Ovoce, které je o 500 % účinnější než sirupy proti kašli

Pineapple-Juice-Is-5-Times-More-Effective-Than-Cough-Syrup-1024x535Do našich končin se dostal z Jižní Ameriky ještě v době Kryštofa Kolumba. Původně byl znakem prestiže a vyskytoval se pouze jako součást menu na velkých hostinách.

Dnes je toto ovoce snadno dostupné a je oblíbené zejména díky své sladké a osvěžující chuti. Kromě té však má i mnoho zdravotních pozitiv. Ve své původní domovině bylo již po staletí uznáváno pro své pozitivní účinky hlavně na trávení a také proto, že působí protizánětlivě. Jedna jeho složka má dokonce prokázané účinky proti rakovině.

Ano, řeč je o ananasu.

V čem spočívá síla ananasu?

Protizánětlivé účinky jsou připisovány především činnosti bromelainu – enzymu a silnému antioxidantu. Dodnes již proběhlo mnoho studií zaměřených na funkce tohoto enzymu.

A proto se věří, že dokáže:

 • zmírnit bolesti kloubů
 • zmírnit artritidu
 • tišit záněty
 • bránit růstu nádorů
 • zkracovat dobu léčby po operacích

Bromelain je jeden z nejznámějších výživových doplňků v Německu, kde se zjistilo, že pomáhá zmírňovat záněty a otoky nosu a nosních dutin, a to hlavně po operaci nebo zranění. Tento enzym zabíjí bakterie a bojuje s infekcemi.

Ananas je také bohatý na vitamín C. Sklenice ananasového džusu (čerstvě odšťaveného) obsahuje přibližně 50 % doporučené denní dávky.

Pokud jíte kousky čerstvého ananasu, tak již jedna porce vám dodá až 131 % vitamínu C, potřebného na jeden den. Tento důležitý vitamín a zároveň antioxidant pomáhá udržovat kosti, svaly a žíly silné a zdravé.

Mimo jiné ananas obsahuje i vitamín A, Thiamin, riboflavin, vitamin B6, kyselinu pantotenovou, hořčík, mangan a draslík. Je také výborný zdroj dalších esenciálních vitamínů a minerálů.

Jak ananas ovlivňuje léčbu kašle?

Co se týče léčby neústupného kašle a nachlazení, ananasový džus dokáže uklidnit bolestivé hrdlo a pomáhá při vykašlávání hlenů.

Jedna z mnoha studií srovnávala sirup proti kašli, který koupíte bez předpisu a extrakt z ananasu. Zjistila, že ananas je až pět krát účinnější. Pacienti se uzdravili 4,8 krát rychleji, když užívali přírodní lék z ananasu. Navíc i samotný průběh nachlazení byl mnohem mírnější.

V roce 2010 skupina vědců z Indie zkoumala(publikováno v časopise Der Pharma Chemica) různé způsoby léčby tuberkulózy a zjistili, že směs ananasového džusu, medu, pepře a soli dokázala rozpouštět hlen v plicích pacienta.

Když už sáhnete po ananasový džus jako formě přírodního léku, je velmi důležité koupit přírodní džus, který neprošel chemickým zpracováním. Džusy prodávané běžně v obchodech totiž obsahují hodně cukru a málo opravdového ovoce. Nejlepší, co můžete udělat, pokud máte doma odšťavňovač, je udělat si džus vlastní a hlavně čerstvý.

Recept proti kašli

Ingredience

<ul>

 • 1 hrnek čerstvého ananasu
 • ¼ hrnku čerstvé citronové šťávy
 • čerstvý zázvor
 • 1 polévkovou lžíci čistého, organického medu
 • ½ polévkové lžíce kajenského pepře
 • můžete přidat i špetku kurkumy (ta pomůže s trávením)

Postup

Smíchejte všechny ingredience a pijte dva až tři krát denně. Tato směs je výborná jako lék proti kašli a na rozdíl od těch z lékárny je bez přidaných chemikálií.

Extra tip na závěr

Nejvyšší koncentrace prospěšného enzymu bromelain je uprostřed ananasu, tedy v té části, která se nejčastěji vyhazuje. Je sice trošku tvrdší než jeho okrajové části, ale na druhé straně, právě ta nejzdravější. Proto ji příště do koše určitě nevyhazujte!

Související 


Zdroj: Pinapple Juice is 5 Times More Effective than Cough Syrup

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *