Jak je možné, že vakcína proti COVID-19 byla vyvinuta a otestována tak rychle?


Kolem této otázky se šíří množství mýtů a dezinformací. Je však skutečně pravda, že vývoj vakcín běžně trvá mnoho let. Proto je zcela legitimní ptát se, jak je možné, že se tento proces podařilo v případě vakcíny proti Covid-19 tak výrazně zrychlit.

Podrobné a přehledné vysvětlení přineslo Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky, které Vám dnes přinášíme.

1/ Vývoj se stal prioritou

Vývoj vakcíny na Covid-19 se v tomto roce stal absolutní prioritou ve vědeckých a farmaceutických kruzích. V tomto roce se na to soustředilo enormní množství energie a financí i za cenu odložení jiných projektů. Díky tomu mohli výrobci vakcín maximalizovat počet expertů a vědců, kteří na vývoji vakcín pracovali.

2/ Optimalizace procesů


Množství procesů, které souvisejí s vývojem a testováním vakcíny, se optimalizovalo a to za nižší byrokratické zátěže, ale nikdy ne na úkor samotné bezpečnosti. Klinické testy jako takové probíhají standardně. Zjednodušené a zrychlené je pouze to, co se děje kolem nich.

3/ Optimalizace časování

Za normálních okolností jednotlivé fáze preklinického a klinického zkoušení následují postupně jedna za druhou. V tomto případě se spouštěly souběžně – ještě předtím, než bylo dokončeno první kolo, startovalo kolo druhé. Většímu riziku tak mohou být potenciálně vystaveni dobrovolníci v jednotlivých fázích klinického zkoušení, ale výsledný produkt musí projít všemi fázemi stejně jako jakákoli jiná vakcína. Výsledná vakcína tak bude stejně bezpečná.

4/ Dostupnost dobrovolníků

Kvůli pandemii a mimořádné rozšířenosti koronaviru bylo relativně jednoduché najít dobrovolníky, kteří se během testování nakazí koronavirem (což je nezbytná součást testování účinnosti vakcíny). Při vývoji vakcín na vzácněji onemocnění, toto může trvat i celé roky, v tomto případě to bylo mnohem rychleji.

5/ Předvýroba

Některé společnosti začaly se samotnou výrobou vakcín ještě před jejich definitivním finálním schválením, čímž šly samy do rizika. Pokud budou jejich vakcíny schváleny, dostanou se tak rychleji na trh. Pokud schváleny nebudou, mohou se vyrobené vakcíny vyhodit.

6/ Včasné odhalení vzácných vedlejších účinků

Díky tomu, že velmi mnoho lidí po celém světě bude očkovaných v krátkém čase, i extrémně vzácné případy vedlejších účinků budou odhaleny velmi rychle (Velká Británie a Maďarsko začínají očkovat již v těchto dnech).

7/ Pomohl MERS

Při vývoji vakcíny proti Covid-19 bylo možné navázat na výzkum a vývoj vakcíny na onemocnění MERS, které je také způsobeno korona virem.

ZAJÍMAVOST

mRNA vakcína of firmy Moderna, která momentálně čeká na schválení, byla vyvinuta již 13. ledna 2020, tedy jen týden poté, co čínští vědci zveřejnili genetickou sekvenci korona viru. Po celý rok probíhalo její zkoušení, testování, analyzování a následně schvalovací proces (https://nym.ag/37Khut1).

 

Poděkování patří Státnímu ústav pro kontrolu léčiv za spolupráci na tomto příspěvku! Pro další informace o vývoji vakcín proti Covid-19 se doporučujeme podívat na stránky Evropské lékové agentury, od které je převzata a upravena infografika.

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku