Abyste si virem z roušky nekontaminovali ruce, udělejte jednoduše toto

Většina lidí používá roušky opakovaně. Nandá, sundá, nandá, a tak pořád dokola… Takže i kdyby si dezinfikovali ruce 100 x denně, jakmile si sáhnou na roušku, mají ruce kontaminované znovu virem, který na ní případně ulpěl a nebo si naopak z rukou na roušku vir přenesou.

Jak tedy minimalizovat kontaminaci rukou z roušky? Prosolte si ji. Pokud máte slanou roušku, a vir se na ní zachytí, sůl vykoná svou práci a okamžitě virus zahubí, respektive on se zahubí sám. Funguje to i obráceně, pokud pochází virus z Vašeho dechu. Chráníte tak účinně okolí i sebe!

Jak sůl v tomto případě funguje?


Může za to biologický proces, tzv. osmóza. Při osmóze se jakákoliv sladkovodní buňka, která se dostane do slaného prostředí, snaží svojí vlastní vodou toto okolí rozředit a tím se vysuší. Nejlépe je to vidět na trávě, kterou pomočil pes. Tráva se snaží rozředit slanou moč svojí vlastní vláhou a vysuší se tak, že úplně uschne.

Úplně stejně se chová vir, bakterie, plíseň, prostě jakákoliv buňka, která běžně nežije ve slaném prostředí a není na něj zvyklá (např. mořští živočichové).Funguje tak i lidské tělo a jeho pokožka, čehož se využívá při uzdravování atopického ekzému u miminek i seniorů, ale to už zase téma pro jiný článek.

Vytvořte si slanou roušku – postup

Využijte tuto vlastnost soli, roušku (bohužel pouze bavlněnou u jednorázové to nejde, na tu se sůl nechytne) namočte do slaného roztoku – 2 lžíce soli (nejlépe mořské) do půl litru teplé vody (60-80°). Nechte ponořené pár minut, promněte několikrát roušku a vymačkejte z ní přebytečnou vodu. Dejte uschnout a je to.

Slaná rouška funguje dlouhodobě. I když ji provlhčíte vlastním dechem, vytvoří se na ní vlhký, slaný film, který vir okamžitě zahubí. Pak ji necháte pouze vysušit a můžete použít znovu. Roušku pak stačí večer znovu prosolit ve slaném roztoku, který Vám zbyl z přechozího večera a který můžete používat po celý týden. Do rána rouška uschne a je znovu připravena k použití.

Ale přece jenom, to s tím opakovaným nošením nepřehánějte.


A jak je to se solí na tváři, alergiemi apod? Slanost roušky je tak malá, ale přitom je účinná, že na obličeji nijak nevadí a pokud vdechnete nějaký mikrokrystal soli z roušky, jedině dobře pro Vaše dýchací cesty, které sůl účinně pročišťuje, což například již velmi dobře vědí pravidelní návštěvníci solných jeskyní.

Rouška je tady od toho, aby chránila Vás i Vaše okolí, tak proč ji neudělat ještě účinnější? Naštěstí je sůl levná a je jí dost pro všechny.


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku