Proč máme hemoroidy a jak se jich zbavit, případně jak je nedostat vůbec

hemoroidyJednu věc je potřeba si uvědomit. Hemoroidy má každý člověk, ale když jednoho neustále trápí, druhý je nemusí vůbec ani registrovat.

Hemoroidy jsou vlastně vypouklé žíly v okolí a uvnitř konečníku. Za jejich existenci bychom měli být v podstatě vděční. Bez nich by se totiž mohla stolice začít uvolňovat z konečníku ven.

Špatnou zprávou je, že se u přibližně poloviny populace se alespoň jednou životě rozvinou do stádia, kdy už způsobují potíže. Ale dobrou zprávou je, že existují přírodní prostředky, s jejichž pomocí je možné je léčit nebo předejít vzniku zdravotních komplikací.

Příznaky hemoroidů

Mezi nejčastější příznaky hemoroidů patří:

 • otoky
 • svědění
 • krvácení
 • podrážděnost
 • bolesti

Nejde tedy o zvlášť příjemný zdravotní problém. Ujistěte se, že je máte správně diagnostikovány. Samy o sobě jsou sice neškodné, ale mají některé společné znaky i s jinými, závažnějšími onemocněními.

Co jsou to vlastně hemoroidy?

Pokud bychom je měli přesně popsat, tak jde o oteklé, promáčknuté a zanícené cévy ve stěně análního otvoru nebo ve spodní části konečníku. K výše uvedeným příznakům dochází tehdy, pokud je přítomen zvýšený tlak způsobující prohnutí žil a jejich naplnění krví.

To se stává nejčastěji při pohybu stolice, oslabením svěrače análního otvoru dlouhodobým sezením, případně během těhotenství. Hemoroidy se mohou nacházet uvnitř konečníku (interní hemoroidy) nebo pod kůží v okolí řitního otvoru (externí hemoroidy).

Přírodní prostředky na hemoroidy

Takže, co lze udělat pro zmírnění obtíží, které hemoroidy způsobují? K dispozici máte následující možnosti:

Myslete na vlákninu

Výskyt hemeroidů v západním světě je tak velký hlavně kvůli současnému životnímu stylu a typu stravy. Změna stravovacích návyků, cvičení, dostatek tekutin a redukce stresu pomohou nejen hemoroidům, ale i zlepšení vašeho celkového zdravotního stavu.

Vaší mantrou by se měla stát vláknina. Její nedostatek v stravě je nejčastější příčina vzniku zácpy. Zřejmě víte, že vláknina se nachází převážně v ovoci a zelenině. Pro lepší výsledek však můžete pouvažovat i o doplňcích.

Ze stravy jsou výborným zdrojem vlákniny například pomletá ​​lněná semínka. Z doplňků je dobře známé Psylium. Svůj den můžete začít sklenicí vody a čajovou lžičkou psylia, které vám zajistí extra dávku vlákniny.

Čisté a suché

Nepoužívejte při sprchování komerčně vyráběná mýdla na mytí konečníku. Ty jsou často poměrně dráždivá. Lepší volba je buď přírodní mýdlo, nebo jen čistá voda. Pořádně si konečník a jeho okolí umyjte a po sprchování důkladně dosucha otřete.

Jablečný ocet

Existuje několik přírodních substancí, které lze aplikovat na hemoroidy. Vyzkoušejte jablečný ocet – krále alternativní medicíny. Jednoduše navlhčete bavlněnou vatu do jablečného octa a naneste jej na anální otvor. To by mělo pomoci se záněty.

Vilín virginský

Vilín virginský (lat. Hamamelis virginiana, angl. Witch hazel) je výborná bylinka na hemoroidy. Používá se ve formě krému, tekutiny nebo jako zábal. Listy a stébla této rostlinky se používaly k léčbě hemoroidů již odpradávna.

Má následující účinky:

 • snižuje krvácení
 • zmírňuje bolest
 • snižuje svědění
 • odstraňuje otoky

Můžete koupit například hygienické ubrousky navlhčené vilínem, případně aplikovat odvar z něj pomocí bavlněné vaty. Přidat můžete i šťávu z aloe vera.

Další možností je připravit si vilínovou koupel. Jednoduše vezměte pár hrstí sušené bylinky, nasypte ji do vany s teplou vodou a namočte se do koupele, dokud nepříjemné příznaky hemoroidů  neodezní.

Listnatec bodlinatý

Listnatec bodlinatý (lat. Ruscus aculeatus, angl. Butcher ‘s broom, slovensky Listnatec trnitý) je další bylinkou účinnou na hemoroidy. Funguje tak, že stahuje a zužuje žíly a má také protizánětlivé vlastnosti. Celkově zklidňuje a podporuje mikrocirkulaci krve. Extrakt z něj se může konzumovat buď ve formě kapslí, nebo jako čaj. Má mírně hořkou chuť, proto si můžete přisladit medem.

Dřepy

Když jsem cestoval napříč Asií, zvykl jsem si používat tzv. turecké toalety. Poté, co jsem si uvědomil jejich mnohé zdravotní přínosy, jsem se stal dokonce i jejich fanouškům. Jedním z nich je i prevence hemoroidů. Věděli jste, že v zemích, kde se používá tento typ toalet, problémy s hemoroidy téměř neexistují?

Předělávání domácí toalety či změna bytu nebo domu mohou být trochu nepraktické. Nicméně, vždy když na to máte příležitost, proveďte velkou potřebu v dřepu (například na toulkách lesem ;-)).

Konec konců, pokrčení je ten nejpřirozenější způsob jak provést velkou potřebu.

Závěr

Vyzkoušejte jedno či dvě doporučení z tohoto článku, abyste si ulevili od hemoroidů a zjistěte, který způsob je pro vás nejlepší.

Související


Zdroj: The Best Natural Remedies to Relieve hemorrhoids

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Počet komentářů: 2

 1. 30.9.2017

  […] vás trápí hemeroidy, automaticky jdete k doktorovi. Můžete však vyzkoušet domácí […]

 2. 7.9.2019

  […] vás trápí hemeroidy, automaticky jdete k doktorovi. Můžete však vyzkoušet domácí […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku