3 velmi jednoduché způsoby, jak ve stresových situacích uklidnit svou mysl

stresKdyž se nacházíte v období způsobeném stresovou nebo zoufalou situace, jako například rozpad manželství či ztráta blízké osoby, váš vnitřní hlas často přichází s každou možnou myšlenkou.

Napadají vás věci jako to, co jste chtěli říct, no neřekli, nebo přicházejí emoce jako hněv, frustrace, smutek a podobně.

V tomto článku vám prozradíme 3 jednoduché způsoby, na které se můžete spolehnout při řešení podobných situací. Dají se snadno zapamatovat a provést i ve chvílích, kdy se cítíte úplně na dně či kompletně vyhoření.

Jedná se o metody, které jsou postaveny na našem přirozeném zpracovávání informací pomocí: zraku, sluchu, čichu, hmatu a chuti. – Tedy v podstatě na 5 základních smyslech.

Jak fungují tyto metody?

Uvedené metody vycházejí ze dvou principů.

Prvním je fakt, že když se nacházíte v šoku, vznikají ve vás rozmazané, surrealistické pocity. Tehdy ztrácíte na provádění různých činností schopnost pamatovat si víc než jen pár kroků dopředu. Máte pak potíže soustředit se na složitější úkoly.

Druhým principem je to, že naše fyzické vjemy jsou nejzákladnějšími informačními vstupy a způsoby zpracování. Zjednodušeně řečeno to znamená, že vždy, když něco zažijete, uloží se vám to do paměti jako obrázek, zvuk, barva, chuť či pach.

Uděláme si nyní malý pokus. Níže uvidíte jedno slovo a vy si zkuste zapamatovat první věc, která se vám po jeho přečtení vybaví – ať už je to obrázek, zvuk, vůně, chuť, vzpomínka, teplota, barva nebo cokoliv jiného.

Jste připraveni? To slovo je:

.

.

.

.

.

.

.

 „Vítězství“

.

.

.

.

.

.

.

Co se ve vás událo? Co jste viděli, slyšeli, ucítili, pocítili nebo jaká chuť se vám vybavila? Za ta léta se mi od lidí dostalo různých odpovědí, jako například:

  • “Horký pocit pramenící ze srdce”
  • “Obrázek muže s rukama zdviženýma nad hlavou”
  • “Chce se mi smát”

Pokud se zeptáte 30 různých lidí, dostanete 30 různých odpovědí. Zajímavostí také je, že pokud byste se tuto otázku zeptali stejných lidí v rozteči několika měsíců, někdy byste dostali odlišnou odpověď.

Pointou zde je, že tato technika je pro nás velmi přirozená, proto je možné ji používat velmi snadno a s vysokým stupněm úspěšnosti, v různých tíživých situacích. Dalším aspektem pro pochopení toho, proč tyto metody fungují, je, že náš vnitřní hlas tvoří součást našeho hlasu vědomého. A to v tom smyslu, že dokážete váš vědomý hlas použít na vytěsnění toho vnitřního.

Jinými slovy odpoutáte od něj pozornost, a proto ho slyšíte.

To je také jedním z důvodů, proč jsme rádi zaneprázdněni, když se nám stane něco špatného. Když se totiž naše vědomí soustředí na něco jiného, náš vnitřní hlas se náhle vytratí. Vrací se pouze tehdy, pokud nemáme na práci nic jiného.

Čili jednoduchým kontrolováním toho, co děláte na lingvistické úrovni, měli byste být schopni poměrně jednoduše kontrolovat i svůj vnitřní hlas.

1. způsob: Popisování věcí

Popisování věcí je proces, při kterém buď popisujete vše kolem vás, nebo detailně, krok po kroku popisujete to, co děláte. Tento nástroj funguje velmi dobře, když máte opravdu ty nejhorší bujné myšlenky. Může to znít až příliš jednoduše, ale pokud se cítíte opravdu velmi špatně, budete překvapeni, jak těžké to bude dělat. Porozhlédněte se po předmětech kolem vás a začněte je detailně popisovat.

Například: “Toto je zelený pohár, je v něm čaj”.

Nebo popisujte, co děláte: “Sahám po zeleném hrnku, zvedám ho a piji z něj čaj. Čaj jsem dopil, teď pokládám pohár na noční stolek. Na nočním stolku vidím položenou knihu.”

Můžete si to říkat jen ve své hlavě nebo i nahlas. Je to jedno. Cílem je udržovat vaše lingvistické centrum v mozku zaneprázdněné natolik, aby vás nezahltily ostatní myšlenky, které vám běhají myslí.

V čím horší situaci se nacházíte, tím více bude potřebnější uvedeno věty říkat nahlas, abyste dokázali se na ně soustředit. Čím déle to budete dělat, tím lépe se začnete cítit. Až nakonec nebudete na zklidnění své mysli potřebovat žádné odpoutávání pozornosti.

2. způsob: Povídání si s někým

Trávení času tím, že si budete s někým povídat, funguje ze stejných důvodů, jako předešlý způsob – udělá to vaše lingvistické centrum v mozku zaneprázdněné, čímž nenechá prostor pro vyplavování negativních myšlenek. Zde je však důležité si rozumně vybrat člověka, se kterým strávíte čas, protože tato taktika funguje pouze tehdy, pokud budete do rozhovoru skutečně zahloubení.

Totiž, někdo, kdo na vás bude bez přestávky sám mluvit, způsobí ve vaší hlavě prázdnotu a vy se pak přepnete do “zombie” módu. Posluchač je vždy lepší než vypravěč. Při této metodě navíc existuje i riziko, že začnete verbalizovat své myšlenky.

Smyslem takového cvičení je dát vám prostor k překonání špatné situace, abyste byli schopni se s touto situací vypořádat. Pokud ji ale budete znovu, tentokrát nahlas poslouchat, může to být pro vás stejně zničující, jako kdybyste nechali myšlenky divoce běžet hlavou.

Nejlepší je tedy najít si pro rozhovor člověka, který bude s vámi rozvíjet vyvážený dialog a zároveň bude vědět, kterým tématům je lepší se u vás vyhýbat.

3. způsob: Zpívání

A opět, zpívání funguje z téhož důvodu, jako předešlé dva způsoby – zaměstnává vaše aktivní lingvistické centrum v mozku a tím odvádí pozornost od negativních myšlenek. A kromě toho, písničky, které zpíváte, vám mohou pozvednout náladu. Tato metoda uklidnění mysli je výborná tehdy, když je člověk sám. Můžete si tehdy dát na uši sluchátka nebo zapnout přehrávač hudby a začít zpívat na plné plíce.

Divoké a hlasité zpívání, s hluboce vyjadřovanými emocemi dokáže uvolnit část emočního stresu, který pociťujete ve svém nitru. A to vše bez nutnosti pláče nebo cítění se zcela na dně.


Zdroj: 3 Simple Ways to Quiet Your Mind in Stressful Situations

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *