Jezte více řepy a zrychlete své zotavení, bojujte proti zánětům, podpořte detoxikaci jater a snižte krevní tlak

Řepa pravděpodobně není vaší oblíbenou zeleninou, možná proto, že vás matka nutila ji jíst, když jste byli mladí. No, můžete mě za to nenávidět, ale měla pro to dobrý důvod.

Ve skutečnosti měla pro to mnoho dobrých důvodů!

Řepa je plná důležitých živin a nabízí mnoho zdravotních výhod. Může být použita na mnoho způsobů v kuchyni, protože má zemitou chuť při surovém podávání, sladkou při pečení a kyselou při kvašení, což se hodí do salátů, polévek, šťáv, smoothies, nakládaných jídel, nudlí a dezertů.

Kromě toho, že jsou chutné a všestranné, řepa zlepšuje zdraví!

Za prvé jsou bohaté na živiny, vlákninu a vodu a mají nízký obsah kalorií. Jsou bohaté na mangan, draslík, kyselinu listovou a vitamíny C, A a K.

Konkrétně obsahuje 100 gramů vařené řepy:

 • Kalorie: 44
 • Bílkoviny: 1,7 gramu
 • Tuky: 0,2 gramu
 • Vláknina: 2 gramy
 • Vitamin C: 6% doporučeného denního příjmu
 • Kyselina listová: 20% doporučeného denního příjmu
 • Vitamin B6: 3% doporučeného denního příjmu
 • Hořčík: 6% doporučeného denního příjmu
 • Draslík: 9% doporučeného denního příjmu
 • Fosfor: 4% doporučeného denního příjmu
 • Mangan: 16% doporučeného denního příjmu
 • Železo: 4% doporučeného denního příjmu

 

Mějte na paměti, že řepné listy mají více vitaminů a minerálů než kořeny. Řepné lístky jsou bohatší na železo než špenát a obsahují bílkoviny, zinek, hořčík, draslík, B6, měď, vlákninu, fosfor a mangan.

Tyto prospěšné zeleniny jsou unikátním zdrojem fytonutrientů nazývaných betalainy. Dva z nich, betanin a vulgaxanthin, nabízejí silnou antioxidantní, protizánětlivou a detoxikační podporu.

Zde jsou některé zdravotní výhody řepy: Řepná šťáva byla zjištěna jako zlepšující zdraví srdce, jelikož zvyšuje svalovou kapacitu u lidí s diagnózou srdečního selhání a sníženou schopností cvičení.

Řepa je bohatá na vlákninu, která snižuje riziko onemocnění jako jsou diabetes, srdeční choroby a rakovina tlustého střeva, a zlepšuje trávicí zdraví. Řepa posiluje imunitu, protože obsahují vysoké množství zinku, mědi a vitaminů A a C.

Betain v řepě detoxikuje játra a dokonce převrací mastnou játra. Řepa obsahuje přirozeně se vyskytující nitráty, které se mění na oxid dusnatý, což rozšiřuje a uvolňuje cévy. Tím se zvyšuje krevní oběh a snižuje krevní tlak.

Betalainy obsažené v řepě nabízejí silné protizánětlivé vlastnosti a výzkumníci zjistili, že uklidňují bolesti a nepohodlí v případě osteoartritidy a zlepšují funkci kloubů.


Lutein a zeaxantin v řepě pozitivně ovlivňují zdraví očí. Řepná šťáva zvyšuje výdrž a zlepšuje sportovní výkon v důsledku vysoké konverze oxidu dusnatého.

Zlepšený krevní oběh způsobený oxidem dusnatým zase zlepšuje funkci mozku. Studie provedená na lidských buňkách zjistila, že extrakt z řepy snížil růst buněk rakoviny prsu a prostaty.

Řepa může zvýšit vaše libido díky minerálu boru, který se vyskytuje v řepě a hraje roli při produkci pohlavních hormonů, a díky stravovacím nitrátům, které zlepšují krevní oběh.


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *