Ženy, neignorujte těchto 10 příznaků rakoviny vaječníků, tichého zabijáka

rakovina vajecnikuRakovina vaječníků je každoročně diagnostikovaná u téměř čtvrt milionu žen na světě, z toho zhruba 1200 žen onemocní v Česku. Podle statistik, má tento druh rakoviny nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů.

Jen v České republice jde o více než 700 pacientek ročně. Příznaky bývají nejasné a často i špatně diagnostikovatelné, takže se na nemoc ve většině případů přijde až v pokročilejších stádiích, kdy šance na vyléčení není velká.

Existuje mnoho příčin, které mohou vyvolat toto onemocnění. Mezi nejčastější z nich patří a týká se žen:

  • s výskytem rakoviny vaječníků, prsu nebo dělohy u nejbližších příbuzných v rodině,
  • ve věku nad 50 let,
  • které nikdy nerodily,
  • nikdy nebraly antikoncepci,
  • začaly brzy menstruovat, či měly opožděnou menopauzu,
  • měly v minulosti diagnostikované cysty na vaječnících, či endometriózu.

Rizikovým faktorem je i obezita, kouření a sedavý způsob života.

Včasná kontrola je klíč

Příznaky rakoviny vaječníků často nejsou příliš zřetelné. Pokud je však žena dokáže správně identifikovat již v počátečním stádiu, může jí to doslova zachránit život. Ono totiž přes 80% žen je diagnostikováno na toto onemocnění až v poměrně pokročilých stadiích.

10 nejčastějších varovných příznaků rakoviny vaječníků

Pojďme se nyní blíže podívat na 10 nejčastějších příznaků.

1. Časté bolesti zad

V případě, že netrpíte žádnými bolestmi kloubů nebo osteoporózou a přesto máte časté bolesti zad, může jít o příznak nebo projev rozvíjející se rakoviny vaječníků.

2. Bolesti v oblasti žaludku nebo pánve

Pokud dlouhodobě pociťujete bolesti v oblasti pánve nebo břicha, neignorujte je. Pro jistotu co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře.

3. Nepravidelná menstruace

Nedávná studie potvrdila, že na rakovinu vaječníků jsou nejvíce náchylné ženy po 55 roce života. To však neznamená, že mladší ženy jsou v bezpečí. Existují dokonce případy, kdy toto onemocnění postihlo dívky, které ještě nedostali ani jen první menstruaci.

 

Pokud míváte nepravidelnou menstruaci bez zjevné příčiny, pro jistotu se poraďte se svým gynekologem.

4. Časté bezdůvodné vyčerpání

Nevolnosti, točení hlavy, lapání po dechu, nechutenství a neustále pocity únavy – to vše mohou být příznaky, že se v těle nachází rakovina vaječníků. Až 80% žen má některý z uvedených příznaků předtím, než jí je diagnostikován tento typ rakoviny.

5. Rychlý pocit plnosti po jídle

Pocit plnosti po konzumaci je dalším důležitým a často se vyskytujícím příznakem rakoviny vaječníků. Pro mnohé ženy je toto i jeden z prvních příznaků. Obvykle si myslí, že se jedná o problém s trávením, ale je to chybný úsudek. Pokud se vás to týká, určitě navštivte lékaře.

6. Bolesti během intimního styku

Podle magazínu Medical News Today (Medicínské zprávy) jde o významný projev toho, že se v těle může vyskytovat rakovina vaječníků. Často se tyto bolesti vyskytují spolu s potřebou častého močení a také bolestmi a tlakem v pánevní části břicha.

Nezáleží na tom, zda bolest je mírná nebo intenzivnější. V tomto případě opět platí, že byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

7. Zvracení

Jeffrey Stern, známý americký gynekolog uvádí, že rakovina vaječníků je nejednou doprovázena zácpou. Tato situace se časem zhoršuje a nastupují nevolnosti, zvracení a ztráta na váze.

8. Nafouklé břicho

Pokud zaznamenáte, že vaše břicho se nadýmá jako u těhotných žen, pak okamžitě vyhledejte lékaře. Jde o další projev toho, že můžete mít rakovinu vaječníků.

9. Nadměrný růst ochlupení nebo jeho tmavnutí

Přestože nejde o zcela typické příznaky rakoviny vaječníků, neměli bychom je ignorovat. U některých žen se namísto nadměrného růstu ochlupení může vyskytnout opak, tedy ztráta vlasů a chloupků.

10. Častá zácpa

Rakovina vaječníků má přímý vliv na trávicí systém a žaludek. Tento vliv je nejsilnější právě v jejích počátečních stádiích, proto je dobré jim věnovat náležitou pozornost.

Podle magazínu Medicine Plus jde hlavně o pociťování bolesti v oblasti žaludku a další příznaky jako zažívací potíže, ztráta chuti k jídlu, plynatost a zácpa.

Závěr

Pokud na sobě zpozorujete uvedené příznaky, určitě vyhledejte lékařskou pomoc. Není na co čekat a určitě tím nic nezkazíte. A nezkazíte nic ani tím, když tento článek nasdílíte svým kamarádkám. Děkujeme.

Související


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: Women, Do Not Ignore These 10 Symptoms of “The Silent Killer”!

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku