Tohle dělá vysoký krevní tlak s tělem! Nemoci, o kterých mnoho lidí neví!

Častou chybou je, že mnoho lidí pohlíží na vysoký krevní tlak pouze jako na hodnotu a nepovažují za důležité situaci řešit. Ačkoli přetrvávající, neléčený vysoký krevní tlak může v průběhu let vést k vážným komplikacím. Zde je 7 velmi vážných nemocí, kterým by se rozhodně dalo vyhnout.

Vysokému krevnímu tlaku se také říká  „tichý zabiják“,  protože často nemá žádné viditelné nebo děsivé příznaky. Nebezpečí spočívá právě v tom: mnoho lidí nebere tento stav vážně, protože se necítí špatně. Proto, i když už o tom možná vědí, neberou léky ani nemění svůj životní styl. Vysoký krevní tlak tak může pomalu, v průběhu let a desetiletí, vést k těžké ateroskleróze například srdečního svalu, mozku, ledvin a očních tepen. Výsledkem je riziko infarktu, mrtvice , srdeční selhání nebo dokonce slepota se může výrazně zvýšit.

Nejčastější komplikace zanedbané hypertenze

Cerebrální kalcifikace

Zpočátku žádné příznaky, později jen  drobná zapomnětlivost může upozornit  na zvápenatění drobných mozkových cév. Plak se ukládá na stěnách těchto krevních cév, což způsobuje zmenšení jejich průměru, což znamená, že mohou do mozkových tkání dodávat stále méně krve a živin. Kvůli tomu tkáně pomalu odumírají a v důsledku toho se objevuje ztráta paměti. V pokročilejších fázích procesu dochází k vážnému poklesu koncentrace a mentálnímu úpadku a nakonec se může změnit celá osobnost – nevratně.


Mrtvice

Příznaky mrtvice nebo mrtvice jsou na rozdíl od vysokého krevního tlaku velmi nápadné. Silná, náhlá bolest hlavy, nevolnost, zvracení, ztráta vědomí a hemiplegie, která může také postihnout končetiny a obličejové svaly. Je prokázáno, že mozkové krvácení se vyvíjí na základě vysokého krevního tlaku, 60-80 procent těch, kteří zemřou na mrtvici, má již existující hypertenzi. Přímou příčinou katastrofy je, že jedna z větších cév v mozku praskne a doslova se zalije krví a tím ochromí danou oblast mozku.

Srdeční selhání

Když se v důsledku toho  menší cévy srdce zvápenatí  a zúží, přirozeně se zhorší zásobování srdce krví a živinami. Na tento proces může upozornit několik symptomů, které jsou zpočátku zcela běžné, jako je únava a dušnost.

Postupem času se však v případě neléčeného onemocnění síla a výkonnost srdce dále zhoršuje, objevují se výraznější příznaky, tedy hůře snáší i malou zátěž, nespavost, otoky nohou, časté močení v noci se objeví.

„O vážném problému může mluvit, pokud jsou rty a nehty již fialové – na tuto fázi byste neměli čekat, při prvních, drobných příznacích byste se měli poradit s lékařem,“ zdůrazňuje Dr. Ilona Stancsik, kardioložka, anestezioložka, terapeutka intenzivní péče.

Mozek nebo infarkt

Pokud dojde k ucpání větší tepny v mozku krevní sraženinou, postižená oblast se stane neoperovatelnou, jedná se o  samotný mozkový infarkt.  Příznaky se většinou objevují náhle a závisí na funkci dané oblasti.

Mohou se vyskytnout mimo jiné poruchy řeči, zrakové poruchy, ochrnutí končetin a vychýlení úst. Pokud je v srdci ucpaná věnčitá tepna, můžeme hovořit o infarktu, který se projevuje děsivými příznaky jako bolest na hrudi, dýchací potíže, pocení a pocit strachu. Pokud to zažijete, musíte okamžitě zavolat sanitku!

Angina pectoris

Kvůli kalcifikaci věnčitých tepen srdce mohou zúžené cévy propouštět méně kyslíku, takže se čas od času může objevit sevřená bolest na hrudi. Rozhodně to vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, byť jen kvůli zjištění, zda nejde o infarkt.

Komplikace ledvin a očí

V důsledku vysokého krevního tlaku mohou být poškozeny cévy v ledvině  , klesá účinnost vylučování a nakonec může dojít k selhání ledvin, které může být při neléčení smrtelné  .Krvácení do  očí  se může objevit i u pacientů s vysokým krevním tlakem, ale samotné krvácení nemusí nutně znamenat vysoký krevní tlak. Pokud se u vás objeví červené krevní výrony, může to být způsobeno tím, že zvýšený krevní tlak zatěžuje stěny cév a náhlý skok může vést až k jejich prasknutí.

Mnoho lidí chápe krvácení z oka jako děsivé, ale neškodné spojivkové krvácení, které však během několika týdnů zcela bez následků vymizí. Mnohem nebezpečnější může být krvácení do sklivce, podle hustoty, množství a místa krvácení vidí pacient rozmazaně nebo skvrnitě.Aby se zabránilo tomuto a závažnému krvácení z optického nervu, potřebují pacienti se známým vysokým krevním tlakem vyšetření očního pozadí s měřením nitroočního  tlaku každých šest měsíců nebo v případě potřeby častěji  , laboratorní testy a pravidelnou kontrolu krevního tlaku.


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *