10 důvodů, proč byste měli pít každé ráno 1 lžičku jablečného octa

Současný výzkum naznačuje, že ocet obsahuje antioxidanty, které zpomalují předčasné stárnutí a snižují riziko vzniku rakoviny. – Dr. oz

Mnozí lidé považují ocet za “starý lidový lék”. Nicméně lékařský výzkum poukazuje na účinnost octa při zmírňování mnoha zdravotních problémů, jako jsou obezita, vysoký krevní tlak a další.


Nejpopulárnější je ocet jablečný. Jak již z názvu vyplývá, jablečný ocet je vyroben z jablečného moštu.

Přesněji řečeno, jablečný ocet se vyrábí drcením jablek a vymačkáním tekutého obsahu. Jablečný ocet se běžně používá jako konzervační látka, do marinád nebo čatní (indické přílohy).

Na výrobu jablečného octa potřebujete kvasinky a bakterie, které se přidají do šťávy z vylisovaných jablek. To aktivuje proces fermentace, při níž se cukry mění na alkohol.

Výrobek se pak přemění na ocet pomocí zdravých kyselinotvorných bakterií – je to proces, při kterém ocet získá kyselou chuť.

Ocet má řadu zdravotních přínosů. O mnoha z nich jsme již psali v předchozích článcích, jako například zde nebo zde.

Zde jsou další dobré důvody pro jeho konzumaci:

1. Jablečný ocet snižuje hladinu cukru v krvi

Jablečný ocet se nejčastěji používá ke snížení hladiny cukru v krvi. Ve skutečnosti jablečný ocet pomáhá pacientům s cukrovkou 2. typu.

V jedné studii konzumace jablečného octa snižuje hladinu cukru v krvi o 19 až 34 % u jídla s vysokým obsahem sacharidů.

2. Jablečný ocet pomáhá zasytit

Výzkum ukázal, že jablečný ocet může zvýšit pocit plnosti a sytosti. Samozřejmě, umožňuje to zkonzumovat méně jídla, čímž přijmete méně kalorií. Na druhou stranu, dlouhodobá konzumace jablečného octa může vést ke ztrátě hmotnosti.

V jedné studii účastníci, kteří pili jablečný ocet, měli o 200 až 275 méně kalorií v průběhu 24 hodin.

3. Jablečný ocet snižuje riziko srdečních onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění, jako jsou srdeční onemocnění a mrtvice, jsou hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Ocet snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu v krvi, který způsobuje ucpání cév.

Kyselina chlorogenová, největší antioxidant v octě, předchází oxidaci částic cholesterolu, čímž jablečný ocet snižuje riziko srdečních onemocnění.

4. Jablečný ocet může chránit před rakovinou

V Číně byla provedena studie, při níž byl jablečný ocet aplikován krysám. Ta následně objevila vazby mezi příjmem octa a snížením případů rakoviny jícnu.

Prvotní zjištění tak byla slibná, i když jsou třeba další experimenty.

5. Jablečný ocet ničí nezdravé bakterie

Jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti, což je důvod, proč se tento produkt používá jako konzervační látka.

Ocet se také používá k čištění a dezinfekci řady onemocnění, jako jsou ušní infekce, vši, bradavice a houbovité plísně na nehtech.

Říká se, že Hippokrates, starověký řecký lékař, používal jablečný ocet na čištění ran už před více než 2000 lety. Jednoduše řečeno, jablečný ocet může být použit jako antibakteriální činidlo různými způsoby.

6. Jablečný ocet může léčit bolest v krku

Jablečný ocet dokáže zničit bakterie, které způsobují bolest v krku. Může odstranit infekci, která tuto bolest způsobuje.

Můžete si vytvořit jednoduché kloktadlo: Použijte 1/4 šálku jablečného octa a 1/4 šálku horké vody. Užívejte ve chvíli, kdy začnete v hrdle cítit svědění a bolest.

7. Jablečný ocet předchází zažívacím potížím

Pro odstranění žaludečních potíží lidé konzumují jednoduchý odvar z jablečného octa před jídlem.

Na jeho přípravu rozmíchejte 1 čajovou lžičku medu a 1 čajovou lžičku jablečného octa ve sklenici teplé vody. Tento nápoj vypijte půl hodiny před jídlem.

8. Jablečný ocet dokáže vyléčit ucpaný nos

Pokud budete trpět ucpaným nosem, použijte jablečný ocet.

Ukazuje se, že díky vysokému obsahu draslíku může jablečný ocet odstranit hleny, který se nahromadily v nosních dutinách. Jednoduše rozmíchejte lžičku jablečného octa ve sklenici studené vody a vypijte to.


Čtěte také: Pravda o másle konečně odhalena: Babičky to celou dobu věděly!


9. Jablečný ocet eliminuje množství lupů

Dr. Oz doporučuje jablečný ocet při léčbě lupů, protože mění pH pokožky hlavy. Předchází tvorbě kvasinek, což pomáhá tvorbě lupů předcházet.

Smíchejte 1/4 šálku jablečného octa s 1/4 šálku vody a tuto směs aplikujte na suché vlasy.

Zabalte si hlavu do ručníku na 15 minut až 1 hodinu, a pak si vlasy umyjte. Tento proces opakujte 2 krát týdně, abyste dosáhli optimálních výsledků.

10. Jablečný ocet léčí akné

Jak jsme již řekli, jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti, čímž pomáhá při kožních problémech.

Specifické kyseliny nacházející se v octě, jako jsou kyselina jablečná a mléčná, pomáhá v odlupování a změkčení kůže, což snižuje zarudnutí, dokud vyrovnává pH pokožky.

Zdroj: 10 Reasons You Need To Drink Apple Cider Vinegar Every Morning

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

  1. Vojtěch Kotlan napsal:

    Manželka si pravidelným pitím lžíce jablečného octa s lžičkou medu ve vlažné vodě za měsíc vyléčila artritidu ramenního kloubu. Měla takové bolesti, že nemohla zvednout pravou ruku výše než k prsům, ale po měsíční kůře nemá po dřívější bolesti ani památky. Všechny léky předepsané lékařem předtím zcela zklamaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *