Studie naznačují, že léky na spaní mohou zvýšit riziko vzniku Alzheimerovy choroby

Studie ukazují důkazy, které spojují anticholinergiku ke zvýšenému riziku demence. Léky na spaní mohou tedy zvyšovat riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Konkrétně např. Benadryl a Piriton patří do skupiny léků, které si zaslouží pozornost.

Každý z těchto léků má totiž tzv. „anticholinergní“ blokovací účinky na náš nervový systém, které se, zejména při vyšších dávkách těchto medikamentů, podílí na vzniku Alzheimerovy choroby, dokonce i jiných forem demence, které byly zaznamenány v průběhu posledních let.

Další léky, které naleznete na seznamu podobných rizik, jsou „tricyklická“ antidepresiva, jako je Doxepin nebo Ditropam (oxybutynin).

Podle statistik jsou nejvíce ohroženi starší lidé, jelikož tyto léky užívají zejména při svých generačně častých problémech s močovým měchýřem.


Anticholinergní léky blokují nervový systém díky „vysílači“, který vystupuje pod názvem acetylcholin. K vedlejším účinkům pak patří ospalost, rozmazané vidění nebo špatná paměť. Právě o lidech s Alzheimerovou chorobou je známo, že trpí nedostatkem acetylcholinu.

Americký profesor Shelly Gray uvedl, že by si starší lidé měli uvědomit, že mnoho léků, včetně těch, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, mají silné anticholinergní účinky.

Proto by nikdo neměl provádět „samoléčbu“ a ordinovat si léky podle svého uvážení, nýbrž každý svůj zdravotní problém konzultovat s odborníkem.

Zároveň poskytovatelé zdravotní péče by měli pravidelně kontrolovat lékové režimy svých pacientů, a to včetně volně prodejných léků, které se na trhu nabízí.

Pokračující výzkum ukazuje nová a nová potencionální rizika zmíněných léků, dále dokonce léků na sennou rýmu a dalších medikamentů, zdánlivě ulehčujících náš život.


Nejde však pouze o ohroženou skupinu seniorů. Demence i Alzheimerova choroba napadá i mladší ročníky. Přičemž statistika hovoří o 54 % navýšení demence v posledních letech, o 64 % pak zvýšeného zaznamenání Alzheimerovy choroby u naší populace.

Tím se de facto ukazuje, že lidé užívají nejméně 10 mg doxepinu denně, 4 mg difenhydraminu (Nytol, Benadryl) nebo 5 mg oxybutyninu (Ditropan).Zdroj: Study suggests sleeping drugs can increase risk of alzheimers

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku