Když někoho štípne včela nebo vosa v hrdle, existují jen 2 možnosti jak přežít

vosaS příchodem teplejšího počasí se zvyšuje i výskyt hmyzu, včetně druhů, které žihadly mohou způsobit nepříjemné štípnutí. Pokud nejste alergičtí na jed včely, vosy, sršně nebo čmeláka, tak je sice takové štípnutí nepříjemné, ale nijak nebezpečné.

Situace se však dramaticky mění, pokud se vám takový hmyz náhodou dostane do úst a uštkne vás uvnitř hrdla. Tehdy totiž hrozí, že vám hrdlo oteče, uzavře průchod vzduchu a vy se pak můžete udusit. Jak výrazný otok může lze vidět na následujícím obrázku, na příkladu bodnutí do ruky.otok

Nebezpečné situace, kdy se hmyz dostane do úst

Určitě vás napadla situace, když vám hmyz náhodou vletí do pootevřených úst. Případně, když navíc jdete na kole a stane se to tak při vyšší rychlosti. Existuje však i jiná, poměrně častá situace, na kterou ne vždy myslíte, ale je o to více nebezpečnější.

Problémem jsou slazené nápoje v plechovkách.

Představte si běžnou letní situaci, kdy sedíte někde venku v bufetu či na lavičce, a v horkém počasí se osvěžíte nápojem z plechovky. Současně se bavíte s přáteli a nevšimnete si, že vám vosa vlezla dovnitř.

Následně si jdete znovu loknout a problém je na světě – s douškem nápoje spolknete například vosu a ta vás štípne do hrdla. Plechovky mají tu nevýhodu, že jsou neprůhledné a tudíž do nich nevidíte. Proto raději používejte brčko nebo kupujte nápoje v průsvitných lahvích.

Nebezpečí číhá také prostřednictvím jídla nebo při sportovních aktivitách, jako je běh, cyklistika apod., kde z hluboka dýcháme s otevřenými ústy.

Jak si zachránit život při štípnutí hmyzem v hrdle

Otok hrdla zevnitř může vést k uzavření průchodu vzduchu do plic a hrozí tak zadušení. Co se dá v takové situaci udělat?

Úplně první věc, kterou byste měli udělat, je volat záchranku. Doporučujeme primárně volat číslo 155 důvod je jednoduchý.

Na čísle 155 totiž zvednou telefon studované zdravotní sestry, zatímco na čísle 112, které provozuje hasičský sbor, operátoři teprve musejí hovor vyhodnotit a předat.

Dochází tak zbytečně ke zdržení, přitom v záchraně lidského života hrají někdy roli minuty či dokonce sekundy., protože jde opravdu o život ohrožující stav.

No a teď se podívejme na možnosti pomoci postiženému, které máte vy v daný okamžik.

1/ Zasunutí speciální trubičky do hrdla

Kdysi dávno byly takové trubičky součástí auto lékárniček. Bohužel, dnes už z nějakého zvláštního důvodu nejsou. Je proto dobré si takovou věc sehnat a mít ji vždy po ruce, ať už doma nebo v autě. Poptejte se ve vaši nejbližší lékárně.

2/ Akutní tracheotomie, čili otvor do průdušnice

V případě hrozby akutního udušení je poslední možností prořezání otvoru do průdušnice (vertikální řez obvykle od druhé po čtvrtou tracheální chrupavku). To je holý fakt.

Zřejmě vám teď běhá mráz po zádech, vždyť který člověk bez medicínského vzdělání by byl schopen jinému proříznout otvor do krku?!

Bez tohoto zákroku však může postižený člověk se zablokovaným dýcháním do pár minut umřít. Proto jsme v úvodu zdůraznili, že i když se to zpočátku nemusí zdát akutní, při bodnutí hmyzem v hrdle je nutno ihned volat záchranku.

Záchranná služba je vždy schopna odborně asistovat po telefonu ve většině případů tak, aby zvětšila šance postiženého na přežití do příjezdu sanitky. Jak jsme již zmínili výše, mají  na dispečinku připravené zkušené telefonní operátorky se zdravotnickým vzděláním .

Druhým důvodem, proč tuto možnost uvádíme je prostě to, abyste o ni věděli a byli připraveni na to, že se to může stát.

Extra tip na závěr

Do chvíle, než dojde záchranka, existuje ještě jeden způsob, jak otok a ucpání dýchacích cest oddálit nebo zmírnit. Postiženému dejte do úst cucat kostku ledu, případě popíjet studenou vodu, a na vnější část hrdla zase aplikujte studený obklad.

Pomocí chladu získáte cenné minuty do příchodu první pomoci, abyste nemuseli přistoupit k amatérské tracheotomii. Ta by sama o sobě mohla být noční můrou jak pro postiženého, ​​tak pro vás, jeho zachránce.

Shrnutí

Nejdůležitější věc je být na nebezpečné situace předem připravený, pořiďte si proto uvedené trubičky a zapamatujte si následující postup:

1/ nezmatkujte a zachovejte klidnou hlavu

2/ volejte záchranku – srozumitelně řekněte, kdo volá, kde a komu se co stalo a jaké má pacient obtíže.

3/ chlaďte – pokud možno, postižené místo chlaďte obklady a cucáním ledu a pitím studené vody

4/ postupujte podle pokynů zdravotního personálu na telefonu

Související 


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *