6 potravin, kterým se při nemocné štítné žláze zcela vyhýbejte
Onemocnění štítné žlázy výrazně ovlivňuje vaši váhu, úroveň energie a celkovou fyzickou kondici.
Existují potraviny, kterým byste se při problémech se štítnou žlázou měli za každou cenu vyhýbat. V opačném případě se chorobný stav a zdravotní problémy mohou ještě více zkomplikovat.
Mezi tyto potraviny patří následujících 6 druhů potravin:
1. Cukr a sacharidy
Rafinovanému (zpracovanému) cukryu se vyhýbejte vždy, když se to jen dá. Nejen v tomto případě. Jak se zbavit závidlosti na něm, jsme psali v tomto článku.
Regulace úrovně vašeho tělesného cukru je při onemocněních štítné žlázy, ale i u ostatních autoimunitních onemocnění, velmi důležitá.
Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou vést zvýšení inzulínové rezistence. Kromě toho, tyto potraviny významnou měrou ovlivňují a ztěžují činnost vašeho slinivky.
2. Smažená jídla
Smažená jídla mají vysoký podíl trans-tuků. Tyto tuky brání efektivní činnosti hormonů štítné žlázy.
Týká se to jak přirozených hormonů, tak uměle dodávaných ve formě léků.
Výsledkem může být zvýšení únavy, vyčerpanosti, problémů se spánkem a dalších projevů onemocnění štítné žlázy.
3. Sója a sójové produkty (tofu a podobně)
Doporučuje se, že pokud užíváte léky na štítnou žlázu, měli byste se vyhýbat konzumaci sóji a ostatních sójových produktů.
Pokud se sóji nedokážete vzdát, pak alespoň snižte její konzumaci a dodržujte časový odstup minimálně 4 hodin mezi užitím léků a konzumací sóji. Jde o čas potřebný k tomu, aby vaše tělo zpracovalo účinné látky léků. Sója totiž výrazně narušuje jejich vstřebávání ve střevech.
Problémem jsou hlavně izoflavonoidy nacházející se v sóji, které jsou zodpovědné za snižování činnosti štítné žlázy. Platí to převážně pro lidi trpícími nedostatkem jódu.
Kromě toho, sója obsahuje látky, které celkově narušují hormonální rovnováhu v těle.
4. Brukvovité druhy zeleniny
Pokud vám bylo diagnostikováno onemocnění štítné žlázy, pak raději nejezte žádnou brukvovitých zeleninu.
Mezi brukvovitou zeleninu řadíme:
- zelí
- květák
- brokolice
- růžičková kapusta
- kapusta
- tuřín
- čínské zelí
Tyto druhy zeleniny mohou snižovat schopnost těla absorbovat léky na podporu činnosti štítné žlázy nebo léky doplňující hormony štítné žlázy.
5. Omezení kávy a kofeinu
Pokud konzumujete kávu a ostatní nápoje s obsahem kofeinu s mírou, nemělo by to způsobovat žádné problémy.
Avšak jejich nadměrné pití dokáže narušovat činnost nadledvinek, protože kofein zvyšuje vyplavování hormonů adrenalinu a noradrenalinu.
To pak vede k adrenalinové únavě a dalším projevům hormonální nerovnováhy.
6. Jídla obsahující lepek
Lepek vyvolává tvorbu gliadinu, což je protein, který je pro tělo cizí. Štítná žláza na druhé straně produkuje enzym transglutaminázy, která se chemicky na gliadin podobá.
Po konzumaci lepku váš imunitní systém rozpozná gliadin jako ohrožení a zaútočí na něj. Současně však tento útok zasáhne i transglutaminázy. Pokud k tomu dojde, může trvat velmi dlouhou dobu, než se z tohoto útoku štítná žláza zotaví.
Proto, pokud trpíte nějakým autoimunitním onemocněním štítné žlázy, pak požádejte vašeho lékaře, aby vás otestoval na intoleranci lepku.
Závěr
Zdraví vaší štítné žlázy dokážete zlepšit jednak tak, že se budete vyhýbat všem výše uvedeným potravinám. Navíc toho byste měli také pravidelně konzumovat větší množství syrového ovoce a zeleniny (kromě brukvovitých).
A samozřejmě nezapomínejte ani na dostatek odpočinku, spánku a pravidelnou fyzickou aktivitu.
Zdroj: AVOID THESE 6 FOODS IF YOU HAVE A THYROID DISORDER!