Přírodní látka, která vám sníží hladinu špatného cholesterolu

cholesterol123Co uděláte, když zjistíte, že hladina vašeho špatného cholesterolu neklesá i přes užívání léků? Možná nastal čas zamyslet se nad užíváním fytosterolu – přírodního cholesterolu získávaného z rostlin.

Tento článek vám prozradí více o tom, jak fytosteroly dokáží snížit špatný cholesterol, jaká je doporučená denní dávka a jako souvisí s celkovým zdravým životním stylem.

Nezbytné kroky pro snížení cholesterolu v krvi

Mnoho lidí zajímá, co je tou nejlepší cestou k dosažení nižší hladiny cholesterolu v krvi. Odpovědí ale není jen jeden krok, ale vhodná kombinace několika věcí. Jsou jimi například výživa, zdravý životní styl, léky (pokud jsou nezbytné) a výživové doplňky, které snižují hladinu cholesterolu.

V případě doplňků, ty obsahují fytosteroly, které jsou přírodní ingrediencí získávanou z rostlin. Většina lidí s vysokou hladinou cholesterolu užívá statiny. Jde o léky na snížení hladiny cholesterolu předepisovány lékařem.


Čtěte také: 6 potravin, které sníží vysoký krevní tlak bezpečněji než léky


I když mají pozitivní účinek na snížení cholesterolu, statiny mají i mnoho vedlejších nežádoucích účinků jako bolesti svalů, bolesti břicha nevolnost či zvracení, potíže se spánkem, průjem, případně zácpu a mnohé další.

Co jsou fytosteroly?

Fytosteroly jsou svou strukturou podobné cholesterolu, ale na rozdíl od cholesterolu, tato látka nevzniká v lidském organismu – člověk je umí získávat pouze ze stravy.

Najdeme je v malém množství v ovoci a zelenině, ořeších a semínkách.

Ve větších množstvích se nacházejí v některých typech obilovin (pšenice, žito) a olejích (například sezamový olej).

Jak fytosteroly fungují?

Fytosteroly zabraňují absorpci cholesterolu ze střev a tím snižují hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi. Studie, která zkoumala účinnost fytosterolů ukázala, že jako doplněk stravy dokáží snížit LDL cholesterol až do 15 %.

Navíc, užívání fytosterolů v kombinaci se statiny (léky na snížení cholesterolu) dokáže zvýšit redukci LDL o dalších 10 %, což je ve srovnání s užíváním pouze samotných statinů dost.

Pro koho jsou vhodné?

Fytosteroly jsou vhodné zejména pro lidi, kteří mají již hladinu LDL cholesterolu na hranici, kteří stále neužívají léky a kteří mají zájem o léčbu přírodním způsobem. Stejně se doporučují i pro ty, kteří již užívají léky na snížení hladiny cholesterolu, ale i přesto se jim nedaří dosáhnout požadované hodnoty.

Užívání rostlinných sterolů je bezpečné i pro diabetiky. Samozřejmě, v každém případě, před tím než je začnete užívat, konzultujte to se svým lékařem.

Jaká je denní doporučená dávka?

Studie ukázala, že typické západní stravování zahrnuje přibližně 150 mg až 350 mg fytosterolů. Podle světové zdravotnické organizace WHO, by doporučené denní množství mělo dosahovat přibližně 2 gramy.

Fytosteroly snižují cholesterol, ale nezabrání vzniku srdečních chorob

Je třeba připomenout si, že i když studie dokazují, že fytosteroly dokážou snížit hladinu LDL cholesterolu, nebyl zaznamenán žádný vliv fytosterolů na snížení výskytu srdečních onemocnění či poklesu úmrtnosti ve spojení se srdečními a cévními chorobami.

Vzhledem k strukturální podobnosti mezi cholesterolem a fytosteroly, vědci přiznali i obavy, že by fytosteroly mohly vést také k ateroskleróze, stejně jako cholesterol.

Nicméně, protože střevní absorpce fytosterolů je téměř zanedbatelná, riziko aterosklerózy je jen velmi malé.

Rostlinný sterol v podobě výživového doplňku versus rostlinný sterol ve stravě

V odvětví výživových doplňků se nachází jen pár, které obsahují fytosteroly. Některé obsahují pouze fytosteroly, jiné i sloučeniny jako omega-3. Problém vzniká spíše v diskusích o účinnosti fytosterolů doplňků.

Někteří výzkumníci se hodují na tvrzení, že rostlinný sterol nacházející se ve výživových doplňcích není v případě snižování hladiny cholesterolu tak účinný, jako ten pocházející přímo z potravy. Respektive pouze ten, který se ve výrobě zpracovával opravdu svědomitě.

Fytosteroly nacházející se přímo v potravě jsou biologicky aktivní a tím pádem i efektivnější. K tomu, aby se dalo toto tvrzení jednoznačně potvrdit, by ale bylo zapotřebí více studií.

Závěr

V každém případě, užívání fytosterolů ve formě výživových doplňků se obecně považuje za bezpečné. Je ovšem třeba vzít v úvahu i pár možných nežádoucích účinků. Pokud se užívají dlouhodobě, mohou snížit absorpci v tucích rozpustných vitaminů, jako vitamíny A, D, E a K.

Zabránit tomu ale můžete tak, že budete užívat multivitamíny, které nejsou velmi blízké fytosterolům.  Druhou možností je zvýšení příjmu potravin typu pomeranče, zelenina, avokádo, semínka a ořechy, které jsou plné výše zmíněných vitamínů.

Existuje i nemoc zvaná sitosterolemie, pro kterou je charakteristická právě zvýšená absorpce fytosterolů ze střev do krve. V takovém případě, byste se jim měli raději vyhnout.

Chcete-li fytosteroly zapojit do svého každodenního života, vybírejte si zdravé potraviny jako třeba ořechy, mletá lněná semínka, celozrnné obiloviny, zeleninu a ovoce.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: How To Lower Cholesterol with This Natural Substance

KAM DÁL 

1 odpověď

  1. Klára napsal:

    Nikdy jsem se nesetkala s člověkem, kterému by léky na cholesterol snížily cholesterol do normálu… jsou to léky na udržení cholesterolu ve stejné hladině… už jen moje mamka.. jedlá léky na cholesterol 17 let. Pak přestala jít ramu, flóru a místo toho začala máslo a sádlo, každý den šla 3 km peskyy a už je to 5 let co ma chol.v pořádku… ale to nikde neřeknou, že Rama flora a další tyhle umelotiby zvyšují cholesterol…. dobrý byznys…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *