Dávejte si pozor na těchto 20 léků – způsobují ztrátu paměti
Léky na předpis vedou celosvětově každý rok k více než 100.000 úmrtí a u dalších 1,5 milionu lidí vyvolávají vážné vedlejší následky, které vyžadují hospitalizaci. Negativní reakce na léky jsou uváděny jako 4. nejčastější příčina úmrtí.
Každý lék na předpis proto představuje určitá zdravotní rizika. Ztráta paměti je jedním z nich.
3 skupiny léků, které nejčastěji vedou k problémům s pamětí
Mezi léky existují 3 skupiny, které mají vyšší vliv na mozek a jeho kognitivní schopnosti, než ostatní léky. Pokud užíváte lék z této skupiny, je vysoká šance, že bude mít na paměť nepříznivé účinky.
1/Léky “proti” něčemu
Jakýkoliv lék začínající slovem “anti” (česky “proti”), jako například antidepresiva, antihistaminika, antibiotika, antispazmodika čí antihypertenziva, budou pravděpodobně ovlivňovat vaši úroveň acetylcholinu.
Acetylcholin je primárním neurotransmiterem odpovědným za paměť a učení. Jeho nízké úrovně mohou vyvolat projevy velmi podobné těm u demence, ale i ztrátu paměti, mentální dezorientovanost, zamlžené vidění, halucinace či delirium.
2/Léky na spaní
Předepisované léky na podporu spánku jsou nechvalně známé tím, že vedou ve ztrátě paměti. Někteří lidé dokonce nazývají nejoblíbenější léky na spaní Zolpidem Teva a Zolpidem Orion (obsahující účinnou látku zolpidemtatrat) i jako léky na amnézii.
Uživatelé těchto léků jsou známí bdělým spánkem, rizikovým řízením a halucinacemi. Léky obsahující látku zolpidemtatrat vyvolávají stavy podobné kómatu či opileckému omdlení a zároveň ochuzují mozek o spánkovou regeneraci.
Existují lepší způsoby jak na nespavost!
3/Statiny
Statiny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, jsou zřejmě nejškodlivější skupina léků pro váš mozek. Dokonce se dnes už vyžaduje, aby byla ztráta paměti uvedena v jejich příbalových letácích jako možný vedlejší účinek. Cholesterol tvoří až 1/4 vašeho mozku a je nezbytný pro funkce paměti, učení a rychlého rozmýšlení.
Proto není žádným překvapením, že léky snižující hladinu cholesterolu v krvi mají na mozek nežádoucí vedlejší účinky.
20 léků, které způsobují ztrátu paměti
Nyní se podrobněji podívejme na seznam konkrétních 20 léků, které jsou notorický známé svými možnými riziky pro mozek:
1/ Léky na epilepsii – Fenytoin (Sodanton, Topiramat Vipharm)
2/ Léky na Parkinsona – Skopalomin, Atropin, Glykopyrrolát
3/ Léky na spaní – Zolpidem, Zopiclon, Zaleplon (Sonata)
4/ Léky proti bolesti – Morfin, Kodein
5/ Benzodiazepamy – Diazepam, Alprazolam (Xanax), Lorazepam
6/ Lithium
7/ Chinidin
8/ Inzulín
9/ Steroidy
10/ Antibiotika – Ciprofloxacin
11/ Chemoterapie
12/ Antihistaminika
13/ Interferony
14/ Léky obsahující Naproxen – Emoxen Gel, Nalgesin S, Napsyn, Vimovo
15/ Tricyklická antidepresiva – Noveril, Anafranil, Amitriptilin
16/ Léky proti vysokému krevnímu tlaku
17/ Beta blokátory (zvláště ty používané na glaukom)
18/ Léky obsahující methyldopa – Dopegypt
19/ Antipsychotika – Haldoperidol, Thioridazine
20/ Barbituráty – Amobarbital, Pentobarbital, Secobarbital, Fenobarbital
Uvedený seznam byl připraven Richardem C. Mohsem, Ph.D., bývalým ředitelem Katedry psychiatrie na Mount Sinajské fakultě medicíny.
Co tedy dál dělat?
Pokud užíváte některé z uvedených léků, doporučujeme vám poradit se se svým lékařem v případě, že zaznamenáte nežádoucí účinky na vaši paměť. Nejlepší by bylo, pokud by vám lékař pomohl najít buď bezpečnější alternativy těchto léků, nebo navrhl zdravé změny ve vašem životním stylu, které by odstranily potřebu léků.
Pokud přece jen budete pokračovat v jejich užívání, snažte se snížit tlak na mozek proaktivním přístupem, jakým je lepší stravování, více pohybu a také pomocí doplňků stravy podporujících mozek.
Čili jednoduše řečeno: Snažte se vytvořit si prostředí, které zachová výkonovou kapacitu mozku i přes nepříznivé vlivy vašich léků.
Zdroj: Beware 20 Medications That Cause Memory Loss
1 odpověď
[…] důležité, jak se ta voda v těle chová. Molekula vody v lidském těle má kolem sebe elektron, jehož kruhová dráha je ve 180° polokruhu směrem na […]