7 zdravotních přínosů líbání

polibky2Líbání je typickým znakem vyskytujícím se u člověka. Původně vzniklo jako způsob na přenášení bakterií a virů mezi jednotlivci, aby si posílili imunitu. Tedy něco na princip přírodního očkování.

<Můžeme proto říci, že líbání je nejen příjemné, ale i zdravé. Kromě zmíněného také uvolňuje stres, vyplavuje do krve endorfiny, zrychluje tlukot srdce a snižuje LDL cholesterol (ten špatný).

Líbání dokonce může sloužit i jako nový způsob pro získávání hormonů, například testosteronu. Sliznice uvnitř úst jsou totiž pro testosteron propustné.
Během líbání se testosteron z mužových úst přenese do ženských a odtud je membránami v sliznicích absorbován. To u ženy zvyšuje žádostivost a šanci, že po polibcích dojde i k něčemu více.

Zajímavé je, že podle Andrei Demirjianové, autorky knihy Vše, co jste kdy chtěli vědět o nejsladších požitcích života, věří, že jeden polibek denně dokáže zabránit mnoha nemocem.

Ve své knize se podělila o 8 důvodů, proč je tomu tak.

1/ Snižuje krevní tlak

Líbání rozšiřuje krevní cévy. To pomáhá snižovat váš krevní tlak.

2/ Zmírňuje křeče a bolesti hlavy

Jde zde o stejný efekt jako v předešlém případě. Rozšířené cévy napomáhají zmírňovat bolesti, zvláště bolesti hlavy a křeče během menstruace.

3/ Bojuje se zubním kazem

Když se líbáte, zvyšuje se produkce slin. Ty smývají ze zubů povlak, který může vést k tvorbě zubních kazů.

Už když jsme u toho, je třeba zmínit i druhou stranu mince. Bakterie způsobující zubní kaz se mohou také přenášet během líbání a to zvláště tehdy, když druhá osoba má špatné návyky týkající se dentální hygieny. Dokonce se ukázalo, že kazy způsobující bakterie se mohou přenést z matčina polibku na její dítě.

4/ Vyplavuje hormony štěstí

Líbání vede k uvolňování lektvarů štěstí jakými jsou serotonin, dopamin a oxytocin. To je důležité nejen pro vaše štěstí, ale pomáhá to také utužovat partnerské vztahy.

Oxytocin je hormon lásky. Čím jsou jeho hladiny vyšší, tím vyšší je kapacita na lásku „, vysvětluje psychoterapeut Arthur Janov, Ph.D., autor knihy Biologie lásky a ředitel jednoho zdravotního střediska v Santa Monice v Kalifornii. „Zjistili jsme, že ti, kteří si nedokážou vytvořit trvalý vztah, mají nízké hladiny oxytocinu.

Co je ještě zajímavější, líbání aktivuje v mozku stejná centra jako odměna či závislost. Výzkumníci, kteří to objevili, uvádějí:

Líbání se mohlo vyvinout jako způsob stimulace mozkových systémů odpovědných za sexuální funkci, romantickou lásku a návaznost na jiné lidi. Smyslem bylo, aby lidé vyhledávali různé partnery, pak aby zaměřili svou pozornost na jednoho pro páření. A nakonec, aby byli schopni tolerovat svého partnera dost dlouho na to, aby spolu dokázali vychovat potomstvo.

Vaše rty jsou také hustě osazeny nervovými zakončeními, které jsou stimulovány dotykem rtů druhého člověka. Po jejich aktivaci dochází k vylučování mazu, o kterém se předpokládá, že hraje roli při páření.

5) Spaluje kalorie

Nenahradí sice hodinu cvičení či aerobiku, avšak vášnivý polibek dokáže spálit 8 až 16 kalorií. Což na polibek není až tak špatné …

6) Zvyšuje vaše sebevědomí

Jedna studie zjistila, že muži, kterým se dostalo vášnivého polibku před odchodem do práce vydělali více peněz. To naznačuje, že polibek (a pravděpodobně i šťastný domácí život) činí lidi šťastnějšími, sebevědomějšími a nakonec i více produktivními v práci.

7) Zvýrazňuje a napíná svaly na obličeji

Energický polibek vám pomáhá vytvarovat krk. Dosahuje to tím, že procvičuje a napíná několik obličejových svalů.

BONUS – Otestuje vaši kompatibilitu s partnerem

banner squarePolibek dokáže být silným měřítkem vaší prvotní přitažlivosti k jiné osobě. A to dokonce natolik, že většina dotazovaných mužů a žen uvedla, že první polibek může být rozhodující pro pokračování flirtu.

Konkrétně ženy dávají větší důraz na líbání jako na „nástroj ohodnocující partnera“ nejen na začátku vztahu, ale i během jeho trvání. Vyhodnocují ním aktuální status svého vztahu s dlouhodobým partnerem.

Takže muži pozor! Nezanedbávejte líbání partnerky ani po letech manželství. Žena vás tím neustále testuje!


Zdroj: 8 Health Benefits Of Kissing

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku