Vědci vyvinuli vakcínu, která by mohla eliminovat všechny druhy rakoviny
Tým vědců Standfordské univerzity v USA vpíchl nepatrné množství vakcíny do těla pokusných myší a zjistili, že zničila všechny formy rakoviny.
Jediná injekce stačí, aby se aktivovaly obranné mechanismy organismu a zaútočily na všechny nádory, které v těle existují.
Vědci zavedli injekčně do nádorů dvě látky, které vyburcovaly imunitní systém k boji s rakovinou.
„Když používáme tyto dvě látky společně, jsme svědky zničení nádorů v celém těle,“ uvedl v tiskovém prohlášení vedoucí studie doktor Ronald Levy, profesor onkologie.
Profesor Ronald Levy, který vede rakovinový výzkum na Stanfordu. (Steve Fisch / Stanford School of Medicine)
„Tento přístup obchází potřebu identifikovat imunitní cíle specifických tumorů a nevyžaduje celostní aktivaci imunitního systému ani individuální zásahy do imunitních buněk pacienta,“ dodal profesor Levy.
Léčba by mohla mít zásadní dopad na léčbu rakoviny. Navíc nemá vedlejší účinky tak jako jiné druhy terapií.
Nový výzkum následuje přístupy imunoterapie, které všechny mají zápory, jako nepříjemné vedlejší účinky, vysoké náklady a zdlouhavou léčbu.
„Úžasné účinky po celém těle“
Levy uvedl: „Náš přístup používá jednorázovou aplikaci velmi malého množství dvou látek, které stimulují imunitní buňky pouze v samotném nádoru. U myší jsme viděli úžasné účinky po celém těle, včetně zničení všech tumorů v těle živočicha.“
Levyho metoda funguje na principu reaktivace T-buněk (T-lymfocytů), které hrají v imunitě ústřední roli. Tyto buňky dokáží rozeznat abnormální proteiny, které jsou v rakovinových buňkách často přítomny, a zaútočit na ně. Jenže jak nádor roste, často si najde cesty, jak T-buňky potlačit.
Protože obě zkoumané látky se vpichují přímo do rakovinového nádoru, mají za úkol rozeznat pouze proteiny rakoviny.
„Jde o velmi cílený přístup. Zasažen je pouze tumor, který sdílí proteinové cíle vykazované ohroženým místem. Útočíme na konkrétní cíle bez toho, abychom museli přesně identifikovat, jaké proteiny T-buňky rozpoznávají,“ uvedl Levy.
Nevšední je, že tyto nově aktivované T-buňky pak z původního nádoru odcházejí, aby našly a zničily další identické tumory v těle.
Tým vědců ze Stanfordu tuto metodo zkoumal zatím pouze na myších, nicméně výsledky jsou velmi pozitivní. 87 z 90 pokusných myší bylo z rakoviny vyléčeno. Přestože se rakovina u třech zbývajících živočichů vrátila, druhé kolo léčby už ji zničilo.
Co se týče typů testovaných rakovin u myší, jednalo se o rakoviny prsu, tlustého střeva a kůže.
Profesor Levy hodlá výzkum expandovat také na lidi. Léčbu chce začít s 15 pacienty, kteří mají lymfom raného stádia, a pokud bude mít úspěchy, věří, že dokáže vyléčit nádory různých druhů rakovin.
„Pokud byl nádor infiltrován imunitním systémem, nemyslím si, že by existoval limit ohledně typů nádorů, které můžeme potenciálně vyléčit,“ věří si Levy.
Autor článku: John Smities
Související
- Athos – místo, kde lidé netrpí rakovinou. Toto je tajemství místních mnichů, proč tomu tak je
- Počet mateřských znamének na ruce může předpovědět riziko rakoviny kůže
- Chilli papričky – léčebný zázrak z přírody léčí rakovinu prostaty, cukrovku nebo zánět dutin
- Tyto telefony vyzařují nejvíce radioaktivního záření … Vyvarujte se jich za každou cenu
Zdroj: ‘Vaccine’ Developed That Could Eliminate All Traces of Cancer, Překlad