Máte ucpaný nos a nemůžete dýchat? Rada od babičky stará 40 let, která stále funguje
Mnohým z vás určitě něco říká proplach nosu slanou vodou, někteří z vás ho doma možná pravidelně praktikují, ale najdou se i lidé, kteří o něm zřejmě slyší poprvé. A protože je tu nachlazení, rýmy či chřipky, rozhodně stojí za pokus proplach nosu slanou vodou vyzkoušet. Z vlastní zkušenosti vám můžeme potvrdit, že to skutečně funguje.
Proplachování nosu slanou vodou, má hned několik výhod. Nejenže funguje jako prevence vůči virovým a infekčním onemocněním plachtících vzduchem v sychravém období, aletaké vám nos i uvolní a dokáže pomoci i při chronické rýmě či rýmě způsobené alergií hlavně na jaře.
Co všechno je třeba k proplachu nosu? Vodu, sůl, vhodnou nádobku (kterou najdete i na internetu nebo zakoupíte v lékárně) a pro ty, kteří budou mít premiéru, se sejde poměrně dost trpělivosti. Pokud máte nos ucpaný natolik, že se vám ním nedá pořádně ani nadechnout, je důležité podotknout, že se vám neuvolní hned po prvním proplachu. Zkuste si například uvolnit nos alespoň zčásti tím, že budete krájet cibuli, případně si nechte rozpustit malý kousek másla přímo v nosní dírce.
Předtím si ale připravte roztok slané vody, přičemž v litru převařené vody rozpustíte lžičku mořské soli. Můžete si roztok připravit i tak, že si ho připravíte přímo v nádobce a rozmícháte, aby se sůl rozpustila. Těm, kteří zkoušejí proplach poprvé, se ten litr opravdu sejde, neboť většina roztoku pujde jinam než do nosu, čili bude nejvhodnější koupelna. Vodu nechte vychladnout na takovou teplotu, do které když namočíte konec lokte, bude vám příjemná. Někde se dokonce uvádí, že by měla mít kolem 37 stupňů Celsia.
Pokud jste se rozhodli pro nějakou domácí nádobku, nejlepší by byla taková, která vám překryje celou nosní dírku tak, aby z ní roztok tekl, ale zároveň by vám nemělo vytékat ani z nádobky když ji budete mít nakloněnou. Chceme přece, aby roztok vytékal z druhé nosní dírky.
Nejlépe bude to zkoušet v předklonu nad vanou nebo umyvadlem (v případě, že máte nos necitlivý natolik, že byste necítili tok roztoku, můžete se dívat do zrcadla (ano, bude to poměrně vtipné)). Do nosní dírky lijeme roztok tak, že hlavu předkloníme bradou směrem ke klíční kosti, protože pokud bychom hlavu nepredklonili dostatečně, roztok by vám zatékal do hrdla. To, věřte mi, nechcete, ale zpočátku se tomu asi nevyhnete. Ale vydržte.
Dýchejte samozřejmě ústy. Následně už “jen” stačí najít ten pravý úhel, kdy vám roztok bude protékat z jedné nosní dírky do druhé. Měli byste mít tedy hlavu dostatečně překlopenou a zároveň vytočenou stranou téměř do pravého úhlu. Je to trochu zvláštní pocit, když to protéká. Toto bude chtít už jen cvik a dostatek trpělivosti… Ale rozhodně to stojí za to. Připojujeme rovněž video, které vám názorně ukáže, jak na to.
Pokud v tom získáte cvik, klidně to zařaďte mezi každodenní, nebo alespoň pravidelněji rituály. Zabere vám to opravdu chvilku, jako například mytí zubů.
Jak na proplach nosu solným roztokem