Léky nepotřebujete. 5 účinných přírodních projímadel, která pomáhají proti zácpě

Existuje mnoho příčin zácpy, například léky, špatné stravovací návyky, diety s nízkým obsahem vlákniny, případné zneužití laxativ, hormonální poruchy nebo třeba nemoci související s jinými částmi těla, které také postihují střeva a vysoké hladiny estrogenu a progesteronu během těhotenství.

Jak zjistíte, že máte opravdu zácpu?

Zácpu definujeme jako méně než tři stolice týdně a těžká zácpa je méně než týden. To je obvykle způsobeno pomalým pohybem “materiálu” přes tlusté střevo. Dvě poruchy omezené na tlusté střevo, které způsobují zácpu, jsou setrvačnost samotného tlustého střeva a dysfunkce pánevního dna.

Existuje několik potravin, které můžete jíst a která působí jako jemná, přirozená projímadla pomáhající trávení, bez strašidelných vedlejších účinků prodávaných komerčních projímadel.

Pojďme se podívat, jak si místo chemie můžete pomoci přírodním způsobem.

1. Chia semínka

Semínka chia vytvářejí gelovitou konzistenci, když jsou namočené ve vodě, což může pomáhat při mazání střev a přispívat k podpoře pravidelnosti vyprazdňování. Tento typ vlákniny je vzdálený od populárních doplňků, které používají jako zdroj vlákniny nerozpustná vlákna, čímž vytvářejí hromadění ve střevech, což může skutečně problém ještě zhoršit. Namísto toho semínka chia obsahují rozpustnou vlákninu, která je více viskózní, aby pomohla „pohybovat odpadem”.

Chia sememínka pomáhají promazat střeva, což je skvělé přirozené projímadlo.

Přidejte chia semena do své každodenní stravy tím, že například vytvoříte chia pudink (namočíte chia semena ve vodě nebo v mandlovém mléku a přidáte do jogurtu), přidání semen do smoothie, nebo do domácích džemů.

2. Lněné semínko

Druhým semínkem s laxativním účinkem je semínko lněné. Vlákno v lněném semínku je podobné částicím chia ve své schopnosti vytvářet objem stolice a pomáhá zrychlit pohyb stolice přes tlusté střevo.

Ale to není všechno. Olejové a slídové složky lněného semene byly také studovány na schopnost působit jako přírodní laxativa tím, že přitahují vodu do střev a současně mazají tvrdé stolice.

Lněná semínka pomáhají vytvářet objem stolice a zároveň střeva promazávat,což pomáhá přirozeně zmírňovat zácpu.

Přidejte pár polévkových lžic čerstvě nadrceného lněného semínka do vašich denních lahůdek, jogurtu,polévek, kaší atd…

3. Sušené švestky

Téměř všichni slyšeli o tom, že drcené šťávy ze sušených švestek jsou pro zácpu naprosto ideální.

Doporučení zůstává silné, což ukazuje, že sušené švestky jsou ještě účinnější při léčbě zácpy než doplňky jako je psyllium, další oblíbená léčba zácpy.

S tím, co bylo řečeno, nezapomeňte zkusit jíst celé sušené švestky předtím, než se rozhodnete pro šťávu. To vám pomůže vyhnout se špičkám krevního cukru a také zaručíte, že získáte účinky vlákna také.

4. Probiotické potraviny

Vznik špatných bakterií ve střevě v důsledku vysoce zpracované stravy je receptem na zažívací potíže, jako je zácpa.

Probiotické potraviny, jako je zelí, kimchi, kombucha a čerstvý jogurt, obsahují prospěšné bakterie a enzymy, které pomáhají bojovat s touto špatnou bakterií. Zaměřte se na přidání alespoň jedné z těchto probiotických potravin k jídlu každý den, aby vaše trávení bylo pravidelné a v pořádku.

5. Tmavě zelené listy

Jako je špenát, pampeliška obsahují nejen rozpustné a nerozpustné vlákno (prokázalo se, že zvyšují průchod odpadu přes tlusté střevo), ale také velké množství hořčíku. Hořčík je silný elektrolyt, který bohužel většina lidí má v těle nedostatečný. Mezi obrovským seznamem přínosů je hořčík zodpovědný za vtahování a zadržování vody ve střevech, což pomáhá změknutí stolice a zvyšuje jejich pohyblivost.


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *