9 způsobů, jak léčit vyrážky a svědění kůže při alergii, infekci či onemocnění jater

recepty-na-vyrazkyPod pojmem vyrážky se běžně rozumí vznik červených hrbolků po těle měnící texturu pokožky. Jejich příčinou může být řada faktorů od alergenů až po infekce.

V tomto článku se zaměříme na to, jak přírodními prostředky ošetřit běžné vyrážky a zvláště ty, které jsou vyvolány alergiemi.

Alergické vyrážky se dělí do dvou kategorii:

 • Dermální
 • Systemické

Kožní alergie vznikají tehdy, když pokožka přichází do přímého kontaktu s alergenem.

Systemické alergie se objeví, když zkonzumujete ve alergen stravě. Tyto mohou být více závažné a je i těžší je diagnostikovat. Nejčastějšími potravinovými alergeny bývají vajíčka, mléko, mořské plody, sója, pšenice, ořechy a arašídy.

Kožní (dermální) vyrážky jsou buď lokální, nebo rozšířené po celém těle. Mohou svědit, píchat, bolet, otékat nebo se kolem nich mohou tvořit puchýře. Je však i běžné, že kromě typického zarudnutí nezpůsobují žádné jiné problémy.

Některé vyrážky zmizí zanedlouho poté, co je odstraněn alergen. Jiné vyžadují léčbu.


Čtěte také: Mocný elixír, se kterým dokážete rozpustit i ledvinové kameny


Kromě alergenů bývají dalšími příčinami pupínků především následující faktory:

 • změny teploty
 • přecitlivělost na některé léky
 • pyl
 • prach
 • kouř
 • mýdla a jiné čisticí prostředky
 • parfémy
 • tělová mléka
 • latex

9 domácích receptů na vyrážky

Pokud se u vás projeví vyrážky, které vyžadují léčbu, zkuste na ně použít některé z následujících přírodních prostředků.

1. Umyjte postižené místo heřmánkovým nebo třezalkovým čajem.

2. Naneste na vyrážky olivový nebo kokosový olej.

3. Použijte mix oleje z tresčích jater a vitamínu E. Jde o velmi účinný prostředek.

4. Rozmixujte bazalkové listy s 1 polévkovou lžící olivového oleje, 1 až 2 stroužky česneku a špetkou soli a pepře. Naneste na vyrážky.

Zde buďte opatrní, neboť čerstvý česnek může pokožku podráždit, při dlouhém působení může dokonce vzniknout kvazi-popálenina. Proto tento krém aplikujte pouze na krátkou dobu, případně použijte menší množství česneku.

5. Koupel s ovesnými vločkami je jedna z nejlepších terapií proti vyrážkám a svědění pokožky. Nasypte jeden pohár syrových ovesných vloček do vany a ponořte se do koupele.

6. Dalším extrémně účinným domácím přírodním prostředkem je aplikace, v hmoždíři rozdrcených, mandlových listů na postižené místo.

7. Vitamin C má silné antioxidační vlastnosti, které vám pomohou zahojit podrážděnou pokožku a snížit šance opakující se alergické reakce.

Můžete jej užívat jtak vnitřně, tak povrchově rozředěním ve vlažné vodě a aplikací na postižené místo.

8. Syrový jablečný ocet se syrovým medem jsou také velmi efektivní při likvidování různých typů kožních alergií. Užívejte přímo jednu polévkovou lžíci jablečného octa a medu 3 krát denně nebo je rozmixujte ve sklenici vody. Med by měl být nefiltrovaný a tepelně neupravený. Nejlépe lokální.

9. Dalším dobrým receptem na vyrážky je jedna polévková lžíce mletého máku rozmixovaná s jednou čajovou lžičkou vody a jednou čajovou lžičkou čerstvě vymačkané limetkové nebo citrónové šťávy. Tuto pastu aplikujte na vyrážky.

Léčba vyrážek způsobených problémy s játry

Příčinou některých typů vyrážek bývá i toxicita jater, proto by bylo přínosné provést její pročištění. Bylinky vhodné na detoxikaci jater jsou kurkuma, ostropestřec mariánský a pampeliška.

Pro předcházení pylových alergií je dobré pravidelně konzumovat lokálně pěstěný bio med. Jde v podstatě o stejný princip jako u očkování.  Na určité patogeny se vytvoří odolnost tak, že jim tělo záměrně vystavíte. Vyhýbání se kouření, nadměrnému pití alkoholu a nevhodné kosmetice také pomáhá předcházet tvorbě pupínků a svědění pokožky.

Závěr

Pamatujte na to, že použití přírodních prostředků je vždy bezpečnější terapie než tělová mléka, steroidní masti nebo antihistaminik.  No a ve většině případů jsou přírodní terapie dokonce i více efektivní.

Související


Zdroj: Natural Remedies for Rashes

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *