Máte doma pánev s tímto označením? Tak ji okamžitě vyhoďte!

 

Můžeme vás poprosit o jednu malou laskavost?

Jděte do vaší kuchyně a zkontrolujte si pánve. Pokud se na některé z nich se nachází označení PFAS, ihned se takové pánve raději zbavte. Pokud ji nenajdete na pánvi, zjistíte na stránkách výrobce.

V uvedené pánvi nikdy nepečte maso, nesmažte hranolky, ani nepřipravujte palačinky či jiné pokrmy.

Výrobci tvrdí, že tento druh pánví je schopen zajistit, aby se jídlo na ně nelepilo nebo nepřipálilo.

V čem je problém PFAS pánví

PFAS znamená perfluorované akrylované substance.


Měli byste vědět, že v současnosti se přes 200 předních vědců vyjádřilo, že nádobí a obaly s tímto druhem povrchu mohou být velmi nebezpečné pro zdraví vás a vaší rodiny.

Tito vědci podepsali takzvaný “Madridský dokument”, ve kterém společně varují spotřebitele o tom, jak jsou znepokojeni v současnosti tak rozšířeným každodenním používáním těchto perfluórakrylových sloučenin.

Předmětné sloučeniny se nepoužívají pouze na pánve, ale například i při výrobě plechových kontejnerů na potraviny (například pro použití v restauracích nebo zařízeních rychlého občerstvení).

Jejich společnou charakteristikou je, že mají povrch, na který se jídlo nelepí, ani zespoda nepřipaluje.

Současné studie o PFAS

Jedna současná studie provedená na zvířatech zjistila, že jisté druhy PFAS vedou k narušení endokrinního a imunitního systému, otravě jater a zpomalení metabolismu.

Nejhorší na těchto sloučeninách je však to, že se nenacházejí pouze v potravinách, které se skladují nebo vaří v uvedeném nádobí.

Během tepelné úpravy totiž dochází i k jejich uvolňování do ovzduší a  ze vzduchu se pak dostávají do vody, půdy a celého životního prostředí.

Proto mnozí vědci a medicínští experti žádají výrobce na celém světě, aby přestali používat chemické látky ze skupiny PFAS, protože dnes už existují mnohem bezpečnější alternativy materiálů, na které se jídlo nelepí.

Závěr

Na závěr vám nabízíme velmi užitečné a jednoduché doporučení:

Pokud uvidíte na vašich pánvích nebo jiném kuchyňském nádobí zmíněné označení PFAS, raději se jejich rychle zbavte.

Doufáme, že byl pro vás tento článek užitečný, a že důležité informace z něj budete sdílet i se svými přáteli a známými, na jejichž zdraví vám záleží.


Zdroj: NON STICK COOKWARE | DOES IT CAUSE CANCER?

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku