Štítnou žlázu lze vyléčit! Těchto 5 speciálních cvičení pomohlo obnovit činnost endokrinního orgánu
„Začínají mi ubývat síly…“ – postěžovala si moje matka na špatné zdraví. A nebylo by to tak špatné, kdyby se taková situace netáhla už dlouhou dobu.
Už půl roku se ta nejenergičtější žena, jakou jsem znala, nemohla zbavit pocitu vyčerpání a únavy.
Dřív mamince stačilo šest hodin, aby se úplně vyspala, ale teď si často začala chodit lehnout i během dne. Současně samozřejmě cítila obrovskou vinu, že nechává nedokončené své domácí činnosti.
Nedávno u matky sestry objevili poruchu štítné žlázy. Lékař okamžitě varoval, že nemoc může být dědičná.
Tehdy jsem četla nešťastný seznam příznaků zákeřné hypotyreózy: skleslá nálada, deprese, častá zácpa, vypadávání vlasů a nejen to…
Porucha činnosti štítné žlázy
Když jsem se obrátila na lékaře, moje domněnky se potvrdily: matka touto chorobou trpěla také. Kromě lékařské péče jí endokrinolog doporučil cvičit speciální asany jógy, které přispívají k obnově štítné žlázy…
Po dvou měsících léčby a každodenní praxi jógy se matka začala cítit mnohem lépe. Zkuste i vy těchto pět nejúčinnějších cvičení k posílení důležitého orgánu endokrinního systému.
Matsyasana
Jde o jednu z pozic jógy, která umožňuje aktivovat nejen štítnou žlázu a příštítné tělísko, ale také celý endokrinní systém. Pro cvičení musíte ležet na zádech. Ohněte nohou na kolena, chodidla přitiskněte k podlaze a ruce podstrčte pod hýždě.
Poté se zhluboka nadechněte, lopatky stáhněte k sobě a zvedněte horní část těla. Dalším krokem je záklon hlavy zpět. V této pozici setrvejte 15 až 30 sekund.
Uštrásana
Tato zvláštní asana pomáhá zlepšovat činnost štítné žlázy a pohlavních žláz. Je také velmi užitečná při pokřivení páteře a poruchách urogenitálního systému.
Chcete-li cvičení provádět co nejpřesněji a nejúčinněji, musíte pokleknout a kolena položit na šířku pánve, špičkami se opíráte do podlahy. Poté se zakloňte dozadu, dlaněmi se opřete o paty, hlavu zakloňte vzad. V této pozici zůstaňte 30 sekund a pokuste se rovnoměrně dýchat.
Bhujangasana
Bhujangasana, neboli pozice kobry, má silný vliv na lidský hormonální systém. Stimuluje funkci nadledvin a má příznivý vliv na fungování pohlavních orgánů. Starověké legendy říkají, že bhujangasana je určena k rozpálení vnitřního ohně v osobě a k probuzení síly Kundaliní.
Chcete-li provést tuto asanu správně, lehněte si na podlahu obličejem dolů a nohy zapřete do podlahy. Pak položte dlaně pod ramena a pomalu zvedejte tělo. Zakloňte hlavu a zůstaňte v této pozici několik dýchacích cyklů.
Sarvangásana
Zvláště užitečná pro lidi, kteří trpí onemocněním dýchacích cest. Tato póza svíčky je důležitá také pro žlázy s vnitřní sekrecí.
Chcete-li provést toto klasické cvičení, položte se na záda a natahujte nohy až k žaludku. Poté je nutné zvednout pánev z podlahy a pomocí dlaní vytáhnout nohy směrem vzhůru. Doba setrvání v asaně – 5 minut.
Halásana
Halásana neboli pozice pluhu pomáhá posilovat a omlazovat nervový systém těla. Aktivně stimuluje činnost hypofýzy a také žláz s vnitřní sekrecí.
Abyste provedli cvičení správně, musíte ležet na zádech a natáhnout ruce za hlavu. Dále během výdechu, bez pomoci rukou, zvedejte kolena k hrudi a chodidla dáte za hlavu. Dlaněmi se chyťte za chodidla a setrvejte v této pozici po dobu nejméně 1 minuty.
Podívejte se v tomto videu na podrobné cvičení mistrovské třídy pro provádění těchto léčebných cvičení!
Je důležité si uvědomit, že taková cvičení nesmí provádět lidé trpící hyperfunkcí štítné žlázy, nemocemi páteře, poraněním kolen, vysokým nebo nízkým tlakem.