5 jednoduchých cvičení chodidel, které zmírní bolesti zad, kolen nebo boků do 20 minut

5cviceni-na-nohyPokud trpíte bolestmi zad, kyčlí či kolen, určitě jste již vyzkoušeli několik různých metod, abyste se jich zbavili. Mezi běžné prostředky, po kterých lidé nejčastěji sahají, jsou léky jako Ibuprofen či Tylenol.

Bolesti se však často dá zbavit i bez léků, například některými cvičeními. No a právě o nich si dnes povíme v tomto článku.

Existuje 5 cvičení chodidel, které vám se zmíněnými bolestmi dokáží účinně pomoci. Jejich velkou výhodou je, že zabírají poměrně rychle -zvyčajne do 20 minut a někdy ještě dříve.

1. Krouživý pohyb kotníků

5krouzivy-pohyb-kotniku
Jedno z cvičení, které vám poskytne zvýšenou ohebnost a pomůže od bolestí zad, boků či kolen, je provádění krouživých pohybů vašimi kotníky.

Tuhé kotníky, do kterých neproudí dost krve, mohou překvapivě vyvolávat bolesti i v jiných částech těla. Takto se totiž tělo snaží vykompenzovat jejich omezenou ohebnost.

Pomocí tohoto cvičení dokážete zmírnit bolesti nejen v zmíněných, bocích, zádech či kolenou, ale i v ostatních částech těla. Cvik můžete provádět vleže tak, že si nohu podepřete v lýtku například srolovaným ručníkem, případně i vsedě přeložením jedné nohy přes druhou.

Procvičujte denně alespoň několik minut na každé chodidlo.

2. Natahování gumy chodidly

5natahovani-gumy-chodidlyMalé svaly nacházející se na chodidle je někdy extrémně obtížné zapojit do činnosti a právě ony mohou být příčinou bolestí jinde v těle. Jde o podobný princip jako v případě kotníků.

Když jsou vnitřní svaly chodidel příliš tuhé, zbytek těla se tento nedostatek snaží vykompenzovat.

K provedení tohoto cviku si pořiďte gumu na cvičení. Pokud ji nemáte, postačí i pásek z kalhot, případně ze županu. Sedněte si na podlahu a nohy natáhněte před sebe, případně si jednu nohu skrčte jako při tureckém sedu.

Jeden konec gumy nebo řemene si omotejte kolem nohy a druhý upevněte o nožičku postele nebo o jiný pevný předmět.

Pokud používáte neelastický řemen, pak si druhý konec vezměte do ruky. Tak, jak je to znázorněno na ilustračním obrázku, pak přitahujte chodidlo k sobě oproti tlaku gumy a přidržte na 5 až 10 sekund. Cvičení provádějte každý den na každé chodidlo alespoň několik minut.

3. Zvedání tužky prsty u nohou

5zvedani-tuzky-prsty-na-nozeJde o extrémně lehké cvičení, které můžete dělat téměř kdekoliv. Jediné, co k němu potřebujete, je bosé chodidlo a tužka nebo pero.

Umístěte na zem tužku a postavte se před ni. Pokuste ji zachytit a zvednout prsty na noze. Podržte ji 10 sekund a pak ji znovu pusťte na zem. Pokud vám dělá problém zachycení tužky, můžete místo ní zvedat i například hadřík.

Cvičte tak dlouho, dokud nezačnete pociťovat ústup bolesti v jiné oblasti těla, která vás trápí. Pokud bolest neustoupí hned při prvním cvičení, tak ho opakujte podobně, jako ostatní cviky každý den na každou nohu alespoň pár minut.

4. Zvedání se na špičky

5zvedani-se-na-spickyZahřátí chodidel a procvičování prstů na noze také pomáhá při odstraňování bolestí v jiných částech těla. Při tomto cviku se budou výrazněji zapojovat i lýtka.

Postavte se na podlahu a mírně pokrčte kolena. Můžete si pomoci i opřením se o stěnu před vámi. Zvedněte se na špičky a držte tuto pozici několik sekund. Cvik opakujte dokud nezačnete pociťovat úlevu od bolesti.

Opět, podobně jako při předchozím cviku, pokud se úleva nedostaví hned při prvním cvičení, cvik provádějte každý den alespoň několik minut.

5. Chození po špičkách

5chozeni-po-spickachChození po špičkách je úžasné cvičení pro každého. Zřejmě jste ho už viděli u těch, kteří se učí tančit, ale může se využít i u běžných lidí na uvolnění svalů a šlach v nohách.

Chození po špičkách, tak jako i ostatní cviky uvedené v tomto článku, dokáže odstraňovat bolesti na jiných místech těla. Vše, co potřebujete udělat, je vyzvednout se na špičky a chodit takto 10 až 20 sekund, případně tak dlouho, dokud vydržíte.

Pár minut denně takového chození dokáže provést velký rozdíl v tom, jak se časem budete cítit.

Zdroj:  5 Foot Exercises to Relieve Back, Hip & Knee Pain in 20 Minutes or Less

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. hanka napsal:

    …perfektní rady……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku