Bradavice a kuří oka – příčiny, typy, odstranění a prevence
Bradavice! Och, ty jsou ale ošklivé a zahanbující! A přitom se ani nemusíte dotknout ropuchy, abyste je dostali.
Každý, kdo měl někdy bradavice nebo kuří oka ví, jak těžké je se jich zbavit. V našem dnešním článku vám nabídneme jak domácí kúry, tak i standardní lékařské způsoby pro jejich odstranění.
Jde o poměrně obsáhlý článek, ve kterém se postupně budeme věnovat následujícím oblastem:
- Příčina tvorby bradavic a kuřího oka
- Typy bradavic
- Léčba: Jak odstranit bradavice a kuří oka
- Tipy na prevenci
- Naše doporučení
Příčina tvorby bradavic a kuřího oka
Bradavice jsou způsobovány jediným virem, ze kterého ale existuje několik kmenů. Jde o lidský papiloma virus, označovaný také zkratkou HPV. Tento virus je jedním z nejrozšířenějších ve světě. Je jím nakažených až 40 % světové populace. Jelikož tento virus přímo zapříčiňuje výrůstky na kůži, často se nazývá také bradavičnatý virus.
I když genitální bradavice jsou nejznámějším onemocněním způsobovaným tímto virem, dá se říci, že téměř všechny nové výrůstky na kůži jsou způsobovány právě HPV virům. Rozdíl je v podkmenu, z nichž každý vytváří bradavice na jiné části těla. Může se jednat o běžné, Plantaria (na rukou a nohou), ploché nebo genitální bradavice.
Běžné bradavice způsobují kmeny 2, 4 a 7. Plantaria bradavice v oblasti nohou jsou výsledkem působení kmene 1. Ploché bradavice jsou zapříčiňovány HPV kmeny 3 a 10. No a nakonec genitální bradavice jsou výsledkem přítomnosti některého z více než 30 dalších kmenů lidského papiloma viru.
Co to bradavice vlastně jsou?
Bradavice jsou v podstatě viry žijící v kůži a vyživovány cévami, které jim prostřednictvím krve přivádějí všechny potřebné látky pro život. To je také důvodem, proč jejich odstranění bývá často poměrně bolestivé. Tyto výrůstky jsou totiž navázány na cévní kapiláry a pevně zakořeněné v kůži.
Mohlo by vás zajímat: Po této skvělé kúře už nikdy nebudete trpět na popraskané paty, mozoly nebo otlaky
Pokud se na ně pozorněji zadíváte, spatříte v jejich středu malé černé tečky. Uvedené tečky jsou vlastně sražené krevní cévy, které vyživují bradavice. K šíření bradavic dochází tehdy, pokud se nenakažená část pokožky dostane do kontaktu s infikovanou oblastí. K nakažení dochází buď při přímém styku s nakaženou kůží, nebo po kontaktu s kousky pokožky odtržených z bradavic.
Předpokládá se, že aby došlo k nakažení, musí alespoň malá část zdravé pokožky být poškozena, respektive musí existovat malá ranka, přes kterou dojde k proniknutí HPV viru do těla. Jinými slovy – pokud máte někde na těle bradavici a ta přijde do kontaktu s poškozenou kůží druhé osoby, ta se může nakazit virem HPV a následně se u ní začnou tvořit bradavice (včetně rukou a nohou).
Typy bradavic
Existují bradavice různých tvarů, velikostí a vzhledu. Některé z nich jsou obyčejné vypouklé zatvrdnutí, jiné se tvoří ve skupinách.
Zde následuje návod na jejich rozeznávání a na co se zaměřit, když se snažíte určit, o jaký typ bradavice se jedná.
Plantaria bradavice a kuří oka
Jde o častý typ výrůstků tvořících se vespod nebo stranách chodidel. Protože se nacházejí v dolní části chodidel, bývají ploché a bolestivé v důsledku váhy těla tlačícího na ně. Bradavice je v podstatě mnohem větší než to, co vidíte na povrchu.
Například, při zatlačení na kuří oko spatříte žlutou plochu kolem něj, což je vlastně celé samotné kuří oko. Tento druh bradavic je nesmírně nakažlivý, protože z chodidel se často odlupují kousky kůže. I viry, které je způsobují, oblibují vlhké a teplé místa.
Proto jsou častým zdrojem nákazy např. sprchy v posilovnách. V podstatě výskyt platnárních bradavic mezi atlety je jeden z nejvyšších mezi populace. Diabetici jsou také speciálně náchylní pro nakažení se uvedenými typy HPV virů.
Ploché bradavice
Tento druh bradavic je, jak již z názvu vyplývá, plochý. Dále se vyznačují malou velikostí a kulatým nebo oválným tvarem. Také se zvyknou vyskytovat ve velkých počtech. Není nezvyklé mít 20 až 100 malých bradavic rozesetých po celém těle.
U dětí se nejčastěji vyskytují na tváři. U mužů se mohou nacházet například na bradě a u žen zase na nohou. Malé bradavičky se totiž snadno šíří právě při holení díky rankám, které holení způsobuje. No a pochopitelně muži si často holí tvář a ženy zase nohy, nebo podpaží. K šíření uvedeného typu bradavic může docházet i při škrábání si postiženého místa. Jejich rozmístění je pak často lineární ve směru škrábání.
Genitální bradavice
Genitální bradavice se nejčastěji šíří při intimním styku, zasahující místa, na kterých dochází ke vzájemnému kontaktu. Většinou se vytvoří jako malé, měkké, růžově zabarvené výrůstky. Časem mohou zatvrdnout, nebo se natáhnout do tvaru malé stonku.
Jindy zas několik bradavic blízko u sebe za shluknou do tvaru květáku. Většina z těchto bradaviček je bezbolestná a za nějaký čas, obvykle do pár měsíců samy zmizí. Avšak zároveň jsou nevyléčitelné, což znamená, že se mohou kdykoli znovu a znovu vracet.
Léčba: Jak odstranit bradavice a kuří oka
Pro odstraňování bradavic a kuřích očí se obvykle používají tři metody: volně prodejné přípravky z lékárny, různé domácí recepty a nakonec i chirurgické způsoby.
Přípravky z lékárny bez předpisu
Na štěstí pro vás, většina bradavic za nějaký čas zmizí sama od sebe. Pokud však chcete tento proces urychlit, existuje množství přípravků bez lékařského předpisu, které můžete vyzkoušet. Většina z nich pracuje na principu jejich zmrazení (mix diethyletheru a propanu) nebo vypálení (kyselina saliciová). Tyto metody zároveň zničí virus, který se v bradavicích nachází.
Nepřehlédněte: Jak účinně léčit záněty močových cest bez použití antibiotik
Příkladem takových zmrazovacích přípravků jsou například tužka na kuří oka nebo tužka na bradavice. Zmíněné přípravky se nedoporučuje používat u bradavic na obličeji nebo intimních místech, protože pokožka na těchto částech těla je poměrně citlivá.
Domácí recepty
Existuje velké množství domácích receptů a návodů pro odstranění bradavic. Mezi nejznámější patří tyto:
- lepicí páska
Odstřihněte kousek lepicí pásky tak, aby pokryla kuří oko a nalepte ji na něj. Nechte to tam 6 dní. Potom pásku odlepte a ponořte postižené místo na kůži na pár minut do vody. Pak za pomoci pilníčku odstraňte část nejsvrchnější části kuřího oka. Nechte místo vyschnout, nejlépe přes noc. Pak ráno nalepte novou lepicí pásku a proces opakujte, dokud kuří oko nebo bradavice nezmizí.
Předpokládá se, že tato metoda je účinná, protože mírné podráždění postiženého místa přinutí imunitní systém se nákazou zabývat a HPV viry časem postupně zničí.
- česnek
Prolisujte stroužek čerstvého česneku na jemnou kašičku. Tu pak aplikujte přímo na bradavici nebo kuří oko a místo přelepte náplastí. Aplikujte nový česnek každý den. Zanedlouho bradavice zpuchernatí a do týdne zcela odpadne.
Buďte však opatrní a nenanášejte česnek na okolní zdravou kůži. Je totiž poměrně agresivní a mohl by kůži spálit. Za tímto účelem pomáhá před jeho aplikací pomazat okolní kůži trochou oleje nebo vazelínou.
- ocet
Namočte chomáček vaty to octa a přilepte ho náplastí na kuří oko nebo bradavici alespoň na hodinu nebo dvě denně.
- Pampelišková míza
Odtrhněte pampelišku z vaší zahrádky nebo kdekoliv před domem, zlomte stonek a nakapejte vytékající mízu na bradavici. Dělejte to denně, dokud bradavice neodpadne. Míza bude mírně dráždit pokožku a tím stimulovat váš imunitní systém k tomu, aby se bradavice zbavil. Nicméně nepoužívejte pampelišky, které rostou na místech ošetřených za posledních pár let herbicidy.
- vitamín C
Rozdrťte tablety vitaminu C na prášek, přidejte pár kapek vody a vytvořte z toho kašičku. Tu pak naneste na kuří oko a přelepte náplastí. Vysoká kyselost vitamínu C pomůže k jeho odstranění a zároveň povzbudí imunitní systém k akci. Pro tento účel avšak použijte vitamin C ve formě kyseliny askorbové.
Nekyselé formy, jako například askorbát vápenatý by sice také podpořily imunitní systém, ale neměly by přímý vliv na bradavici.
- banán a citronová kůra
Odkrojte kousek banánové nebo citrónové kůry, přiložte ji na bradavici a přelepte náplastí před tím, než půjdete spát. Chemické látky a oleje obsažené v kůrách pomohou bradavice rozpustit a odstranit.
- papája
Vezměte nedozrálou papáju a udělejte do ní pár zářezů, z nichž vyteče míza. Tu shromážděte a nechte na vzduchu zatuhnout. Po ztuhnutí ji opět trochu zřeďte vodou a pastu natřete na postižená místa ráno a večer. Enzym, který se nachází v papáji mineralizuje bradavici a odumřelé části kůže.
- bazalka
Nalepte nakrájenou a v hmoždíři rozmačkanou bazalku na bradavici s použitím vodotěsné náplasti. Dělejte to každý den a během týdne viry ničící látka bazalky vaši bradavici nebo kuří oko usmrtí.
- ricinový olej
Natírání ricinového oleje na bradavici ji do týdne rozloží. Bude to důsledek toho, že olej zanechá pokožku vlažnou a po čase se ztvrdlá kůže jednoduše rozpadne.
- aloe vera
Pokud náhodou pěstujete doma aloe vera, odtrhněte z ní jeden list a vyteklý gel natírejte na bradavici. Dělejte to každý den a bradavice skoro zmizí. Pravděpodobnou příčinou je kyselina jablečná nacházející se v aloe vera.
- teplá voda
Jelikož Plantaria bradavice jsou citlivé na teplo, ponoření nohou do horké vody (43 až 45 stupňů Celsia) na 15 minut denně je dokáže odstranit.
Chirurgické metody odstraňování bradavic
V případě, že žádné přípravky bez lékařského předpisu, ani domácí způsoby odstraňování bradavic nezabraly, existuje pár druhů chirurgických zákroků, které může doporučit váš konvenční lékař. Mezi ně patří následující:
- operace zmrazením
Na zmrazování bradavic se používá tekutý dusík. Ten bradavici nebo kuří oko zmrazí a zároveň zničí postižené tkáně. Vyžaduje však opakované návštěvy. Také často zanechává jizvy a nezřídka bývá poměrně bolestivé, proto vám lékař může na zmírnění bolesti podat lokální anestetikum.
- elektrokauterizace
Jde o aplikaci vysokofrekvenčního elektrického proudu. Obvykle velmi bolestivá metoda.
- lasery
Podobně jako zmrazování mohou zanechávat jizvy. Lasery však nezničí virový kořen a proto se bradavice po tomto zákroku poměrně často vracejí.
- chirurgické odstranění
Bradavice se jednoduše vyřízne. Jelikož se při tom používá skalpel a řeže se do živého, lokální umrtvení anestetikem je nevyhnutelné. Jizvy jsou také jeho častým důsledkem.
- léčba Kantaridinem
Chemická látka Kantaridin je produkována brouky Majkovití, kteří jsou také známí tím, že se z nich vyrábí afrodiziakum španělské mušky. Tato látka se ředí a aplikuje na bradavice obvykle natřená na náplasti a ponechána působit 24 hodin.
Existují i způsoby, když se kantaridin ředí s dalšími chemikáliemi. V těchto případech postačuje 2 hodinová aplikace. Tento způsob není bolestivý hned na začátku, avšak silná bolest přichází 3 až 8 hodin po aplikaci, kdy bradavice zpuchří.
Následně je nutná návštěva lékaře, který odumřelou kůži odstraní. V případě, že nedojde k úplnému odstranění bradavice, procedura se musí opakovat. Setkává se to však s různou mírou úspěchu.
Upozornění: Kantaridin je extrémně jedovatá látka, podobně jako strychnin. Požití množství pouze 10 mg bývá smrtelné.
- Miquimód
Jde o lék, který se nejčastěji používá u genitálních bradavic. Předepisuje se pro bradavice Plantaria, i ploché typy. Aplikuje se na bradavice jednou za 1 – 3 dny. Krém aktivuje imunitní systém na jeho odezvu proti HPV virům. Kůže v okolí bradavice často ZČEŘENÉ.
- Bleomycin (látka používaná proti rakovině), Cimeditín (antihystamín) a Tretinoin (derivát vitaminu A používaný v některých přípravcích proti akné)
Všechny z výše uvedených látek mohou být vstříknuty přímo do těch bradavic, které se jinými způsoby odstraňují jen velmi těžko.
Prektické: 9 nečekaných tipů, jak použít cukr v domácnosti i proti bolesti
Tipy na prevenci
Nejúčinnější prevence před bradavicemi a kuřími oky, je vyvarovat se infekci papiloma virem (HPV). Následující tipy vám k tomu napomohou:
- Ve veřejných sprchách, převlékárnách a u bazénů noste na nohou sandály nebo žabky. Tato teplá a vlhká prostředí jsou ideální pro viry.
- Nedotýkejte se žádných bradavic, ať už svých nebo někoho jiného.
- Nesdílejte ponožky, boty, žiletky nebo ručníky. I když bradavice na někom není vidět, ještě to neznamená, že se tam nenachází ani virus.
- Udržujte své nohy v suchu. Pokud se vám nohy nadměrně potí, noste ponožky, které dobře odvádějí vláhu.
- Předcházejte zraněním na chodidlech. Bradavice a kuří oka se snadněji uchycují na místech s poškozenou nebo poraněnou kůží.
Rady pro prevenci šíření bradavic
Překryjte své bradavice náplastí.
Nekousejte si nehty a kůži. To může rozšířit virus z jedné ruky na druhou.
Po umytí rukou si je dobře osušte. Bradavice se snadněji přenášejí za mokra. Tím výrazně zmenšíte riziko, že nakazíte někoho jiného.
Nechte bradavice a kuří oka na pokoji. Neškrábejte a nerýpejte a se v nich, protože tímto se virus může rozšířit na ostatní místa vaší kůže.
Zdroj: howtogetridofstuff.com
* * * * *
Naše doporučení
Jak bylo v článku popsáno, je důležité předcházet nakažení se HPV viry způsobujících bradavice a kuří oka. To však kvůli jejich rozšíření v populaci může být poměrně obtížné. Pokud již k nakažení dojde, vzniknou dva problémy. Prvním je samotné odstranění bradavic, druhým je častý návrat. Proto jediným trvanlivým řešením je posilovat svůj imunitní systém tak, aby tyto nákazy zvládal a potlačoval sám.
Jelikož příčina je stejná jako u problémů s děložním čípkem, řešení je podobné. Můžete jej najít například v článku Přírodní alternativa k očkování proti rakovině děložního čípku.
Pro přehlednost ho zopakujeme:
Ráno
– Selen, 200 až 400 mcg (mikrogramů)
– Zinek, 50 mg
– Kvalitní multivitamin, 1x denně
– Výplach postižených míst koloidním stříbrem. Můžete i vypít. Jedna dávka = 0.25 dcl (čtvrtina decilitru, resp. 25 mililitrů). Samozřejmě vypít ne to po výplachu, ale čisté.
V průběhu dne
– Aloe Vera, 3 × 2 lžíce (v případě koncentrovaného, potřeba zředit. Postupujte vždy podle návodu na balení).
– Výtažek z olivových listů, 3 × denně (ideální s obsahem minimálně 20 % Oleuropeinu).
– Vitamin C, celkem denně 1.000 až 2.000 mg askorbátů (nejlépe kombinace různých forem vitamínu C).
– Ze stravy pokud možno vyloučit: sladké věci, bílé pečivo, slazené nápoje (cola a podobně). Také se vyhýbat umělým sladidlům (cola light, apod.). Ty jsou přidávány dokonce i do mnoha uměle slazených minerálních vod. Stejně se vyhýbat jiným “light” výrobkům s obsahem hlavně aspartamu.
– Podle možností vyloučit užívání hormonální antikoncepce (použití alternativních forem antikoncepce).
Večer
– Jedno probiotikum s nějakým ovocem, například jablkem, před spaním.
– Opět výplach postižených míst koloidním stříbrem.
Dodatek:
Olivový list je možné doplnit také o silnější antivirové přípravky:
– Betulina (výtažek z březové kůry), 2 × 500 mg denně
– Befungin (výtažek z houby chaga), 7-10 gramů denně
– Larrea tridentata, 2 × 1 gram denně
Další přípravky, o které lze doplnit kúru (doporučené, ale ne nutné):
– Vitamin E, 200 až 600 IU denně
– Oregánový olej, 3 × 300 mg denně
– Pití kokosového oleje, 1 až 3x polévkovou lžíci denně
– Beta glukany, 2 až 3x denně po 500 mg (tedy celkem 1000 mg až 1500 mg)
– Jód (jodové tablety nebo mořské řasy Kelp nebo Spirulina)
– Enzymy, například: Bromelain, Papain nebo Serapeptidaza
– Jiné antivirové a protiparazitné přípravky
VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.
[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]
KAM DÁL
Ruský lidový recept: Takto se zbavíte hemoroidů do 11 dnů
Herpes či opar na rtech: 9 skvělých receptů jak ho rychle vyléčit
3 snadné způsoby, jak uklidnit mysl ve stresových situacích
V jednoduchosti je síla: Jak doslova za okamžik zastavit migrénu