Pomozme ochránit náš zdravotní systém před důsledky koronaviru a nemocí COVID-19

Aktuálně se Česká republika nachází v situaci, kdy počet nakažených roste do závratných výšin a náš zdravotnický systém je tak ohrožen. O koronaviru způsobujícím onemocnění Covid-19 toho už víme poměrně dost, tak si pojďme některé věci, jako jsou třeba (nejen) příznaky, připomenout.


Protože ne každý musí být hospitalizován. V drtivé většině případů postačí zůstat doma a nestýkat se s jinými lidmi. Pokud přecejenom máte některé z níže uvedených přínaků, kontaktujte především svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

Chovejme se k sobě rovněž ohleduplně a chraňme se navzájem. Pomůže vám v tom již známé pravidlo 3R:

Roušky – poctivě noste

Ruce – si myjte a desinfikujte

Rozestupy – mezi sebou dodržujte

Důležité příznaky onemocnění:

 1. Pokud máte rýmu a sputum (zahlenění), jste (s největší pravděpodobností pouze) nachlazeni.
 2. Pneumonii způsobenou Coronavirem provází suchý kašel bez rýmy.
 3. Tento nový virus není odolný vůči teplu a bude zlikvidován při vyšších teplotách. Proto se vyvarujte léků na snižování teploty. Horečka není příznakem nemoci – ale je naopak známkou imunitní odpovědi vašeho organizmu na přítomnost viru, který se při zvýšené teplotě stává inaktivní. Teprve tehdy, pokud se horečka bude blížit k 39 stupňům, potom používejte fyzikální metody na snížení teploty, jako jsou studené zábaly na vnitřních stranách stehen, v tříslech, na vnitřní straně paží či na přední straně krku.

 Důležité informace:

  1. Pokud někdo kýchne, trvá trajektorie kapének aerosolu na volném prostranství necelé 3 metry, než dopadnou na zem.
  2. Pokud dopadne Coronavir na kovový povrch, bude žít nejméně 12 hodin – takže pokud přijdete do kontaktu s jakýmkoli kovovým povrchem – umyjte si ruce co nejdříve antibakteriálním mýdlem.
  3. Na tkanině může přežít 6-12 hodin. Normální prací prostředky jej zničí.
 1. Pití teplé vody je účinné u všech virů. Vyvarujte se (nyní) pití tekutin s ledem.
 2. Myjte si ruce často, protože – i když virus může na vašich rukou žít pouze 5-10 minut, tak ale během této doby si můžete třeba promnout oči, nebo se nechtěně dotknout nosu či úst, atd. atd…
 3. Jako prevenci byste měli i kloktat. Postačí jednoduché řešení – špetka kuchyňské soli soli v teplé vodě.
 4. Co je nutno opět zdůraznit – vypijte hodně vody!

Průběh:

 1. Coronavirus nejprve infikuje dutinu ústní a následně hrdlo, takže budete mít bolest (pálení) v krku trvající 3 až 4 dny.
 2. Virus se poté v nosohltanu smísí s vdechovaným vzduchem, pomocí něhož se dostane do průdušnice a poté do plic, kde způsobí pneumonii. Což může trvat 5 – 6 dní.
 3. Příznakem pneumonie je vysoká horečka a rychle se zhoršující potíže s dýcháním, kdy máte pocit, že se topíte – což neodkladně znamená vyvolání pocitu ohrožení života a nutnost okamžité pomoci… Tak daleko to ale nenechte nikdy dojít…

Stanfordova univerzita:


Nový Coronavirus nemusí po mnoho dní vykazovat známky infekce. Jak může člověk vědět, zda je infikován? V době, kdy máte horečku, nebo kašel a jdete do nemocnice, jsou plíce obvykle již z 50% poškozeny a je to tedy příliš pozdě.

Existuje jednoduchá samokontrola, kterou můžeme dělat každé ráno. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech déle než 10 sekund. Teprve potom naráz vydechněte. Pokud tento experiment úspěšně dokončíte bez kašle či jiného doprovodného fenoménu (bolestivost, pocit ztuhnutí, nebo dokonce dechové nedostatečnosti), jste v pořádku. V opačném případě konzultujte svého lékaře. V dnešní kritické době provádějte tento experiment každé ráno v prostředí s čistým vzduchem – nejlépe u otevřeného okna ložnice.

Rady japonských lékařů při léčbě případů COVID-19:

Každý by měl zajistit, aby sliznice v dutině ústní a v krku byly opravdu vlhké – nikdy suché!!! Vezměte alespoň několik doušků vody každých 15 minut.

Proč?

Protože – i když se už virus dostane do úst, pitná voda nebo jiné tekutiny jej spláchnou do žaludku a žaludeční kyselina jej zlikviduje. Pokud nebudete pít dostatek vody (častěji), virus se může dostat do průdušnice a do plic, což je právě u tohoto viru velmi nebezpečné.

Posílejte a sdílejte, prosím, tyto poznatky a rady, všem spoluzaměstnancům, přátelům a známým!!!

Související


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku