Podívejte se, co s vaším tělem dokáže udělat jeden šálek zeleného čaje

zeleny-cajZelený čaj je lidstvu znám celá staletí, obzvláště v Asii, kde se používá již velmi dlouho jako lék.

V současnosti bylo v západních zemích provedeno poměrně hodně výzkumů, který poodhalily jeho neskutečné zdravotní přínosy. Bez nadsázky by se dalo říci, že patří mezi nejzdravější nápoje naší planety.

Rozdíly mezi jednotlivými druhy čaje

Podobně jako černý, žlutý, oolong nebo bílý čaj, i listy zeleného čaje se sbírají z téhož druhu rostlinky zvané Čajovník čínský (Camellia sinensis).

Původem je z Jižní, Jihovýchodní a Východní Asie, ale dnes se pěstuje téměř na celém světě v tropickém a subtropickém pásmu.

 

Co dělá zelený čaj odlišným od ostatních druhů?

Hlavní rozdíl je v tom, že listy zeleného čaje se zpracovávají nejméně. To u něj zajišťuje nejvyšší objem antioxidantů. No a právě ty jsou zodpovědné za většinu jeho zdravotních přínosů. Vědci také přišli na to, že působí až stokrát víc antioxidačně než vitamin C nebo E! Jeden šálek zeleného čaje se tak může vyrovnat například porci brokolice, špenátu nebo mrkve.

Zelený čaj se vyrábí pomocí páry, zatímco ostatní druhy podléhají oxidačním procesům, které v lístcích ničí ty nejužitečnější látky. Úžasné vlastnosti zeleného čaje jsou důvodem, proč byste ho měli pít častěji.

No a tady už následuje seznam jeho osmi hlavních zdravotních přínosů:

1/ Snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí

Antioxidanty nacházející se v zeleném čaji pomáhají blokovat oxidaci “špatného” LDL cholesterolu a zvyšují hladinu “dobrého” HDL cholesterolu. Kromě toho, má také blahodárné účinky na vaše cévy.

Dále snižuje vysoký krevní tlak a brání vzniku krevních sraženin. Ty jsou nejčastější příčinou srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Konzumenti zeleného čaje mají tedy ve stáří podstatně menší srdečně-cévní komplikace s nižším počtem náhlých srdečních příhod.

2/ Zrychluje metabolismus a spaluje tuky

Katechiny (Katechiny neboli katechinové třísloviny jsou přírodní látky tříslovité až nahořklé chuti, které mají podobné složení jako flavonoidy a jedná se o flavanoly patřící mezi polyfenoly ) vyskytující se v zeleném čaji jsou zodpovědné za zrychlování tělesného metabolismu a také pomáhají rychlejšímu spalování tuků, hlavně v oblasti boků a břicha.

Ačkoliv samotný zelený čaj není zázrakem na hubnutí, bez pochyb je při hubnutí skvělým pomocníkem.

3/ Má protirakovinné účinky

Antioxidanty hrají hlavní roli ve snižování rizika u všech druhů rakoviny.

Jejich ochranný účinek spočívá v tom, že neutralizují volné radikály v těle. Tyto volné radikály jsou zodpovědné za oxidační poškození, které zvyšuje riziko rozvoje rakoviny.

Výzkum ukazuje, že polyfenoly mají nejen preventivní účinek, ale že dokonce rakovinu i zabíjejí a zpomalují její další růst.

Při používání zeleného čaje bylo také zaznamenáno při studiích  určité snížené riziko vývoje rakoviny jícnu.

4/ Zlepšuje mozkové funkce

Zelený čaj obsahuje kofein. Ten stimuluje mozek, aniž by jej nadměrně nabuzoval tak, jak je to v případě kávy. Blokováním adenosinu zvyšuje kofein koncentraci dopaminu a norepinefrinu, což vede k lepší činnosti mozku.

Další substance vyskytující se v zeleném čaji, nazývaná EGCG, zvyšuje schopnost učení a paměti prostřednictvím produkce neuronových progenitorových buněk.

5/ Snižuje riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

Zelený čaj nám nepomáhá s pamětí jen z krátkodobého hlediska. Ochraňuje nás dokonce i před chronickými degenerativními onemocněními jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Studie ukazují, že mocné katechiny chrání naše mozkové buňky před smrtí a umí dokonce i opravit poškození těchto buněk.

6/ Předchází cukrovce typu 2

Zelený čaj se celé věky používal v tradičních lidových medicínách pro kontrolu krevního cukru. Nedávná studie ukázala, že EGCG zlepšuje intoleranci na glukózu a citlivost na inzulín. Zelený čaj zabraňuje prudkým výkyvům krevního cukru tím, že zlepšuje využití inzulínu.

7/ Má protivirální a antibakteriální účinky

Katechiny ze zeleného čaje zpomalují růst a dokonce i zabíjejí samotné bakterie a viry. Tyto účinky budou obzvláště přínosem pro vaše zuby.

Zelený čaj totiž omezuje růst ústních bakterií a usmrcuje ty bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zubního plaku, zubních kazů a zápachu z úst.

8/ Péče o pokožku a oddalování stárnutí

Poměrně často můžeme vidět, že zelený čaj je uváděn jako ingredience na mnoha kosmetických přípravcích. Důvodem jsou opět volné radikály odpovědné v tomto případě za předčasné stárnutí pokožky, když vytrhávají z buněk kyslík a ničí kolagen.

Kolagen je nezbytnou substancí na udržování zdravé a mladě vypadající pokožky. Kvůli vysokému obsahu Oligomerického proantosyanidu (OPC), dalšího velmi silného antioxidantu, oddaluje zelený čaj proces stárnutí.

Celkově nás zelený čaj chrání před:

  • poškozením pokožky ze slunce
  • rakovinou kůže
  • mimickými čarami
  • vráskami

Jak správně připravit a pít zelený čaj

I přesto, že zelený čaj obsahuje méně kofeinu než káva, neměli byste ho pít více než 5 šálků denně. Vyhnete se tak možným vedlejším účinkům kofeinu.

Je třeba také upozornit na to, že zelený čaj nízké kvality často obsahuje škodlivý fluor. Takový čaj obvykle mívá hořkou nebo travní příchuť. I tehdy však jeho přínosy převažují nad možným rizikem.

Dalším důvodem, proč mnozí lidé nemají rádi chuť zeleného čaje, je jeho nesprávné vylouhování. Pokud ho budete louhovat příliš dlouho, bude mít hořkou chuť. Stačí pár minut.

Kvůli jeho chuti si do něj někteří lidé přidávají cukr a mléko. To však není velmi dobrý nápad, hlavně v případě mléka, které snižuje sílu jeho antioxidantů.

Související


Zdroj: Discover 8 Amazing Health Benefits of Green Tea and Why You Should Drink More of It

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT 

Počet komentářů: 2

  1. věra napsal:

    zelený čaj mám ráda,ale musí být jen celé lístky,ne sáčkový asi moc kvalitní není

  2. Milan napsal:

    Chcem od Vás dostávať informácie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku