15 přírodních terapií na pálení žáhy (reflux) a žaludeční vředy

Pálení žáhy je extrémně běžný zdravotní problém, který postihuje až 50 % lidí. Odborně se mu někdy říká i gastroezofageální reflux. S ním nejednou souvisí i vředová choroba žaludku.

Nejčastějším projevem kyselého refluxu je pálení žáhy, čili pálivý pocit za hrudní kostí, která někdy vystupuje až k hrdlu. Ve vzácných případech může být bolest tak silná, že se zaměňuje za srdeční infarkt.

Za tradiční příčinu tohoto onemocnění se považuje nadbytečné množství kyseliny v žaludku, proto se na její léčbu předepisují léky, které ji blokují.

Jde však o vážný medicínský omyl, který negativně ovlivňuje miliony lidí. Důvodem je fakt, že skutečnou příčinou onemocnění je naopak nedostatek žaludeční kyseliny.

Co způsobuje pálení žáhy?

Poté, co se jídlo přesune přes jícen do žaludku, se sval nazývaný dolní jícnový svěrač uzavře, čímž brání jídlu i kyselině v jejich zpětném pohybu.

Reflux se objeví, když se uvedený svěrač nedostatečně uzavře a tím umožní kyselině z vašeho žaludku proudit zpět do jícnu. Zde bychom chtěli zdůraznit, že příčinou refluxu není nadbytečná produkce kyseliny v žaludku.

Ve skutečnosti jde o následek jednoho ze dvou faktorů (případně i jejich kombinace):

 • Hiátová kýla (hernie)
 • Infekce Helicobacter pylori (předpokládá se, že tato bakterie ovlivňuje více než 50 % světové populace a byla Světovou zdravotnickou organizací identifikovaná jako karcinogen 1. skupiny)

Zatímco uvedené dvě diagnózy spolu navzájem nesouvisejí, mnozí z těch, kteří trpí hernií, mají také helikobaktera pylori.

Helikobakter způsobuje chronický zánět žaludeční výstelky nižší intenzity, což následně vede ke vzniku žaludečních vředů s jejich doprovodnými příznaky.

Pokud máte hernii jícnového svěrače, fyzická terapie na postiženém místě by u vás mohla zabrat. Většina chyropraktiků má s touto procedurou zkušenost.

Hypotéza, že bakterie Helicobacter je zodpovědná nejen za žaludeční vředy, ale i za pálení žáhy, zde existuje od počátku 80. let 20. století na základě práce vykonané australským lékařem dr Barrym Marshallem.

Proč léky proti pálení žáhy mohou více uškodit než pomoci?

Jedním z nejčastěji předepisovaných léků na reflux jsou takzvané inhibitory protonové pumpy (PPI), které jsou velmi účinné v blokování produkce žaludeční kyseliny.


Na první pohled se to může zdát jako ideální řešení. Vždyť přece kyselina se valí ze žaludku do jícnu a potlačením její tvorby by mělo dojít k úlevě.

Je to však nejhorší možné řešení, protože prvotní problém má co do činění s příliš nízkou produkcí kyseliny v žaludku. Existuje přes 16 000 článků v medicínské literatuře poukazujících na to, že potlačení kyseliny problém nevyřeší, ale jen dočasně zmírní příznaky.

PPI jako například Nexium, Prilosec nebo Prevacid byly původně určeny pouze na velmi úzký okruh vážných komplikací.

Podle Mitchella Katze, ředitele Oddělení veřejného zdravotnictví v San Francisku, který na toto téma napsal článek před čtyřmi lety, bylo nasazení inhibitorů protonových pump odůvodněné pouze v následujících případech:

 • krvácející vředy
 • Zollinger-Ellisonův syndrom (vzácné onemocnění, při kterém žaludek produkuje nadměrné množství kyseliny)
 • silný reflux, kde endoskopie potvrdila, že došlo k poškození jícnu

Podle Katze, přibližně 60 až 70 % lidí užívajících uvedené léky mají jen mírné pálení žáhy a proto by tyto léky brát neměli.

Část problému s PPI je ten, že pokud snížíte množství kyseliny v žaludku, tak tím vlastně snížíte jeho schopnost zabít bakterii Helicobacter.

V případě, že je vaše pálení žáhy způsobené přítomností helikobaktera, pak vlastně situaci ještě zhoršíte.

Kromě toho, snížením kyselosti v žaludku zároveň oslabíte primární tělesný mechanismus pro prevenci potravinových infekcí, což pak zvýší riziko otrav z jídla.

Léky PPI také mohou způsobit celou řadu dalších vedlejších účinků, včetně zápalu plic, ztráty kostní hmoty, zlomeniny kyčlí a infekce bakterií Clostridium difficile (škodlivá střevní bakterie).

Další bezpečné a efektivní strategie pro odstranění pálení žáhy a refluxu

Kromě pozornosti zaměřené na každodenní stravu a optimalizaci střevní mikroflóry existuje pár dalších strategií, jak dostat pálení žáhy pod kontrolu bez použití tradičních léků.

Následujících 15 terapií je založených na doporučeních ze stránky Everydayroots.com, výzkumu z medicínského fakulty Univerzity v Marylandu a Izraelského medicínského centra.

1. Surový, nefiltrovaný jablečný ocet

Jak již bylo dříve zmíněno, důvodem refluxu je malého množství kyseliny ve vašem žaludku.

Obsah žaludeční kyseliny můžete snadno upravit tak, že vypijete jednu polévkovou lžíci surového, nefiltrovaného jablečného octa rozmixovaného ve velkém sklenici čisté vody.

2. Betain

Další možností je užití doplňku Betain HCL, který lze koupit v obchodech se zdravou výživou a někdy i v lékárnách bez lékařského předpisu.

Potřebujete užít takové množství, které vám vyvolá slabý pálivý pocit v žaludku a pak dávku snížit o jednu kapsli. To zlepší vašemu tělu trávení a také napomůže k zabití bakterie Helicobacter pylori.

3. Soda  (jedlá soda bikarbona)

Polovička až jedná celá čajová lžička jedlé sody rozmíchaná v 2.5 dcl vody sníží pálivý pocit při kyselinovém refluxu, protože neutralizuje kyselinu v žaludku.

Nedoporučovali bychom to jako pravidelné řešení, ale v urgentních případech při silné bolesti dokáže spolehlivě pomoci.

4. Džus z Aloe Vera

Šťáva z aloe má přírodní protizánětlivé účinky a dokáže pomoci i při refluxu.

Vypijte před jídlem přibližně polovinu sklenice šťávy z aloe vera. Chcete-li předejít její, laxativním účinkům, sežeňte si značku, ze které byla laxativní složka odstraněna.

5. Kořen zázvoru

U zázvoru byla zjištěna jeho schopnost chránit žaludek a trávicí trakt tím, že blokuje žaludeční kyselinu a potlačuje helikobaktera.

Podle studie z roku 2007 je mnohem účinnější než lansoprazol při prevenci tvorby žaludečních vředů. Jeho potence je 6 až 8 krát vyšší než u zmíněného přípravku.

To ani moc nepřekvapuje, protože zázvor se na žaludeční problémy používá již od pradávných dob.

Přidejte dva až tři kolečka čerstvého zázvoru do dvou skleničkách horké vody. Nechte vylouhovat přibližně půl hodiny. Vypijte asi 20 minut před každým jídlem.

6. Heřmánkový čaj

Před spaním vyzkoušejte pohár heřmánkového čaje. Ten uklidní žaludek a také vám pomůže usnout.

7. Vitamín D

Vitamin D je důležitý při každém zánětu. Optimalizované hladiny vitaminu D vám také zoptimalizují tvorbu přibližně 200 antimikrobiálních peptidů, které odstraní jakoukoliv nežádoucí infekci.

Jak často uvádíme v našich článcích, hladiny vitaminu D můžete optimalizovat dostatečným vystavením se slunečnímu záření, případně pomocí bezpečné opalovací lampy.

Pokud ani jedna z těchto možností není k dispozici, můžete užívat doplňkový vitamin D3. Také se doporučuje současně s ním užívat i vitamin K2.

8. Astaxanthin

Tento výjimečně potentní antioxidant dokáže u pacientů snížit projevy kyselého refluxu ve srovnání s placebem. To platí zejména v případech infekce Helicobacter.

Pro nejlepší výsledek užívejte denně 40 mg.

9. Brest plavý

Brest zpěvný obalí a uklidní sliznice úst, hrdla, žaludku a střev. Obsahuje také antioxidanty, které napomohou zmírnění zánětů ve střevech.

Kromě toho dále stimuluje nervová zakončení ve vašem trávicím traktu. To napomáhá vylučování hlenů, které chrání vaši trávicí soustavu před vředy a nadbytečnou kyselostí.

Medicínské centrum Univerzity v Marylandu uvádí následující doporučené dávky:

 • Čaj: Zalijte 2 sklenicemi vroucí vody na 4 gramy (přibližně 2 polévkové lžíce) práškové kůry, vyluhujte 3 až 5 minut. Pijte 3 krát denně.
 • Tinktura: 5 ml 3 krát denně.
 • Kapsle: 400 až 500 mg 3 až 4 krát denně po dobu 4 – 8 týdnů. Zapijte plnou sklenicí vody.
 • Pastilky: Následujte dávkování uvedené na obalu.

10. Čínské bylinky pro léčbu “Gu” symptomů způsobených chronickými zánětlivými onemocněními

Takzvané “Gu” symptomy zahrnují zažívací problémy spojené se záněty a patogenními infekcemi.

Pro více informací o klasických bylinách používaných v tradiční čínské medicíně pro léčbu uvedených symptomů si prosím přečtěte tento článek (v angličtině) publikovaný Pacifickou fakultou orientální medicíny.

Léčba chronických zánětlivých onemocnění čínskými bylinkami: “Gu syndrom” v moderní klinické praxi

11. Glutamin

Výzkum publikovaný v roce 2009 zjistil, že poškození trávicího traktu způsobené bakterií Helicobacter pylori mohou být léčeny pomocí aminokyseliny glutamin.

Tu obsahuje velké množství různých potravin, například:

 • hovězí maso
 • kuřecí maso
 • ryby
 • vejce
 • mléčné výrobky
 • Některé druhy ovoce a zeleniny

L-glutamin, tedy biologicky aktivní forma této aminokyseliny, je také široce dostupná ve formě doplňků stravy.

12. Kyselina listová (folát nebo i Vitamin B9)

Vyšší příjem kyseliny listové se ukázal účinný při snižování kyselého refluxu o přibližně 40 %.

Nejlepším způsobem, jak zvýšit její příjem, je konzumace potravin bohatých na tento vitamin, jakými jsou například játra, chřest, špenát, okra a luštěniny.

13. Ostatní vitamíny skupiny B

Nedostatek vitamínů skupiny B, hlavně B2 a B6, se stejně jako kyselina listová, ukázal být příčinou refluxu.

Na tento poznatek přišel klinický dietolog Byron Richards, jehož výzkum poukázal na skutečnost, že adekvátní hladiny zmíněných vitamínů dokáží kyselinovovému refluxu úspěšně předcházet.

14. Himalájská sůl a 15. Šťáva z kysaného zelí

Uvedené dvě terapie již byly samostatně popsány o něco výše.

Jak se zbavit kyselého refluxu pomocí stravy

Rekapitulace…

Odpovědí na zažívací problémy, jakými jsou žaludeční vředy a špatné trávení, je obnova přírodní žaludeční rovnováhy a jejich funkcí.

Ta je důležitá nejen pro optimální fungování trávicího traktu, ale je doslova klíčová pro udržení dlouhodobého zdraví, protože vhodná střevní mikroflóra zároveň zvyšuje absorpci živin. Kromě toho hraje i významnou úkoly pro mentální a fyzické zdraví.

Z prostudování si literatury je zřejmé, že nemůžete být zdraví, pokud nemáte optimalizovanou svou střevní mikroflóru.

Pro její udržení ve správných mezích doporučujeme dále dodržovat následující:

 • Vyhýbat se zpracovaným potravinám a polotovarům
 • Do jídelníčku zařadit fermentované potraviny (případně probiotické doplňky)
 • Vyhýbat se konzumaci nadměrného množství cukrů (ty posouvají rovnováhu špatným směrem)

Tyto tři hlavní změny ve vašem stravování nastolí v trávicím traktu změny, které vám pomohou zbavit se helikobaktera přirozeným způsobem.

Uvedené strategie budou fungovat i tehdy, pokud trpíte kyselinovým refluxem, refluxní chorobou jícnu, žaludečními vředy nebo jakýmkoli jiným onemocněním spojeným se žaludeční kyselinou.


MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *