Ch-ch-ch chia semínka: nezbytná součást hubnutí a super potravina budoucnosti

chia_seedsSalvia hispanica (Šalvěj hispánská) nebo-li chia je rostlinka ze skupiny rostlin, kam patří například i máta peprná. Semínka této maličké rostlinky jsou doslova zlatým dolem nutričních látek.

Chia semínka se dnes dokonce považují za jednu z nejefektivnějších super potravin. Tři polévkové lžíce semínek obsahují 138 kalorií, 9 gramů zdravých tuků, 10 gramů vlákniny, 5 gramů bílkovin a relativně velké množství vápníku.

Kromě toho jsou napakované omega-3 mastnými kyselinami, převážně kyselinou alfa- lipoovou, kterou tělo dokáže přetvořit na EPA a DHA. Výzkum provedený na top univerzitách v USA potvrdil, že chia semínka jsou extrémně cenným zdrojem výživy. Chia semínka byla součástí stravy Aztéků a Mayů.

Tato zázračná semínka dokonce tvořila základní součást vybavení na přežití u aztéckých bojovníků. Jedna hrst chia semínek údajně dokázala udržet člověka při síle i 24 hodin.

Konzumace chia semínek

Chia semínka se poprvé začaly kultivovat již kolem roku 3500 před Kristem civilizacemi Aztéků a Mayů. Vědomy si jejich hodnoty, byly svého času používány i jako forma peněz.

Chia semínka se využívají ke konzumaci, ale i jiné účely několika způsoby:

  • samostatně jako zrno nebo smíchané s jinými semeny
  • příprava nápojů jejich namáčením ve vodě
  • podrcené na mouku
  • přidávané do léků
  • lisované za účelem získání oleje
  • základ pro barvy na tělo a obličej

Aztéčtí vládci přijímali chia semínka jako dary od podrobených národů. Dokonce byly i často poskytovány bohem při náboženských ceremoniích.

Důvody, proč chia semínka jíst

Důvodů, proč na jídelníček zařadit chia semínka je mnoho. Rádi bychom představili alespoň 10 jejich zdravotních a nutričních přínosů:

1) Bojovník s tuky

Někteří lidé se vyhýbají konzumaci semínek, protože si myslí, že z jejich vysokého podílu tuků se tloustne. Mýlí se. Chia semínka mají v sobě dobré tuky, které vaše tělo potřebuje. Dvě třetiny lidského mozku tvoří právě tuky. Obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin v chia semínkách redukují břišní tuk.

Kromě toho mají stabilizační účinek na krevní cukr. Proto nemusíte mít fobii z tuku v nich. Chia semínka dokážou nasáknout až 7 násobné množství vody v poměru k vlastní váze a vytvořit tak formu želatiny. Ta má za následek postupné uvolňování sacharidů a tedy jejich pomalejší konverzi na krevní glukózu.

 2) Silnější zuby a kosti

Jedna porce chia semínek obsahuje 18 % denní doporučené dávky vápníku, což vám pomůže s budováním silných kostí a zubů. Zároveň spolu s ostatními složkami jsou chia semínka výborná na předcházení osteoporózy.

3) Rychle zasytí a zlepší spánek

Chia semínka odvedou úžasnou práci při potlačování hladu a udržení pocitu sytosti na dlouhou dobu. Kromě toho obsahují aminokyselinu tryptofan, která je zodpovědná za dobrý spánek, náladu a pocit klidu.

4) Bohaté na bílkoviny

Pokud jste náhodou vegetarián a chia semínka jste zatím nezařadili do svého jídelníčku, tak byste tak měli učinit co nejdříve. Jedna 28 gramová porce (cca 3 polévkové lžíce) této super potraviny obsahuje 5 gramů proteinu, čili kolem 10% denní doporučené dávky.

 5) Vysoký obsah vlákniny

Vláknina je nezbytná pro dobré trávení či prevenci zácpy. Chia semínka jí poskytují dostatek až nad míru. V jediné dávce najdete 11 gramů vlákniny, což představuje 1/3 denní dávky. více důvodů ke konzumaci chia semínek najdete na další stránce…..

6) Bojují s cukrovkou

V současnosti je chia zkoumána jako potenciální přírodní lék proti cukrovce typu 2 a to díky své schopnosti zpomalovat trávení. Želatinový obal, který kolem sebe vytvářejí chia semínka při styku s tekutinou, zabraňuje prudkým výkyvům krevního cukru.

7) Neobsahují lepek

Chia neobsahuje lepek. Pokud vás trápí celiakie nebo pokud jen dodržujete bezlepkovou dietu, tak vás potěší fakt, že chia semínka si můžete bez obav vychutnat.

8) Zdroj minerálů

Jedna porce chia semínek poskytuje 18% denní dávky vápníku, 35% fosforu, 24% hořčíku a okolo 50% manganu. Tyto vitální minerály chrání před vysokým krevním tlakem, udržují zdravou váhu, zaručují dostatek energie během dne a podporují metabolismus.

 9) Silné antioxidanty

Cha semínka obsahují silné antioxidanty chránící před volnými radikály, stárnutím a rakovinou. Fakt, že je v nich tolik antioxidantů, zaručuje i jejich dlouhou skladovatelnost – bez chlazení vydrží v dobrém stavu i 2 roky.

10) Bohatý zdroj omega-3

Jak jsme již uvedli v úvodu článku, chia semínka jsou velmi bohatá na omega-3 kyseliny, konkrétně na formu ALA (kyselina alfa-lipoová). V jedné porci (28 gramů) se jí nachází až 5 gramů. Omega-3 mastné kyseliny jsou nepostradatelné pro správnou činnost mozku a koncentraci.


Zdroj: 10 Emphatic Reasons Why You Should Start Eating Chia Seeds Today10 Amazing Reasons You Should Eat Chia Seeds

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku