Chlapec zahanbil rakovinový průmysl: Vynalezl 100% test na rakovinu slinivky s pomocí internetu

chlapec-a-test-na-rakovinuJeden ze skvělých výroků Thomase Edisona říká, že “Génius je 1 % inspirace a 99 % vytrvalost”. On sám tímto heslem žil.

Vlastnoručně si vyrobil skleněný obal žárovky a otestoval 3000 různých způsobů, které by snížily množství elektrického proudu potřebného k rozsvícení vlákna a 6000 materiálů, které by prodloužily jeho životnost.

Málokdo z nás má to odhodlání a výdrž, abychom vytvořili něco podobného.

To však neplatí o 15 letém chlapci jménem Jack Andraka, který svou vytrvalostí vyrobil něco, co bez pochyb může změnit naši budoucnost.

Jak 15 letý chlapec objevil nový, 100% test na rakovinu

Jack byl svědkem toho, jak rodinný přítel, který mu byl jako strýc, skonal na rakovinu slinivky. Místo toho, aby smrt akceptoval jako součást života, rozhodl se s tím něco udělat.

Uvědomil si, že velkým problémem u rakoviny slinivky je, že 85 % případů je diagnostikováno příliš pozdě, což dává lidem méně než 2% šanci na přežití.

Průměrná doba dožití od zjištění rakoviny slinivky břišní jsou 3 měsíce.

Otázkou zůstává, proč tak vyspělá společnost jako je ta naše, nedokáže tuto nemoc odhalit dříve?

Jak je možné, že současná “moderní medicína” používá 60 let staré a velmi nepřesné techniky, které prohlédnou jen 30 % případů rakoviny slinivky?

Navíc jsou tyto diagnostické metody extrémně drahé – jeden test stojí až 800 dolarů.

Hlavní problém časné diagnostiky rakoviny slinivky

Rakovina slinivky je takzvané nesymptomatické onemocnění, čili nijak se neprojevuje.

Zdravotní pojišťovny navíc nechtějí tyto testy proplácet jen tak “naslepo” bez zjevných příznaků nemoci. Pro většinu pacientů, kteří si je nezaplatí sami, tak zůstávají nedostupné.

Jack si proto řekl, že musí existovat i lepší a spolehlivější způsob, jak tuto rakovinu odhalit. Nový způsob by měl splňovat následující kritéria:

 • neinvazivní
 • rychlý
 • levný
 • jednoduchý
 • citlivý
 • selektivní

Současný markerový test je zaměřen na detekci malého množství jedné specifické bílkoviny a to je velmi problematické. Je to jakoby jste hledali jehlu v kupce sena.

A nejen to, v té kupce sena hledáte jednu specifickou jehlu mezi ostatními jehlami. Často je to přímo nemožný úkol.

Tehdy začal Jack vyhledávat informace na Google, což byla v podstatně jediná věc, kterou mělo 15 leté dítě k dispozici.

Během hledání mezi 8000 bílkovinami našel jednu zvanou mesotelín. Když máte rakovinu slinivky, plic nebo vaječníků, pak se tato bílkovina nachází v krvi v extrémně velkém množství.

Co je však důležité, tato bílkovina se v krvi vyskytuje ve významné koncentraci již v samotných počátcích uvedených typů rakovin, tedy v době, kdy ještě máte téměř 100% šanci na přežití.

Proto, pokud jste schopni detekovat tuto bílkovinu (na rozdíl od jiných, na které jsou zaměřeny současné testy), pak se rakoviny již nemusíte více obávat.

Otázka tedy je, jak tuto bílkovinu mesotelín odhalit?

Nápad s uhlíkovými nanotrubičky

Tehdy přišel na jeden nápad s uhlíkovými nanotrubičkami, které jsou tlusté pouze 1/150 lidského vlasu a jako materiál mají úžasné vlastnosti.

K tomu chtěl dále využít vlastnosti protilátek vážících se pouze na jednu specifickou bílkovinu. Ty plánoval ukrýt do uvedených nanotrubiček.

Svou myšlenku pak rozeslal více než 200 univerzitním profesorům, kteří se věnovali výzkumu rakoviny slinivky. Požádal je, zda by mu s tím nepomohli a také, zda by mu neposkytli své laboratoře.

Vrátilo se mu 199 odmítnutí a jedna rekce ve stylu, že “možná”.

Během 3 měsících se pak s tímto jedním profesorem dohodl na schůzce, kde si s sebou přinesl 500 vědeckých článků, které do té doby na dané téma nastudoval.

Během interview si uvedený profesor zavolal na pomoc další akademiky. Všichni se mu snažili vyvrátit jeho navrhovanou proceduru. Nakonec se však Jackovi přece jen podařilo získat přístup do laboratoře.

Předpokládal, že práce mu zabere 3 měsíce, ale bylo z toho 7 měsíců.

Na konci tohoto náročného období však skončil v ruce s jedním malým papírkem, který byl schopen se 100% úspěšností detekovat rakovinu slinivky a to už i ve zcela počátečním stádiu.

Navíc se jeho test na rakovinu slinivky vyznačuje následujícími parametry oproti současným testům:

 • je 168 krát rychlejší
 • je 26000 krát levnější
 • je 400 krát citlivější

Chcete-li zobrazit vystoupení Jacka na TEDx show (v angličtině) o jeho cestě za tímto převratným objevem, tady je celé video:

Závěr

Jack se během své cesty k úspěchu naučil jednu důležitou věc a to, že i s pomocí pouhého internetu je možné získat informace, na které byste si ani nepomysleli.

A taky, že…

…nepotřebujete být profesorem se třemi tituly, abyste dokázali s ostatními sdílet nápady, myšlenky a objevy.

… s pomocí internetu dokáže i obyčejný člověk někdy doslova změnit svět.


Zdroj: 15-YEAR-OLD PUTS CANCER INDUSTRY TO SHAME: DEVELOPS 100% ACCURATE CANCER TEST USING GOOGLE

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Počet komentářů: 2

 1. Petr napsal:

  Fajn,a kde se to dá pořídit,popř.jak se testy jmenují

 2. jojo napsal:

  vsecko jsou jenom penize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku