Vědci učinili neuvěřitelný objev. Konečně přišli na to, proč má člověk slepé střevo. Nebudete věřit vlastním očím


Studie prokázaly, že absence slepého střeva dokáže jen mírně zvýšit riziko zachycení infekce. To nás přivádí k otázce, proč tedy tento orgán potřebujeme?

Apendix – červovitý přívěsek slepého střeva. Lidé, kteří ho nemají, žijí normálním životem. Proč bychom ho měli mít?

Pravda je v tom, že apendix vykonává důležitou imunitní funkci – ochraňuje prospěšné bakterie žijící ve střevech. Časopis Time napsal, že k tomuto výsledku přišel tým mezinárodních vědců, kteří studovali evoluční vývoj orgánu u různých druhů zvířat.

Pod vedením amerického antropologa jménem Heather Smith, biologové analyzovali přítomnost a absenci apendixu u 533 savců a přišli k zajímavému poznatku: druhy savců, u kterých se slepé střevo nachází, v něm mají vyšší koncentraci lymfatické tkáně. Tato tkáň sehrává roli při tvorbě imunitního systému a také stimuluje růst zdravých střevních bakterií.

Avšak i v případě odstranění slepého střeva, se nemusíte obávat, nevyskytnou žádné vážné důsledky, které by vás mohly ohrozit.

V nejhorším případě může jeho absence jen mírně zvýšit riziko infekcí a doba zotavení se z nemocí spojených s vyprazdňováním prospěšné střevní mikroflóry se o něco prodlouží.

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *