5 esenciálních olejů, které vyřeší vaše problémy s hormony a štítnou žlázou

Hormony jsou velmi silné látky, jež výrazně ovlivňují celý organismus a naše zdraví. Ženský hormon estrogen je velmi důležitý pro rozvoj sekundárních pohlavních znaků během puberty, podporuje dělení buněk a reguluje menstruační cyklus.

Současný moderní životní styl většinou ženám způsobuje hormonální nerovnováhu. Hladinu estrogenu výrazně ovlivňují znečišťující látky, pesticidy, chronický stres a nezdravá strava.

Hormonální nerovnováha může vést ke vzniku 3 onemocnění: snížená/zvýšená funkce štítné žlázy, snížená funkce nadledvin nebo zvýšená hladina estrogenu. Všechny z nich výrazně ovlivňují naše zdraví a životní styl.

1. Problémy se štítnou žlázou

Základní funkcí štítné žlázy je produkce hormonů štítné žlázy, které jsou následně přenášeny krví do celého těla.

Její narušená funkce může mít vliv na funkci jednotlivých orgánů v lidském těle.

Problémy se štítnou žlázou v současnosti trpí více než 20 milionů lidí na celém světě. Existuje několik druhů onemocnění štítné žlázy.

Nejčastějším typem je hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy) a hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy). Tato onemocnění se vyznačují následujícími příznaky:

Příznaky hypertyreózy:

 • úzkost, neklid a problémy se spánkem
 • úbytek hmotnosti, zvýšení chuti k jídlu
 • nesnášenlivost na teplo a nadměrné pocení

Příznaky hypotyreózy:

 • slabý, pomalý srdeční tep
 • neustálá únava a svalová slabost
 • nesnášenlivost na chlad

Tyto příznaky obou onemocnění se většinou léčí s pomocí léků na předpis. Nicméně ukazuje se, že se dají léčit i přirozenou cestou.

Níže vám uvádíme 5 silných esenciálních olejů. Vyznačují se specifickou vůní, díky čemuž vám přinášejí řadu různých zdravotních přínosů při léčbě zdravotních problémů, jako je například hormonální nerovnováha.

2. Snížená funkce nadledvin

K snížené funkci nadledvin obvykle dochází v důsledku přetrvávajícího stresu.

Jak uvádí Dr. Wilson, tento stav způsobuje dlouhodobý stres, nebo se objevuje po překonání těžké infekce dýchacích cest.

Může to vést k poškození kůry nadledvin, a to ke vzniku Addisonovy choroby (chronické nedostatečnosti nadledvin).

Mezi nejčastější příznaky nedostatečné funkce nadledvin patří:

 • nízká hladina cukru v krvi
 • bolesti kloubů
 • nízký krevní tlak
 • deprese

3. Zvýšená hladina estrogenu

Je to stav, při kterém je hladina estrogenu v těle zvýšená. Na druhou stranu se hormon progesteron v těle netvoří nebo se ho v těle nenachází v dostatečném množství.

Mezi příčiny zvýšené hladiny estrogenu patří:

 • deprese
 • ztráta libida
 • zadržování vody v těle
 • citlivost prsů
 • premenstruační syndrom (PMS)
 • výkyvy nálad

V mnoha případech se tento stav u ženy vůbec neprojeví a žena s ním může žít celá léta, aniž by o tom věděla.

Pokud zpozorujete některé z uvedených příznaků, poraďte se se svým lékařem a začněte používat následující esenciální oleje.

5 esenciálních olejů, které vám pomohou při hormonální nerovnováze

1. Olej z lékořice

Tento olej má silné antidepresivní účinky, jež jsou velkým přínosem, pokud trpíte zvýšenou hladinou estrogenu v těle, sníženou funkcí nadledvinek, nebo poruchou štítné žlázy.


V čínské medicíně se běžně používá ke zvýšení metabolismu a v boji s Addisonovou nemocí. Natřete si pár kapek tohoto oleje na dlaně a vdechujte jeho vůni. Okamžitě vám zlepší náladu!

2. Bazalkový olej

Tým vědeckých pracovníků zkoumal účinky tohoto oleje u lidí, kteří zažívali příznaky stresu po dobu 6 týdnů a zjistili, že jim tento olej pomohl o 39 % více než jiné léky proti stresu.

Bazalkový olej léčí úzkost a vyčerpání. Pro regulaci vašich hormonů si natřete pár kapek oleje na bod nadledvin, jenž se nachází na uchu, nebo na předloktí.

3. Olej z myrty

Olej z myrty stimuluje funkci štítné žlázy, reguluje nerovnováhu, a tím účinně léčí sníženou funkci štítné žlázy nebo nerovnováhu pohlavních hormonů.

Natřete si pár kapek oleje na hlavní body štítné žlázy, jež se nacházejí na chodidlech, na krku a pod velkým palcem na noze.

4. Šalvějový olej

Tento esenciální olej se používá již od středověku. Úspěšně vyrovnává hladinu hormonů, čímž zmírňuje premenstruační syndrom.

Nakapejte si pár kapek oleje do horké koupele, jíž vás hned uklidní.

5. Levandulový olej

Kvalita spánku výrazně ovlivňuje váš stres. Ten vás může držet v posteli i celý den, nebo vás udržet vzhůru po celou noc.

Levandulový olej zlepšuje váš spánek, uvolní tělo a zvýší krevní oběh. Je také velmi užitečný při léčení příznaků estrogenové nerovnováhy a snížené funkce nadledvin.

Nakapejte si před spaním pár kapek oleje na polštář. Jeho vůně vás uklidní, uvolní vaše tělo a zlepší kvalitu vašeho spánku.


Zdroj: Bloated? Anxious? Nobody Told You These 5 Essential Oils Can Help Reset Your Hormones

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *