Co se děje, když dlouhodobě nosíte boty na vysokých podpatcích

Co se děje, když dlouhodobě nosíte boty na vysokých podpatcíchVěci, které míváme rádi, nejsou vždy ty, které jsou pro nás zároveň i dobré.

Vezměme si například takové boty na vysokých podpatcích. Ty dokáží vytvořit vážné a bolestivé poškození nohou, přesto je mnohé ženy nosí od rána do večera.

Je i pro vás silným zvykem nosívat takové boty? Pak se nejdříve pozorně podívejte, co se dělají s vaším tělem, když je máte na nohou.

Nepřirozená poloha paty

Vezměme v úvahu přirozenou polohu našich chodidel. Ta byla evolucí přizpůsobena tak, že během chůze se nejprve našlapuje na patu, na kterou se přenáší celá tělesná váha. Pak se přechází na špičky, ale to jen na okamžik, dokud se celý proces neopakuje na druhé noze. Chození na vysokých podpatcích celý tento přirozený proces mění.

Studie provedená JAMA (Žurnál americké lékařské asociace) ukázala, že při nošení vysokých podpatků se nepřirozeně přenáší celá vaše váha na přední část chodidel. A čím vyšší jsou podpatky, tím větší je tento efekt. Časem to pak vede k oslabování paty a nadměrné zátěží kostí a šlach na špičkách chodidel.

Co se děje s vaším tělem při nošení vysokých podpatků

Díky moderním technologiím je dnes již možné přesně zaznamenat, co se děje s tělesnými funkcemi při chůzi na vysokých podpatcích. Ty například způsobují, že se žaludek posouvá směrem dopředu a zadek vydouvat dozadu. Někoho nyní může sice napadnout, že to vypadá pěkně. Faktem však zůstává, že se tím mění přirozené rozložení váhy na vaši páteř. Konkrétně v tom, že se extrémně zvyšuje tlak na její bederní část.

 

Některé výzkumy zjistily, že se při tom dokonce posouvá jeden obratel páteře před druhý. Jde o silně bolestivé onemocnění, které riskujete vždy, když si boty na vysokých podpatcích obouváte . Nicméně nejhorší je to, co to dělá s vašima nohama.

Kvůli změně polohy nohy se zkracují lýtkové svaly, což následně vede ke zkracování Achillových šlach. To sice nebolí ve chvíli, kdy nosíte boty s vysokými podpatky, ale pokud je sundáte, tak to zaručeně pocítíte.

Jak zareaguje tělo, když přestanete nosit vysoké podpatky

Když pak znovu začnete nosit normální boty, případně během chůze na boso, začne vaše chodidlo a noha opět svírat 90˚ úhel. Najednou jsou vaše Achillovy šlachy pod masivním tlakem. To může vést k silným bolestem, přetížení a v krajním případě dokonce k jejich natržení. Tomu lze zabránit pouze tak, že přestanete nosit vysoké patky a dopřejete tělu čas se znovu přizpůsobit. Bude to však nějaký ten čas trvat.

Nebezpečí vysokých podpatků

Při pravidelném nošení bot na vysokých podpatcích riskujete hned několik různých onemocnění a zranění. Tuto je shrnutí těch nejčastějších:

  • natažené svaly v oblasti lýtek
  • bolesti zad v důsledku posunutí těžiště směrem dopředu
  • oslabené Achillovy šlachy
  • ztuhlost prstů na nohou
  • nevratné poškození nervů v prstech na nohou
  • oslabené lýtkové svaly

Závěr

Co tedy dělat? Dobrou zprávou je, že se nemusíte zcela vzdát nošení bot na vysokých podpatcích, hlavně když je rádi nosíte při zvláštních příležitostech.

Nicméně určitě byste se měli snažit většinu času nosit řádně boty, případně chodit kdykoli to lze, na boso. To je totiž jediná přirozená poloha, pro jakou byly vaše nohy stvořeny přírodou.

Související 


Zdroj: Things That Happen To Your Body When You Stop Wearing Heels

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *