Ušní maz umí prozradit hodně o vašem zdraví. Věnujte pozornost jeho barvě…


Jen málo lidí věnuje pozornost barvě ušního sekretu. Ukázalo se, že změna této barvy může být příznakem začínajícího onemocnění. U zdravého člověka mě ušní maz medovou barvu a dělí se na dva typy: suchý a vlhký- závisí na dědičných faktorech.

Tak například, pokud jste nositelem genu ABCC11, pak je váš ušní maz suché konzistence. V případě, že se jedná o gen G (GBCC11), maz bude vlhčí.

Ušní sekret je vyprodukován pomocí 200 000 mazových žláz ve vnějším zvukovodu (mimochodem, tytéž žlázy poskytují přírodní mazivo i našim vlasům). K tomu všemu se přidávají chloupky, odumřelá kůže a jiné tělesné zbytky.

Někteří vědci věří, že sekret slouží nejen k lubrikaci, ale i jako ochrana těla před patogenními bakteriemi. My vám tedy prozradíme, jak by měl vypadat ušní maz zdravého člověka.

Ztmavnutý ušní maz

Toto zbarvení nepředstavuje žádnou hrozbu a také se nejedná o žádnou chorobu. Pokud se však k tomuto příznaku přidá i krvácení z nosu, může jít o počáteční fázi vývoje syndromu Rendu-Osler-Weber. Jedná se o dědičné onemocnění, které se léčí podáváním léků s vysokým obsahem železa.

Tekutý, mléčně žlutý ušní maz

Svědčí o začínajícím procesu hnisání ve zvukovodu. Spolu s tím mohou být pozorovány příznaky jako: horečka, zvětšené lymfatické uzliny, oslabený organismus. První, co by měl lékař v tomto případě udělat, je identifikovat infekční patogen a následně předepsat antibiotika nebo antivirotika.

Černý ušní maz

Příčinou může být jen pouhé znečištění. Pokud však tuto anomálii pozorujete opakováně, měli byste co nejdříve navštívit lékaře.

Důvodem by mohly být spóry některých patogenních plísní, které maz zbarvují dočerna. Pacienti u těchto příznaků trpí svěděním v uchu a lékaři předepisují léky proti plísním.

Šedivý ušní maz

Pravděpodobně se jedná o obyčejný prach a vyskytuje se zejména u lidí žijících ve velkoměstech.

Bílý ušní maz

Tato změna naznačuje nedostatek některých stopových prvků v organismu jakými jsou železo nebo měď. Lékaři nejčastěji předepisují komplex vitamínů s přihlédnutím ke všem souvisejícím příznakům.

A jakou barvu má váš ušní maz? Pokud bude barva ušního mazu daleko od její normy, raději navštite vašeho lékaře.

A nazapomeňte tento článek sdílet i s vašimi přáteli! Děkujeme.


Zdroj: Ушная сера расскажет всё о твоем здоровье! Обрати внимание на цвет…

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *