austrálie Aborigini a později i Američané a Němci dlouho užívají eukalyptus pro osvěžení vzduchu a také na zlepšování zdraví dýchacích cest či proti bolestem v krku.

Eukalyptus se běžně přidává do pastilek nebo sirupů proti kašli. Obsahuje totiž látku zvanou cineola, která má následující účinky:

  • dobrý odhleňovač
  • zmírňuje kašel
  • uvolňuje ucpané dýchací cesty
  • zklidňuje podrážděné nosní dutiny

Čtěte také: Přičicháváním k této bylince si můžete zlepšit paměť až o 75 %


Eukalyptus také obsahuje velké množství antioxidantů, které stimulují imunitní systém při nachlazení a jiných onemocněních.

loading…

5. Šalvěj

Její texturované listy uvolňují opojnou vůni, za což vděčí vysokému podílu esenciálních olejů, které poskytují respiračnímu systému mnoho zdravotních přínosů.

Už odpradávna se šalvěj používala na léčení při bolestech v krku a kašli. Její silná vůně pochází ze 4 esenciálních olejů – thojun, kafr, terpenů a salvén.

Šalvěj se užívá tak, že z ní uděláte čaj a pak naparovat jeho výpary, které zmírňují komplikované plicní stavy, i záněty nosních dutin. Uvařte silný šalvějový čaj a nalijte ho do misky, případně odpařovače.

6. Lékořice

Jde o jednu z nejpoužívanějších bylinek na světě. V tradiční čínské medicíně se lékořice přidává do více receptů, než jakákoli jiná bylinka, protože se věří, že dokáže harmonizovat účinek ostatních bylin.

Lékořice má zklidňující účinky a také uvolňuje sliznice v krku, plicích a dokonce i žaludku. Pomáhá sliznicím při přečištění v dobách, kdy má člověk oslabenou imunitu.

7. Jitrocel

Listy jitrocele se již po staletí používají na zmírnění kašle a podrážděné sliznice. Jeho aktivní látky mají antibakteriální, protizánětlivý a detoxikační účinek.

Klinické studie odhalily, že má simulující sliny účinek na nachlazení, kašel a podrážděné průdušky. Jitrocel zmírňuje suchý kašel tím, že brání tvorbě hlenu v plicích.

8. Máta peprná

banner squareMáta a mátový olej obsahují látku mentol. Ten má uklidňující účinky, které zrelaxují hladké svaly nacházející se ve vašem respiračním systému. Tím pomáhá snadnějšímu dýchání. Sušená máta je bohatá na mentol, menton, methyl acetát, menthofuran a cineol.

Mátový olej má kromě toho i malé množství limonenu, pulegónu, karyofylénu, pinenu a pár dalších látek. Máta má prokázané antihastamínové účinky a také je silným odhleňovací.

9. Plicník

Jde o lišejník rostoucí na stromech, který svým vzhledem připomíná plíce. On však nejen tak vypadá, ale plicím a dýchacímu systému i opravdu pomáhá.

Jako lék se používá přibližně od 15. století, hlavně na odstraňování zahlenění.

10. Chaparral (Larrea tridentata)

Chaparral je bylinka používaná v tradiční medicíně Amerických Indiánů. Obsahuje silné antioxidanty, které jsou schopny zmírňovat podráždění. Obsahuje látku NDGA, která je známá svými antihistaminové účinky.

Chaparral dokáže také zabránit rakovinným buňkám v produkování energie, proto se často využívá v protinádorových kůrách.

Nejlepších výsledků se dosahuje s tinkturou (alkoholový výluh). Podobně jako plicník, i CHAPARRAL je skvělý na odhlenění.


Zdroj: Top 10 Plants and Herbs for Optimal Lung Health + Cure Infections and Repair Pulmonary Damage

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku