Jak účinně léčit záněty močových cest bez použití antibiotik

zanet mocovych cest
Záněty močových cest jsou poměrně běžným zdravotním problémem. Trpí na ně jak muži, tak i ženy, ale u žen se vyskytují častěji. Dochází k nim tehdy, když se v močovém měchýři a močové trubici usadí škodlivé bakterie.

Mezi nejčastější příčiny patří pohlavní aktivita, zadržování moči, těhotenství, menopauza, cukrovka a nachlazení.

Typické projevy zánětů močových cest jsou:

 • časté močení
 • malé množství moči
 • pálivé pocity při močení
 • změna barvy moči
 • bolesti v oblasti pánve
 • horečka
 • nevolnosti a zvracení

Při těchto zánětech je nutná okamžitá akce, aby se zánět nerozšířil i do ledvin. Kromě konvenční léčby předepisování urologem existuje i množství domácích přírodních receptů, které dokáže zánětem močových cest jak předcházet, tak je i vyléčit. V našem článku vám nabídneme 10 takových receptů.

Jak a čím přírodně léčit zánět močových cest

Jablečný ocet

Jablečný ocet je bohatým zdrojem enzymů, draslíku a dalších užitečných minerálů, které dokáží zabránit bakteriím se v močových cestách usazovat a rozmnožovat. Pokud vás trápí tento typ zánětu, můžete použít jablečný ocet jako přírodní antibiotikum proti vzniklé infekci. Nalijte 2 polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vody. Můžete přidat i čerstvou citrónovou šťávu a přichutit to medem. Dobře zamíchejte a vypijte. Pijte to dva krát denně, během několika dní. O zdravotních účincích jablečného octa si můžete přečíst v tomto článku.jablecny-ocet-300x243

Indický angrešt (Amla)

Indický angrešt obsahuje látky, které omezují růst bakterií.

 • Vezměte sklenici s vodou. Přidejte čajovou lžičku prášku z indických angreštů a jednu čajovou lžičku prášku z kurkumy (seženete ji např. v Tescu za pár korun mezi kořením).
 • Vařte vodu, dokud se polovina neodpaří.
 • Zbytek roztoku pijte 3 krát denně po dobu 3 až 5 dní.

anglicky angrestMůžete také konzumovat více ovoce : citrony, pomeranče, banány, guava, kiwi, meloun, maliny, rajčata či papáju. Obsahují totiž vysoký podíl vitamínu C, který je na tento typ infekce poměrně účinný.

BannerBrusinkový džus

Jisté látky nacházející se v brusinkách, konkrétně proanthokyanidiny, brání bakteriím zachytit se na stěnách močového měchýře. Brusinkový džus má také mírně antibiotické účinky.

brusinkyPijte polovinu sklenky (1 dcl) brusinkového džusu denně jako prevenci infekce. Pokud již infekcí trpíte, pak byste měli vypít 3 až 4 sklenice brusinkového džusu denně.

Tím zabráníte, aby se rozšířila a poškodila ledviny. Musíte však konzumovat nepřislazený brusinkový džus. Pro zlepšení chutě jej můžete smíchat s jablečným džusem.

Upozornění: Nepijte brusinkový džus, pokud jste měli nebo máte problémy s ledvinovými kameny.

Jedlá soda (soda bicarbona)

Jedlá soda zvýší acidobazickou rovnováhu kyselého moči, čímž vám uleví od bolesti. Neutralizace kyselosti moči také napomůže urychlit čas rekonvalescence.

Jednoduše přidejte jednu čajovou lžičku jedlé sody do sklenice vody a pijte to 1 až 2 krát denně dokud vaše potíže nepominou. jedla-soda

Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Čajovníkový olej má antibakteriální vlastnosti, které napomáhají boji s bakteriemi při infekcích, včetně infekcí močového měchýře.

Přidejte 10 kapek oleje z čajovníku do koupele a použijte takovou vodu na mytí vyústění otvoru močové trubice. Případně smíchejte čajovníkový olej se stejným množstvím jalovcového oleje a oleje ze santalového dřeva a natírejte si touto olejovou směsí pokožku oblast pánve v blízkosti močového měchýře. Je to velmi efektivní na snižování bolesti spojenou se zánětem. Provádějte tuto proceduru denně po dobu 3 až 4 dnů.

Další snadný způsob, jak se poprat s infekcí močových cest je dát si koupel ve vodě s rozpuštěnými dvěma čajovými lžičkami čistého jogurtu a 6 kapkami čajovníkového oleje. Dělejte to každý den 10 minut během přibližně 10 dní.tea tree

Borůvky

Borůvky obsahují látky omezující růst bakterií, včetně těch způsobujících záněty močových cest.  Antioxidanty v borůvkách k tomu ještě posilují imunitní systém.

Snězte pár čerstvých borůvek každé ráno k snídani. Můžete si připravit i čerstvý borůvkový džus a pít ho každý den ráno i večer. Výsledek tak bude o to rychlejší. Do džusu nepřidávejte žádná umělá sladidla. Zahrnutí borůvek do každodenní stravy je výborným způsobem, jak infekcím močových cest účinně předcházet.boruvky

Ananas

Ananas obsahuje enzym nazývaný bromelain, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace 100 až 150 gramů ananasu dokáže infekcím močového měchýře předejít. Také si můžete z něj připravit čerstvý džus. Nepoužívejte ananas z plechovky, ani pasterizované ananasové džusy, protože ty už po průmyslovém zpracování žádné enzymy neobsahují.ananas

Medvědice lékařská

Medvědice lékařská (Uva Ursi) je bylinka obsahující protizánětlivé látky, včetně látek s antiseptickými vlastnostmi. Tuto rostlinku by mělo být možné sehnat v lékárnách nebo v obchodech s doplňky stravy. Po požití, její antiseptické vlastnosti zabijí bakterie a také mírně podpoří močení.medvedice lekarska

Upozornění: Lidé s onemocněním ledvin nebo jater, těhotné ženy a kojící ženy a děti by Uva Ursi neměli užívat.

Obklady s horkou vodou

Pravidelné přikládání pryžových vaků s horkou vodou pomůže minimalizovat tlak v močovém měchýři a poskytne vám úlevu od bolesti způsobené infekcí.

Horký zábal také zmírní zánět a zamezí růstu infekce. Nalijte do pryžového vaku horkou vodu. Vak (láhev) položte na spodní část pánve na několik minut. Namísto láhve s vodou můžete použít i jiné hřejivé náplasti.termolahev

Voda

Při potížích s močovými cestami pijte dostatek vody. Pokuste se vypít alespoň 8 až 10 sklenic čisté nebublinkovité vody denně. Dostatek tekutin zvýší tvorbu moči.

Častější močení je u tohoto typu infekcí velmi důležité. Moč se tehdy stává méně koncentrovaná, což napomáhá vyplavování škodlivých bakterií a rychlejší léčbě. voda

Kromě vody je vhodné pít i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které vám dodají potřebné vitamíny a minerály pro boj s infekcí.

Související 


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: 21 Effective Home Remedies for UTI (Urinary Tract Infection)

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

1 odpověď

 1. Verča napsal:

  Děkuju za úžasný článek. Věděla jsem v podstatě pouze o brusinkách (něco málo jsem slyšela o tom jablečném octu), ale zbytek velké překvapení. Nicméně všechno jsou to věci, které téměř běžně konzumuji a přesto u mě nepůsobí ani jako prevence, aby se mi záněty nevracely, tak já nevím. Zatím jsem vždycky léčila urovalem manosa akut+, co mi poradili v lékárně s tím, že když to do dvou dnů nezabere, tak k lékaři a většinou to zabere, ale vyzkouším ještě ty vaše rady a třeba bude příště ta léčba ještě rychlejší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku