Dr. Lissa Rankin: Kritická věc, kterou lékař potřebuje vědět a pravděpodobně tomu tak není

Dr. Lissa Rankin: Kritická věc, kterou lékař potřebuje vědět a pravděpodobně tomu tak neníČas od času sevřela Annino břicho bolest tak, že se musela omluvit a schovat se na toaletě. Aby se z bolesti nepozvracela, přičichla si levandulového oleje.

Poprvé, když se to stalo, zavolala své přítelkyni, která ji odvedla na pohotovost. Tam ji zkoumali, rentgenovali a jinak vyšetřovali. Nic nezjistili, tak pouze pokývali rameny, nacpali uklidňujícími léky a poslali domů s výměnným lístkem na gastroenterologii. 

Nicméně o pár dní později se to stalo znovu. Anna si proto rychle zarezervovala vyšetření gastroenterologem. Ten jí přes konečník trubičkou vyšetřil tlusté střevo a stanovil diagnózu – syndrom podrážděného střeva.

Anna vyzkoušela několik léků a také zavedla několik změn do svého stravování. Ale bolest se ještě více zhoršila. Když to řekla svému gastroenterologovi, doporučil ji návštěvu gynekologa. Ten ji laparoskopickým vyšetřením stanovil diagnózu, endometrióza a předepsal lék Lupron, který u 32 leté Anny vyvolal dočasnou menopauzu. Jeho vedlejší účinky v podobě návalů horka, nespavosti, vaginální souchotiny a nočního pocení byly silnější než původní bolesti břicha. Proto se Anna rozhodla lék vysadit a raději snášet původní bolesti.

Vyšetření a … další vyšetření

Protože první dávky Lupronu jejím symptomům velmi nepomohly, gynekolog doporučil návštěvu urologa. Ten provedl na Anně další vyšetření, během kterého jí zavedl do močového měchýře kameru. Tam objevil pár znepokojujících abnormalit. Nakonec stanovil diagnózu, intersticiální cystitida. Následoval předpis na další léky a další úprava stravování.

Další týden se Anna opět svíjela na toaletě a přičichávala k levandulovému oleji minimálně dvakrát denně. Nikdo s ní však nerozebíral jeden zásadní fakt. A to, že tyto stavy se objeví vždy, když na ní její šéfka v obchodě se značkovým zbožím vyletí s pokřikem a grimasou na tváři.

Skutečná diagnóza

Žádného z Anniných lékařů nenapadlo, že se možná jedná o nefunkční vztah s její manažerkou, který se projevuje na fyzické úrovni, jako odezva na chronický opakovaný stres.

Lidské tělo je vybaveno dokonalým samoléčícím mechanismem, který snižuje záněty, ulevuje od bolesti, napravuje poškozené bílkoviny, zabíjí rakovinné buňky (které se v nás tvoří každý den), bojuje s infekcemi a brání vzniku vážných onemocnění. Nicméně tyto samoléčící procesy probíhají pouze tehdy, kdy tělo není zaplaveno stresovými hormony, jako jsou kortizol nebo adrenalin.

To, co Annini lékaři přehlédli při stanovování diagnózy a následné léčbě, bylo základní příčinou jejího špatného zdravotního stavu. A to, co opravdu Anna potřebovala namísto léků, operací či dokonce i změny stravy, byla změna zaměstnání. Nebo alespoň změna nadřízeného. Tím by se zajistilo, že se její mysl zrelaxuje, stresové odezvy vypnou, uklidňující reflexy zapnou a samoléčící tělesný mechanismus se znovu aktivuje a zahojí Annino tělo.

Nový radikální přístup

Kdysi jsem pracovala na venkově, kde všichni moji pacienti byli entuziasté zdraví – jedli veganskou stravu, pili čerstvé vylisované džusy, cvičili s osobními trenéry a jedli 20 výživových doplňků denně.

Byla jsem překvapena, že přesto byli mnozí z nich velmi nemocní. Nedávalo to žádný smysl. Vždyť přece lidé, kteří tohle všechno dělají, by měli být ukázkovým příkladem zdraví. Oni však byli v horším stavu, než někteří letití lidé.

Proto jsem do vstupního formuláře pro nové pacienty zahrnula pár otázek, na které se žádný jiný lékař neptal:

Otázky za milion dolarů

Brání vám něco, abyste byli autentičtí – takovým, jakým opravdu jste?

Máte romantický vztah? Pokud ano, jste v něm šťastní? Pokud ne, přejete si, aby tomu tak bylo?

Uspokojuje vás práce? Máte pocit, že naplňujete svůj smysl života? Vycházíte dobře s kolegy?

Umíte se kreativně projevit?

Jste na tom dobře s financemi nebo jsou pro vás stresem?

Máte pocit spojení s bohem (nadpozemskými silami, vesmírem a podobně)?

Máte uspokojivý sexuální život?

Která pravidla dodržujete, ale nejraději byste je porušili?

A ještě dvě zásadní:

Co může být primární příčinou vašeho špatného zdravotního stavu?

Co potřebuje vaše tělo, aby se vyléčilo?

Když jsem se svých pacientů na tuto otázku zeptala, odpověděli mi věci, jako například:

„Potřebuji ukončit svůj toxický vztah.“

„Potřebuji dát v práci výpověď.“

„Potřebuji odpustit otci.“

„Potřebuji konečně napsat knihu.

To, co jsem zjistila pomocí uvedených otázek, mi často pomohlo diagnostikovat příčinu bolesti břicha, chronickou únavu nebo neurologické problémy. Také mi to pomohlo vést následný rozhovor s pacienty tak, aby se cítili pohodlně v zacházení do svých tmavých zákoutí. Aby mi řekli to, co někdy nebyli ochotni připustit ani sami před sebou. Po takových pravdivých rozhovorech se pak začaly dít přímo zázračné věci.

Jak se Anna vyléčila sama

Anna sama před sebou připustila, že pro zastavení stresových odezev svého těla musí buď stanovit jasné hranice se svou šéfkou, aby ji ta přestala šikanovat nebo dát v práci výpověď. Poté, co její snahy o komunikaci se šéfkou selhaly, vzdala se svého lukrativního zaměstnání (nemusíte hned dávat výpověď, někdy stačí pouhý přesun v rámci pracovní organizace do jiného teamu – pozn. redakce).

Nakonec stálo při Anně štěstí. Když se manažer u konkurence dozvěděl, že se postavila “dračí ženě”, okamžitě jí nabídl práci. A dokonce s lepším platem a vyšší pozicí. No a nejlepší ze všeho bylo, že Anniny bolesti břicha ustaly – bez léků, operací a dokonce i bez změny ve stravování.

Autor: Lissa Rankin

O autorce

Lékařka, zaměřená na péči o tělo a mysl a zakladatelka Institutu pro lékaře a poskytovatele zdravotní péče a vzdělávacího programu Celostní medicíny.  Je autorkou knihy “Mind Over Medicine: Scientific Proof That You Can Heal Yourself” (v české verzi pod názvem Mysl je mocný lékař – Vědecký důkaz, že se sami můžete uzdravit), vyhlášenou The New York Times jako bestseller (k zakoupení na internetu – pozn. red.).  Při léčbě preferuje takovou zdravotní péči, která vás a vaší mysl posílí natolik, abyste se uzdravili. 

Pro anglicky hovořící přidáváme jednu z jejich přednášek.

Související


Zdroj: The Critical Thing Your Doctor Needs to Know – and Probably Doesn’t

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *