Přestaňte absorbovat negativní energii druhých a nenechte se neustále vysávat

negativni energie

Sympatie představuje projev soucítění s někým jiným, zatímco empatie zahrnuje ještě hlubší porozumění. Když člověk projevuje empatii, není schopen pouze rozpoznat emoce druhých, ale dokáže je i prožívat jako své vlastní.

Běžně se stává, že jedinci s vyvinutou empatií absorbuji nadměrné množství bolesti a utrpení ze svého okolí. Toto může mít za následek emocionální vyčerpání a omezení schopnosti fungovat na vyšší úrovni.

Pokud jste někdy byli v jedné místnosti s negativní osobou, určitě jste zažili intenzitu jejích emocí. Pociťujete, jak se těžkost jejích emocí valí na vás a může být obtížné udržet si pozitivní postoj.

Ovládnout dovednost bránit se proti tomuto druhu toxické energie je klíčové pro kvalitní život. Vzhledem k tomu, že váš emocionální stav ovlivňuje váš mentální, psychický a duševní stav, je důležité se naučit chránit svou emocionální pohodu.

5 způsobů, jak přestat pohlcovat negativitu od ostatních

1/ Nepokousejte se zalíbit lidem

Pokud se někdo na vás stěžuje, pomlouvá vás nebo vás hanlivě mluví, nemějte to za osobní a neusilujte o to, aby si vás oblíbil.

Toto by vás jen více zatáhlo do jejich negativního prostoru a stali byste se energeticky a emocionálně závislými na jejich názoru.

Buďte soucitní sami ke své osobě a přijměte, že ne každý bude mít rád právě vás. A to je v pořádku.

Každý z nás má odlišné osobnosti a různé preference, což vytváří různé životní zážitky pro každého z nás.

Projevujte lásku nejdříve sami ke sobě. Bude to působit jako ochranný štít, který vás ochrání před vyčerpáváním energie názory ostatních.


2/ Naučte se odmítat, naučte se řékat “NE!”

Pokud k vám přijde návštěva, dovolte jí vstoupit, ale neodmítejte si svůj osobní prostor. Stejně jako byste nechtěli, aby někdo špinil váš koberec blátem, nechte návštěvníky respektovat vaše hranice.

Přijměte hosty, ale nečekejte, že budou zneužívat vaši pohostinnost. Stanovte si jasná pravidla a dbejte na jejich dodržování!

Je to váš život. Vaše tělo, prostor a osobní čas jsou svatými chrámy, takže si pečlivě vybírejte, koho do nich vpustíte.

Není nic špatného na tom, když odmítnete někomu říci “ne”, pokud to cítíte. Buďte jasnými ohledně svých standardů ještě předtím, než někoho pustíte do svého života.

3/ Zastavte krmení příšery

Dříve jsem zmínil výraz “emocionální upíři”. Jsou to parazitické osobnosti, které doslova vysávají vaši pozornost a laskavost. Zároveň vás však velmi vyčerpávají.

Investování času a emocí do těchto lidí se na začátku může zdát výhodné, ale nakonec se ocitnete vyčerpaní a jejich problémy zůstanou nerozřešeny.

Tito lidé jsou žízniví po vaší lásce. Nikdy je však neuspokojíte, protože se sami rozhodli zůstat v roli obětí.

Můžete nabídnout podporu těm, kteří ji potřebují, být uchem pro přítele nebo neznámého člověka. Avšak snažte se identifikovat okamžik, kdy vaše snahy začínají být nadbytečné nebo kdy prosby o pomoc zní spíše jako vyžadování pozornosti.

Není vaší povinností řešit problémy druhých lidí, zejména pokud sami nechtějí řešení.

Oni chtějí pouze soucit. Je zdravé vědět, kdy je lepší ustoupit! Když cítíte, že se vaše zdroje vyčerpávají, vyjádřete svůj soucit a odejděte. Není nic špatného na odmítnutí účastnit se dramatu někoho jiného.

4/ Návrat k přírodě

Někdy vše, co opravdu potřebujete, je odpočinek od ostatních lidí. Jejich chaotická energie může být obtížná k harmonizaci, takže si udělejte čas na víkend, odpoledne nebo dokonce jen hodinu pro sebe a vydejte se na klidné místo.

Nechte hlasy přírody nahradit hluk a chaos moderního světa. Všimněte si jednoduchosti přírody, absenci motivací a spolupráce všeho – rostlin, zvířat a země.

Dýchejte hluboce a meditujte. Zaměřte se na naplnění svého těla čerstvým kyslíkem a povznesení svého ducha. Když se vrátíte do každodenních rutin, budete se cítit svěží a méně náchylní pohlcovat negativitu od ostatních.

5/ Pamatujte, kdo je zodpovědný za vás

Jste jediní, kdo nese odpovědnost za své pocity. Jste 100% zodpovědní za to, co necháte ovlivňovat své myšlenky a emoce.


Pokud něco ve vašem štěstí není v rovnováze, jste to vy, kdo má schopnost to napravit. Vaše vnímání sama sebe je silnější než vnímání kohokoli jiného.

To platí až do té doby, než se rozhodnete vzdát a hledat schválení od někoho jiného.

Když se rozhodnete být zodpovědní za své pocity, osvobodíte se od vlivu ostatních. Když máte jistotu o tom, kdo jste a jak chcete pociťovat, je pro ostatní složitější vás vyvést z rovnováhy.

Učiňte si záměrné rozhodnutí a ovládněte pozitivitu ve svém životě. Vyberte si situace, které vám přinášejí energii a setkejte se pouze s lidmi, kteří přidávají k tomu, kým jste.

Mějte se rádi a vždy říkejte “ne”, když to situace vyžaduje. Opusťte prostředí, které neodpovídá vašim zájmům. A pamatujte – jste zodpovědní za své životní zážitky. Udělejte si je pro sebe a udělejte si je úžasnými.

Autor: Napsal Jesse Herman pro Powerful Primates


Zdroj: How To Stop Absorbing Other People’s Negative Energy Powerful Primates

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. adamkratochvil napsal:

    vychadzajuc z vlastnych bohatych zivotnych skusenosti (som roč.1947) mozem povedat, ze autor tohto clanku trafil kliniec presne po hlavicke…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku