Vědci tvrdí, že začít pracovat před 10:00 hodinou ráno je podobné mučení

Dr. Paul Kelley, vedoucí vědecký pracovník na Univerzitě v Oxfordu, nedávno zjistil, že nejběžnější formou novodobého mučení je ve skutečnosti ranní vstávání a zahájení práce před 10:00 hodinou ráno.

Je to něco, co ovlivňuje množství lidí, v podstatě každého z nás.

Co v těle způsobuje ranní práce

Naše těla mají v sobě zabudovaný biologický časovač, známý také jako cirkadiánní rytmus.

Jsou to hodiny našeho těla a geneticky naprogramován cyklus, který reguluje naši mozkovou aktivitu, hladinu energie, hormonální tvorbu a vnímání času.

Tím, že každý den začínáme pracovat před 10:00 hodinou, mučíme sami sebe a to tím, že nepřirozeně zasahujeme do cirkadiánního rytmu.

Takovým způsobem vyvádíme mnohé aspekty našeho zdraví z rovnováhy.


Kelley říká:

„Nemůžeme změnit náš 24 hodinový rytmus. Nemůžeme se naučit vstát v určitou hodinu. Naše játra a srdce mají odlišné postupy a my je časným ranním vstáváním žádáme, aby se posunuly o dvě nebo tři hodiny.“

Jak se to stalo?

Zavedlo se to na počátku 20. století, kdy byl navržen osm hodinová pracovní doba kvůli dosažení maximalizace produktivity v továrnách.

Ta však vůbec nebrala v úvahu přirozené tělesné hodiny.

Nicméně, naše těla jsou vyvinuta v závislosti od cyklu slunečního světla, a ne od moderních strategií obchodu a komerce!

Dr. Paul Kelley na britském Festivalu vědy říká:

„Upřeli jsme společnosti spánek. Jde o vážný mezinárodní problém. Všichni se trápí, a přitom by nemuseli.“

Jeho myšlenkou bylo posunout čas začátku školního vyučování ve Velké Británii z 8:30 na 10:00 hod. ráno.
Rozhodl se svou teorii otestovat v praxi v jedné vybrané škole. Po určitém čase a následné vlně zkoušek, byl překvapen, když viděl, že se na škole zlepšila produktivita.

A co je nejdůležitější, známky studentů se také dramaticky zlepšily.

Pokud bychom prosadili tuto myšlenku v dalších oblastech společnosti, jen si pomyslete, jaké pokroky by nastaly.
Namísto unavených, propracovaných a kávou nadopovaných zombie-zaměstnanců, kteří pracují v čase, kdy by měli ještě spát, bychom mohli mít přirozeně produktivní, plnohodnotnou, soustředěnou společnost schopných a šťastných lidí.

Společnosti, které nutí své zaměstnance, aby začali pracovat před 10:00 hodinou ráno, přispívají k vážnému emocionálnímu a psychickému vypětí svých zaměstnanců.

Způsobují jim dlouhodobá nepříznivá zdravotní rizika v důsledku těchto přísných a nezdravých pracovních postupů.

Závěr

Dnešní zavedené pracovní vzory jsou zřejmě důvodem, proč průměrný člověk zkonzumuje více než 3 šálky kávy denně, aby se co nejvíce udržel čilým.

Jen v USA takovým způsobem lidé utratí zbytečných 40 miliard dolarů ročně jen na kávu! V Evropě je to dalších více než 60 miliard eur.

Představte si, co všechno by se za tyto peníze dalo udělat, pokud by se nemusely vynakládat takovým neefektivním způsobem. O zvýšeném štěstí lidí nemluvě.


Zdroj: Scientists Say That Starting Work Before 10am Is Similar To Torture

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku