Často to slyšíme kolem sebe nebo vidíme ve filmech a v médiích. Proč je zapadnutí jazyku tak nebezpečné a může vést ke smrti?
Možná se budete divit, jak málo stačí k tomu, abyste někomu zachránili život. Když člověk upadá do bezvědomí, ztrácí veškerý svalový tonus. Jazyk je sval a při poklesu svalového napětí v důsledku bezvědomí ochabne, stejně jako všechny ostatní svaly. Když pak kořen jazyka přilehne na stěnu dýchacích cest, dojde k jejich zneprůchodnění.
Jazyk je nejčastější příčinou obstrukce dýchacích cest v bezvědomí člověka. Chceme-li jej zachránit, je třeba provést fyzický zásah a jazyk mu v krku uvolnit. Je však důležité postiženého umístit na tvrdou zem, naklonit mu hlavu, a zároveň zvednout bradu ve stejný čas, čímž se vytvoří kapsa pro kyslík.
Zachraňovanému není vůbec třeba sahat do dutiny ústní (pokud tak nemá zbytky jídla či jiný předmět) a pokoušet se jazyk vytahovat, to určitě není správný postup. Při sahání do dutiny ústní navíc hrozí, že kvůli dávivému reflexu vyvoláme u zachraňovaného zvracení. Možné je také poranění zachraňujícího, pokud by došlo například ke stisku čelistí.
Důležitý zásah
Při otevření dýchacích cest můžete slyšet zvuk kyslíku nebo plynů, které unikají. Rovněž se mohou dostavit zvratky či jiná tekutina, pěna apod. Ničemu, co chce ven, nebraňte, usnadňuje to možnost nadechnout se.
Ve většině civilizovaných společnostech je způsob této záchrany vyvinut téměř k dokonalosti, průměrná doba příjezdu sanitky na místě činu je 5-8 min. Ovšem buňky v mozku začínají umírat již pokud jsou 3 minuty bez kyslíku.