Reflux nepodceňujte. Je to výstražný proporek před chronickými nemocemi. Přinášíme program jeho léčby

Reflux nepodceňujte. Je to výstražný proporek před chronickými nemocemi. Přinášíme program jeho léčbyFarmaceutické společnosti nahromadily neuvěřitelně množství peněz prodejem léků na gastroezofageální reflux a přidružené zažívací potíže.


Nekonečné množství reklam v rádiu, televizi a časopisech nám říká, jak mohou tyto přípravky zázračně “uzdravit” nepříjemné zažívací potíže. Možná jste zaznamenali reklamu na tyto medikamenty i v emailech. Když se léky na předpis začaly prodávat volně, farmaceutické firmy shrábly sto milion dolarů za rok!

Ve Spojených státech trpí šedesát milionů lidí refluxem. To znamená každý pátý. Minulý rok zaznamenaly nemocnice čtyři sta sedmdesát tisíc hospitalizací a téměř dva miliony návštěv pohotovosti z důvodu refluxu.

Reflux a příbuzné zažívací potíže již tvoří epidemii a žádná věková skupina nebyla ušetřena. 50 % dětí trpí refluxem v prvních měsících života a v posledních pár letech došlo k 56 % nárůstu prodejů léků pro reflux a trávicí potíže u kojenců od narození až po stáří čtyř let! Statistiky jako tato by měly alarmovat k nalezení skutečného důvodu této zdravotní katastrofy.

Nenechte se zmást tím, že když je reflux tak rozšířený, že je to malý problém se snadným řešením, nebo že když jsou příznaky pryč, proběhla léčba úspěšně. Léky na reflux neprokázaly příliš svoji účinnost.

Ve 33 procentech nefungují vůbec. Šedesát procent lidí, kteří léky užívají, má dále ty samé potíže třikrát týdně a 75 procent bere navrch ještě léky z volného prodeje.

Co si lidé neuvědomují je to, že reflux je příznakem špatného trávení a hrozící poruchy trávení. V dnešní době se většina léků, včetně přírodních, soustředí na symptomatickou léčbu, neuvědomujeme si, že tento přístup je podobný, jako “zalepit vřed náplastí” a že špatné trávení může být předzvěstí vážných degenerativních poruch.

Jak řekl Hippokratés, “Všechny nemoci začínají v žaludku.” A základní princip čínské medicíny je, že dobré trávení je klíčem k dobrému zdraví. Jako důsledek, Dr. Weston A. Price si všiml, že hlavní příčina nemoci je špatná výživa.

Jak by naše společnost fungovala, kdyby naše primární rozhodnutí byla založena na duchovních principech amerických indiánů – a to, že musíme volit naše činy s přihlédnutím na to, jak ovlivní příštích sedm generací?

Pak by reflux a všechny další naše zdravotní potíže sloužily jako upozornění na možnou větší změnu – podobně jako test pomocí kanárka, používaný k odhalení nebezpečí v dole.

Pokud kanárek nepřežil, či se začal kývat nebo spadl z bidélka, nebyli horníci vpuštěni do dolu. Podobně tomu rozumíme masivním epidemiím u lidí jako varování, že bychom měli změnit svůj přístup.

Bohužel nejsou standardní léčebné postupy při refluxu zaměřeny na příčinu problému – vyčerpané potravinové zásoby, špatná volba jídel a zanesení těžkými kovy. Ani jeden z těchto stavů nepodporuje dobré trávení a nutriční požadavky pro optimální lidské zdraví.

Příznaky refluxu: více, než si možná uvědomujete

Téměř šedesát milionů Američanů trpí refluxem, mnoho z nich ani neví, že ho mají. Kromě typických příznaků zpětného toku žaludečních šťáv do jícnu, způsobujících pálivý pocit v jícnu a nepříjemnou chuť v puse, zahrnují další příznaky chraptění, říhání, chronický kašel a chronická bolest v krku, potíže s polykáním, nevolnost, astma, hlasité dýchaní a neustálé škytání u dospělých.

U kojenců a dětí se symptomy projevují jako časté ušní infekce, častý pláč, nevolnost s možným zvracením, nadměrné kašlání, dýchací potíže, odmítání jídla, nadměrné říhání a krkání.

Problémy při tradiční léčbě

Gastroezofageální reflux je choroba, při které dochází k zpětnému toku žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu přes kardii – kruhový sval, který se otevírá, aby umožnil průchod potravy z jícnu do žaludku.

Většinou bývá doprovázen přítomností hyátové kýly, díky níž je kardia oslabena a vrchní část žaludku prostupuje skrz rozevřenou kardii. Pokud neléčeno, kyselé šťávy mohou narušit vnitřní tkáň jícnu a nahradit ji tkání, která je podobná tkáni ve střevě. Tyto podmínky jsou považovány za předzvěst rakoviny jícnu.

Při běžné léčbě refluxu předepisuje většina lékařů léky na redukci kyselosti v žaludku, doporučí jíst menší porce pečlivě vybraných jídel a spát v šikmé poloze.

Léky na reflux jsou vyvinuty pro krátkodobou léčbu, ale mnoho lidí na nich zůstává i po dobu několika let. Například při gastrididě, zánětlivém onemocnění žaludku, mohou léky snižující kyselost pomoci jako součást úvodní fáze léčby. Ale u všech lidí může mít dlouhodobé užívání vážné zdravotní důsledky.

Žaludeční šťávy jsou extrémně důležité pro správné trávení. Za normálních okolností pomáhají žaludeční šťávy nejen rozkládat proteiny na použitelné komponenty, ale také ničí v potravě přítomné viry, bakteriální infekce a parazity. Ale při nízké kyselosti je tato první linie obrany těla před nebezpečnými mikroorganizmy vyřazena.

Naproti tomu je dobrá kyselost v žaludku spojována s vysokými hladinami prospěšné flóry v trávicím ústrojí. Dobré bakterie mohou prospívat jen když paraziti, kvasinky a patogeny jsou drženy pod kontrolou kyselinou chlorovodíkovou.

Ve zdravém žaludku je velmi kyselé prostředí – pH mezi 0,8 a 2,5. Studie z roku 1982 zjistila, že u pacientů v intenzivní péči, u nichž stouplo pH žaludku nad 4 přestal být žaludek rychle baktericidní a došlo k množení bakteriálních infekcí a virů v ústní dutině. Takže pokud není žaludek dostatečně kyselý, váš imunitní systém má mnohem více práce.

Ale tím to nekončí, protože ze žaludku pokračuje tato natrávená potrava, plná kvasinek a dalších, na příležitost čekajících organizmů, do tenkého střeva – další zastávky na cestě trávení.

Bez adekvátní kyselosti v žaludku se stane problematickou potrava, kterou se živí kvasinky a způsobuje fermentaci, jako jsou cukry, škroby, obiloviny, průmyslově zpracované potraviny, ovocné džusy nebo i příliš mnoho čerstvého ovoce. Tyto kvasinky vyprodukují pěnu, stejně tak jako když přidáme cukr do kvasnic při výrobě chleba.

Fermentace produkuje plyny, které vyvíjí tlak na kardii. Také candida zaútočí doslova na svaly kardie a paralyzuje je. Za těchto podmínek kardie povolí a propustí žaludeční šťávy do jícnu. Tedy jako výsledek roků neustálého tlaku těchto kvasinek produkujících plyny v žaludku se může vyvinout hiátová kýla.

Takto částečně strávená zkvašená potrava, plná kvasinek a dalších mikroorganizmů, se nyní začne přesouvat do tenkého střeva, kde pokračuje nesprávné trávení.

A proto je léčení refluxu pomocí inhibotorů protonové pumpy jen maskováním a zhoršením problémů, které vedly k samotnému refluxu.

Trávení, které se zvrtlo

Nyní již série událostí vede k něčemu vážnějšímu. Za běžných podmínek by žaludeční kyseliny rozložily proteiny na peptidy předtím, než by jídlo postoupilo dále do tenkého střeva.

Ale jestliže do tenkého střeva vstoupí díky nízké kyselosti v žaludku nedostatečně strávené proteiny, slinivka nedostane signál k uvolnění příslušného množství pankreatické šťávy.

Navíc v případě, že tenké střevo postrádá zdravou flóru, je omezena i produkce enzymu proteáza. Normálně bývají tyto enzymy vyráběny enterocyty na mikroklcích, což jsou tenké a dlouhé výběžky cytoplazmy tvořící v tenkém střevě kartáčový lem. Jejich funkce je dále štěpit proteiny a sacharidy na použitelné živiny.

Jakmile se dostanou do tenkého střeva kvasinky a další nevhodná flóra, přicházející ze žaludku, vyvine se tzv. dysbióza. Ta způsobí poškození sliznice tenkého střeva, což vede k syndromu zvýšené propustnosti střev. Permeabilita střeva umožní nedostatečně strávené proteiny a sacharidy prostoupit skrz střevní stěnu.

Aby se věci více zkomplikovaly, tak nestrávený kasomorfin (vznikne z kaseinu) z mléčných výrobků a gluteomorfin z potravin obsahující lepek, které mají obě chemickou strukturu obdobnou opiátům jako heroin a morfin, se dostanou v nezměněné podobě do krevního řečiště. Jakmile jsou v krvi, mohou zasahovat do funkcí mozku a imunitního systému.

Opilý ze sacharidů

Nestrávené sacharidy, špatné trávení a přebujelá candida také vedou k produkci etanolu a acetaldehydu, které mají silně negativní účinky na chemii mozku. Když candida vyprodukuje v tenkém střevě etanol, člověk se bude zdát po jídle opilý i když nepožil alkohol.

Nakonec dokonce začne mít chuť na potraviny, které v tenkém střevě způsobí jeho produkci. To je důvod, proč má většina dětí i dospělých neustálou chuť na sladké a proč mnohomiliardový byznys z prodejů sladkostí čile prospívá.

Všichni víme, že je alkohol extrémně toxický, obzvláště pak pro vyvíjející se fetus nebo dítě. Následující je seznam některých ze široké škály účinků dlouhodobé přítomnosti alkoholu, způsobené přemnoženou candidou v těle:

  • Poškození a zánět trávicí soustavy a z toho plynoucí špatné trávení
  • Nedostatek živin
  • Zátěž pro imunitní systém
  • Poškození jater
  • Akumulace toxinů
  • Nezmetabolizované neurotransmitery a hormony, které mohou způsobit neobvyklé chování
  • Poškození mozku, které může vést ke ztrátě sebekontroly
  • Zhoršení koordinace, agrese
  • Ztráta paměti a mrákoty – poškození periferního nervu
  • Úbytek svalů a slabost
  • Metabolická porucha proteinů, sacharidů a lipidů
  • Degenerace slinivky

Špatné trávení nás tedy může přivést do stavu, ve kterém lze jen těžko hovořit o užívání si života. S tím, jak naše stravování způsobuje náladovost a začne ovlivňovat jasnost myšlenek, stáváme se fyzicky závislými přesně na těch potravinách, které nás do této situace přivedly.

loading…

Alergie “z čista jasna”?

V současné době jsou alergie běžné – trpí jimi všichni, včetně dětí. Pro některé lidi je to jen menší nepříjemnost, jiným mohou způsobovat utrpení, vedoucí dokonce k anafylaktickému šoku a smrti. Při zvýšené propustnosti střev se alergie snadno získají, protože propustná střeva dovolí nestráveným proteinům proniknout do krevního řečiště. Pro váš imunitní systém představují tyto proteiny cizí objekty, takže pokaždé, když sníte potravinu s obsahem takového proteinu, dostaví se imunitní reakce.

Při alergické reakci vaše tělo produkuje protilátky, které napadnou cizího vetřelce. Tyto protilátky mají za úkol chránit vás, ale pokud vaše tělo začne reagovat přehnaně a musí zasahovat proti proteinům, které dlouhodobě jíte, budete trpět neustálým zánětem. Může se u vás vyvinout chronická bolest, která se může přesouvat tak, jak zánětlivé látky putují tělem. V pondělí vás muže bolet rameno, v úterý záda, ve středu hlava a ve čtvrtek všechno.

Můžete jít na masáž, k chiropraktikovi nebo brát do aleluja protizánětlivé léky, abyste zamaskovali bolest, ale dokud nenajdete skutečnou odpověď na vaše zažívací potíže, bolesti se nezbavíte. Přírodní přípravky možná nemají tolik nežádoucích účinků jako farmaceutika, ale i ony neřeší to, že příčinou refluxu, alergie a chronických bolestí je nesprávné trávení.

Součást problému – diktát vysokého podílu vlákniny

USDA (Americký úřad pro zemědělství) a FDA (Úřad pro dohled nad potravinami a léčivy) ve svých doporučeních o výživě lpějí na modelu potravinové pyramidy ne z důvodu zdraví, ale z důvodu zisků.

Tato dieta klade důraz potraviny s vysokým obsahem vlákniny a všude – v novinách, časopisech, knihách, v talk show – slyšíme o prospěšnosti celozrnných obilovin a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny.

Takzvaní experti představují výhody vlákniny jako něčeho zdravého, aniž by je někdo zpochybňoval – celozrnné obiloviny, syrová zelenina a ovoce – je doporučována v každém jídle a suplementy vlákniny jsou vhodné.

Je to opravdu nezpochybnitelné? Pravda je taková, že se lidé snaží následovat to, co vláda hlásá – “zdravé” syrové saláty každý den, syrovou zeleninu ke svačině, celozrnné cereálie a celozrnný chleba přidanou vlákninou – a často si tím uženou celou řadu zažívacích potíží jako větry, kýlu, hemoroidy a syndrom dráždivého střeva.

Nerozpustná vláknina je bez zdravé střevní flóry příliš těžká na strávení. Historicky konzumovali lidé mnohem méně vlákniny a více výživnější a lépe stravitelné potravy jako vysoce kvalitní mléčné produkty od krav z pastvy – čerstvé mléko, smetanu, sýry a máslo, vysoce kvalitní masa a ryby, polévky z kostních vývarů a zeleninu dušenou na másle.

Vaše babičky a prababičky nejedly saláty a čerstvé ovoce každý den, protože nebylo dostupné. Před vynálezem chladničky a motorizované přepravy byly saláty luxusem, konzumovány příležitostně. Čerstvé ovoce se jedlo v sezóně a často svařené, raději než syrové.

Potrava ze žaludku nemůže projít do tenkého střeva, jestliže není dostatečně malá, aby prošla přes pylorus (vrátník). Jestliže již máte poškozené trávení nízkou kyselostí v žaludku, konzumace velkého množství těžce stravitelné vlákniny, ať už z cereálií, ovoce nebo zeleniny, způsobí to, že potrava zůstane v žaludku kvasit tak dlouho, než bude dostatečně malá, aby prošla do tenkého střeva. Během této doby vznikají plyny, které tlačí na kardii a za nějaký čas mohou vést k hyátové kýle.

Ještě jedna věc: potraviny s vysokým obsahem vlákniny mívají málo živin. Takže ve výsledku je dieta s vysokým obsahem vlákniny málo výživná a těžce stravitelná.

S takovými stravovacími návyky bude po roce následovat podvýživa. Například syrový salát nemá stejnou hustotu živin, jako nepasterizované mléko – sklenice takového mléka obsahuje živiny zhruba 25 kilogramů čerstvé trávy. Protože nejsme skot s jeho čtyřmi žaludky, vyvinutými pro rozklad celulózy, nechejme zpracování vlákniny na kravách.

Příliš mnoho vody

Jestliže během dne pijete mnoho vody, vaše žaludeční šťávy se naředí, což povede k refluxu a všem popsaným problémům. Navíc může příliš vody způsobit vyplavení minerálů a minerální nerovnováhu, která dále přispívá k potížím s trávením, stejně tak jako k ledvinovým potížím, degenerativní nemoci kostí, svalové potíže a dokonce k srdeční zástavě díky elektrické dysfunkci.

Paradoxně může přílišné pití vody způsobit zácpu. Pokud je velké množství vody zkombinováno s vysokými dávkami vlákniny, vláknité potraviny se nasáknou a fermentují ve střevech, což vede k plynatosti, nafukování a dalším nepohodlným symptomům. Tato expandovaná hmota může pak být příliš objemná na to, aby snadno prošla střevy.

Lidé tradičně nepili velké množství vody. Namísto toho zůstávali zavodněni surovým mlékem, fermentovanými nápoji a kostními vývary, které měly nutriční kvality a nenarušily přirozenou homeostázi v těle. Konzumovali také množství tradičních tuků, jako máslo, smetana, sádlo a kokosový olej.

Oleje vydají při metabolizaci mnohem více vody, než proteiny nebo sacharidy. Takže tím jak lidé neodolají velkému příjmu vody, nejenže sníží kyselost v žaludku, ale také jejich absorpce živin bude kompromitována. Po nějaké době i toto přispívá k podvýživě.

Nedostatek soli

K nízkotučné, vlákninové dietě nám vládní úředníci a zdravotní experti ještě říkají, že se máme vyhýbat soli. Samozřejmě, slaným potravinám (s rafinovanou solí) z bufetu bychom se měli stranit – ale ne proto, že obsahují hodně soli.

Přes tvrzení, že sůl zvyšuje krevní tlak, nikdy neexistovala jasná evidence, že snížení příjmu soli pomůže hypertenzi předcházet. Desetiletí výzkumů vyprodukovaly protichůdné, nejednoznačné výsledky. Nerafinovaná sůl je důležitá pro mnoho činností v těle, včetně metabolizmu.

Když hovoříme o dobrém stravování, sůl je kritická k produkci kyseliny chlorovodíkové – chlorová část chloridu sodného. V naší dietě máme jinak velmi málo zdrojů chloru – celer a kokos jsou dobré, ale určitě ne adekvátní k uspokojení požadovaných dávek.

Bez soli nemůžeme vyrobit dostatek kyseliny chlorovodíkové na štěpení proteinů a celkově dobré trávení.

Cesta k trvalému uzdravení

Léčení refluxu se musí posunout výrazně za hranice potlačování symptomů, jestliže se chceme z refluxu vyléčit. Zaměření se na výživné a snadno stravitelné potraviny udělá trojí službu – zmírní symptomy, zlepší trávení a napraví podvýživu. Musíme také dát pozor na možnou blokádu léčby rtutí.

K uzdravení je nutné soustředit se na potraviny bohaté na živiny, omezit obiloviny, škroby, cukry a potraviny, které mohou být potravou pro candidu.

Probiotika a enzymy

Přestože je suplement kyseliny chlorovodíkové často předepisován jako náprava nízké kyselosti žaludku, HCl užívaný jako suplement může podráždit výstelku žaludku a způsobit gastritidu, což je zánět žaludeční sliznice.

A konečně, řádná produkce HCl je nutná pro správné trávení, ale bezpečnější způsob vylepšení kyselosti žaludku je eliminace candidy, konzumace příslušného množství soli a probiotických jídel a nápojů.

Probiotická jídla a nápoje podporují vývoj zdravé střevní flóry a pomáhají narušit cyklus candidy; tyto mléčně kvašené potraviny také zásobují enzymy pro podporu trávení. Často ale ti, kdo trpí refluxem a příbuznými trávicími potížemi, zjistí, že potřebují další pomoc, obzvláště ze začátku. Existuje mnoho probiotických a enzymatických suplementů, které vám mohou pomoci na počátku cesty k uzdravení.

Doporučení při hyátové kýle

Mnoho lidí s refluxem se potýkají také s hyátovou kýlou. Je nesmírně důležité zjistit, jestli tímto typem kýly trpíte, abyste lépe rozuměli svému refluxu. Zkušený chiropraktik umí často pohmatem zkontrolovat tento problém a poskytnout základní zákrok na kýlu. Při tomto zákroku chiropraktik zatlačí kýlu dolů tak, že vršek žaludku již nebude vyčnívat do kardie. Toto ošetření může být nutné podstoupit pravidelně, dokud kardie nezesílí a neuzdraví se.

Rada pro kojence trpící refluxem

Kojenci trpící refluxem pociťují výrazné nepohodlí. Často mají navíc bolest bříška a špatně spí. Prvním krokem je najít holistického lékaře, který je obeznámen s principy nadace Westona A. Price. Pokud matka kojí, bude muset pracovat na uzdravení své trávicí soustavy dietou bohatou na živiny a probiotika, jejichž příznivé účinky pak předá při kojení dítěti.

Tento uzdravovací program bude dobrým prvním krokem. Pokud to dítěti nepomůže, je možné se poohlédnout na různé možnosti domácí náhražky umělého mléka, kterou nabízí nadace Westona A. Price, protože ty jsou bohaté na probiotika a mohou pomoci uzdravit reflux. Maminky by měly eliminovat všechny možné problémy s toxicitou rtuti před početím nebo po odstavení – nikoliv během těhotenství nebo kojení.

Závěr

Léčba refluxu vyžaduje detailní porozumění všech stránek zdravého trávení. Trvalé uzdravení je dlouhodobým závazkem ke změně stravování spolu s odstraněním vlivu toxicity těžkých kovů.

Ale být zdravý – opravdu zdravý, to je zcela jiná úroveň. Strava musí být bohatá a uspokojující, nesmí vyžadovat strádání. Bezpečné vyjmutí amalgámových výplní je více záhodné, než kdy dřív. Vyplývající z toho jsou výhody nejen pro vás, ale také pro vaši rodinu a potomky.

Moderní člověk stojí na hraně propasti. Pokračování fyzické degenerace je nevyhnutelné, jestliže budeme pokračovat s konzumací průmyslově vyrobených potravin. Ale v současné době již máme k dispozici více znalostí a zdrojů než kdykoliv v blízké historii, které nám pomohou zajistit dobré zdraví po generace.

Poznámky pod čarou

Reflux a astma

Je zajímavé, že 41,1 procent nekuřáků, kteří trpí chronickým kašlem a 60 procent těch, kteří trpí astmatem, mají zároveň reflux. Výskyt astmatu u dětí a dospělých narůstá exponenciálně. V roce 1995 bylo téměř čtrnáct miliónů lidí diagnostikováno s astmatem, zatímco dnes je toto číslo přes 34 miliónů! Jak reflux vyústí v astma? Zaprvé, reflux může způsobit to, že lidé dýchají malé kapičky kyseliny chlorovodíkové, což může podráždit citlivou plicní sliznici a způsobit křeče ve vzduchových cestách, spouštějící astmatický záchvat. Zadruhé, časté příhody refluxu mohou způsobit, že trávicí šťávy poškodí sliznici jícnu a exponovat některé z nervů, které jsou spojeny s játry. Podráždění nervových zakončení může zavinit sevření vzduchových cest a tedy způsobit astmatický záchvat. Navíc může kyselina způsobit zánět v krku na hrtanu.

Léky na astma, které roztahují bronchiální trubice, mohou překvapivě vyvolat příznaky refluxu, protože můžou způsobit uvolnění kardie, což dovolí kyselinám proniknout do jícnu. Bohužel je ale konvenční léčba astmatu zaměřena pouze na potlačení symptomu zúžených cest dýchacích. Přestože se jedná o nutný krok, taková léčba se nezaměřuje na příčinu problému.

Sedm miliónů lidí trpí ročně ušními infekcemi. Reflux může způsobit dlouhotrvající ušní infekce tím, jak kyselé kapaliny vstupují do hrdla a vytváří záněty nosních mandlí, které pak opuchnou. Opuchlé mandle pak blokují eustachovu trubici. Tam a až ve středním uchu se pak může nahromadit kapalina.

Program pro vyléčení se z refluxu

První krok: Prvním krokem k uzdravení je konzumace potravin, které jsou snadné na trávení, nepodporují candidu, uzdravují zažívací trakt a poskytují lepší živiny. Začněte s polévkami na bázi vývaru po dobu jednoho týdne. Dělejte si domácí vývarové polévky s různou zeleninou a malými kousky masa nebo jater.

Druhý krok: Druhým krokem k nápravě je naočkování střev pomocí potravin, které pomohou vybudovat zdravou střevní flóru. Toto je chvíle na zařazení plnotučného kravského nebo kozího mléka nebo jogurtu. Kefír obsahuje prospěšné kvasinky, které doslova “žerou” candidu a obsahuje probiotické bakterie, které se zabydlí v trávicím traktu. Ideálně byste měli vyrábět svůj vlastní kefírnebo jogurt ze syrového mléka, ale jestliže syrové mléko neseženete, můžete použít vysoce kvalitní bio pasterizované plnotučné mléko. Jestliže trpíte intolerancí mléčných produktů, zkuste fermentované potraviny a nápoje jako jsou kysané zelí nebo okurky, kokosový kefír, řepný kvas nebo kombuchu.

Třetí krok: Třetím krokem je konzumace potravin, které jsou nutričně hodnotné a snadno stravitelné a které pokračují v uzdravování trávicího ústrojí a podporují zdravou střevní flóru. Taková dieta by měla obsahovat:

  • Kvalitní tuky – pro vstřebání živin a uzdravování žaludeční sliznice – máslo, kokosový olej, vepřové, hovězí a husí sádlo ze zvířat z pastvy. Užívejte fermentovaný olej z tresčích jater kvůli vitamínům A a D.
  • Kvalitní živočišné potraviny jako játra a další orgánová masa, vejce (obzvláště žloutky) od slepic z výběhu, ryby z volných vod včetně jiker a korýšů, mléčné výrobky včetně nepasterizovaného mléka a sýrů.
  • Kostní vývary a polévky z nich.
  • Fermentovanou zeleninu a nápoje – kysané zelí, nakládanou řepu, řepný kvas, kombuchu.
  • Zeleninu – zpočátku zeleninu omezte. Pokud ji jíte v polévkách nebo krémech, přidejte vždy máslo nebo kokosový olej.

Zdroj Překlad

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku