BABIČKY VÁM RADÍ – krk, hlava a dutiny, průdušky


Bolí vás hrdlo, nebo jste často podráždění a neradi užíváte léky? Med, skořice, cibule či česnek jsou stejně účinné. Nevěříte? Namísto tabletek můžete při problémech sáhnout i po domácím receptu.

Zdravotní neduhy se dají léčit různými způsoby. Ale ruku na srdce. Kolik z nás se léčí domácími recepty našich prastarých matek? Pro mnohé je mnohem jednodušší zajít k lékaři a nechat si předepsat léky či antibiotika. Méně náročnější je užívání tablet zejména v čase. Nemusíte nic připravovat, míchat či vařit.

No pokud byste v budoucnu chtěli přece jen něco vyzkoušet, přinášíme vám přehled těch nejlepších z najlepších receptů.

KRK

Jak na bolest v krku? Nejúčinnějším receptem je rozkousat a sníst stroužek česneku a pít čaj z tymiánu. Můžete zkusit i kloktat slanou vodu či cucat koření hřebíčku. Zabírají i obklady na krk. Stačí když vyždímáte plenu namočenou ve slané studené vodě, překryjte ji igelitem a na to položte suchý ručník. Nechte hrdlo zabalené dvě hodiny.

Máslový čaj

Bolest při polykání, pálení a škrábání v krku. Pomůže vám i tento recept:

uvařte 250 ml černého čaje, přidejte polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promíchejte a ihned vypijte.


Na bolavé hrdlo vám pomůže kromě čaje i tymián či česnek.

Sádlový obklad

Při bolestech hrdla si připravte jednoduchý zábal.

Na pruh látky natřete tenkou vrstvu sedla. Nastrouhejte něj trochu muškátového oříšku (aby se vytvořila tenká vrstva). Přikryjte to další látkou a zabalte si jimi krk. Na to ještě přiložte šátek.

Citrónové kloktadlo

Vymačkejte šťávu z jednoho středně velkého citronu a vykloktejte ji. Nakonec polkněte. Opakujte to 2 až 3x denně.

Kořeněná limonáda proti bolesti

Potřebujete:

600 ml vody, 2 hřebíčky, 2 kousky nového koření, kousek celé skořice, šťávu z celého citronu, med. Dejte vařit vodu a koření do hrnce, přikryjte a 10 minut pomalu vařte. Po uvaření sceďte, přidejte lžíci medu a šťávu z celého citronu. Pijte co nejvíce horké.

Toto vám zabere na kašel

Na kašel zabere i příjemný mrkvový sirup s medem. Pijte ho pětkrát denně.

Mrkvový sirup na kašel

Postup:

Do většího hrnce dejte 1/2 litru čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Za občasného míchání zahustěte do sirupové konzistence, nevařte. Je to starý osvědčený recept na kašel a choroby průdušek.

Mléko a žloutek

Potřebujete: 1 hrnek mléka, 1 žloutek, 1 lžička másla, 1 lžíce medu, Vše míchat v teplém mléce a vypít.

Mléko a česnek

Zahřejte mléko na horko, vytiskněte 2-3 stroužky česneku a lžíci medu. Nejúčinnější je, když to vypijete co nejteplejší.

HLAVA A DUTINY

Čelní dutiny

Nejdříve si uvařte středně velký brambor (musí být vařený ve slupce), připravte si šátek tak, aby odpovídala šířce čela a dala se zavázat. Na ni položte igelit a na igelit kapesník. Potom bramboru oloupejte a rozmačkejte, vložte na kapesník v šátku a přiložte na čelo (teplota bramboru by měla být co nejvyšší) a nechte působit 20 – 25 minut.

Bolest hlavy mohou kromě dehydratace způsobovat i plné dutiny.

PRŮDUŠKY

Proti nachlazení a horečce

Octový zábal

Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a lehněte si. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte.

Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí protizánětlivě a příjemně chladivo. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.

Cibule je, podobně jako česnek, všelék.

Onemocnění horních dýchacích cest

Medvědí mléko


Nyní jeden typ pouze pro dospělé. Je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte štamprlíky rumu a dvě lžíce medu. Stačí vypít dvě sklenice večer a ráno se cítíte jako rybička

Zázvorový čaj

Potřebujete něj 10 g čerstvého strouhaného zázvoru. Vaříte pět minut v 1 litru vody. Potom ho přes sítko vytiskněte. Do čaje přidejte šťávu z jednoho citronu nebo pomeranče, oslaďte a pijte teplé.

Cibulový zázrak

Nakrájejte tři cibule na kolečka. Postupně jejich vrstvěte do nádoby a presypávaje cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjte a nechte odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijte do poháru. Sirup podávejte při kašli několikrát denne..po..lyžičkách.

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *