Přední kardiolog Kim Williams: “Keto dietu by nikdo neměl držet dlouhodobě!”

Dieta Keto se v poslední době stala obrovským hitem, ale zřejmě taky nemusí být nejzdravějším způsobem, jak výrazně zhubnout.

HealthLine: „Ketogenní dieta je dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů, s vysokým obsahem tuku, která sdílí mnoho podobností s Atkinsonovou dietou nebo LCHF dietou (low-carb, high fat). Jedná se tedy o drastické snížení příjmu sacharidů a jejich nahrazení tukem. Toto snížení sacharidů dostane vaše tělo do metabolického stavu zvaného ketóza.

Když ke ketozé dojde (cca po 2-3 dnech), vaše tělo neuvěřitelně účinně spalovat tuky, ze kterých získává energii místo z cukrů. Ketolátky vznikají převážně v játrech (v omezeném množství i v ledvinách) oxidací mastných kyselin. Samy o sobě jsou zdrojem energie zejména pro srdeční sval a při delším hladovění i pro mozek, kam jsou transportovány z jater krevní cestou.

Druhy ketogenní diety

Standardní ketogenní dieta: Jedná se o dietu s velmi nízkým obsahem sacharidů, středního množství bílkovin a vysokým obsahem tuku. Obvykle obsahuje 75 % tuků, 20 % bílkovin a pouze 5 % sacharidů.

Cyklická ketogenní dieta: Tato dieta zahrnuje období s vyšším obsahem sacharidů, jako je 5 ketogenních dnů následovaných 2 dny s vysokým obsahem sacharidů.

Cílená ketogenní dieta: Tato dieta vám umožní přidat sacharidy v době kondičního tréninku.

Vysoko-proteinová ketogenní dieta: Je podobná standardní ketogenní dietě, ale zahrnuje více bílkovin. Poměr je povětšinou 60 % tuku, 35 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Nicméně, přední kardiolog Dr. Kim Williams říká, že by tato dieta neměla být držena dlouhodobě, protože zaplňuje tělo proteiny, většinou živočišnými bílkovinami, což není dlouhodobě udržitelné a může vést ke zdravotním komplikacím.

Tato dieta se zaměřuje na dvě základní látky: bílkoviny a tuky, zatímco sacharidy je potřeba co nejvíce omezovat popř. konzumovat pouze ve velmi malém množství. To povede k hubnutí tím, že pomůže tělu vstoupit do stavu ketózy, tedy fáze zrychleného spalování tuků na úkor sacharidů.

Keto dietáři ztrácejí váhu velmi rychle a efektivně, ale jak říká Dr. Williams, měla být aplikována pouze na krátkodobém principu.

Dr. Williams, který je býval prezidentem Americké kardiologické fakulty, říká, že zatímco „základní koncept: měníte své stravovací návyky a měníte něco“, je přesvědčený, že „věda se v tomto mýlí“. Zároveň vysvětluje, že dieta keto je vhodná pro ty lidi, kteří chtějí zhubnout v krátkém čase a nic víc.

Podělil se rovněž o studii publikovanou v časopise Journal of American Heart Association, „která zkoumala lidi, kteří v minulosti prodělali infarkt myokardu, a u kterých bylo známo, že si prošli ketogenní dietou. Zjistilo se, že u této skupiny došlo ke 53% zvýšení úmrtnosti. “

Tato studie tedy ukázala, že dieta s nízkým obsahem sacharidů vede ke zvýšení úmrtnosti, zejména pokud jde o smrt spojenou s onemocněním srdce.


A proto, pokud potřebujete zhubnout ve velmi krátkém čase, keto dieta je pro vás ideální. Ale POZOR, vaše tělo prostě a jednoduše sacharidy potřebuje (!), takže je, jednoduše řečeno, nemůžete dlouhodobě odbourat. Jde tedy o to, že musíte mít zdravější a vyváženější přístup k hubnutí aby keto dieta nemohla ohrozit vaše zdraví. Vaše strava by proto měla být vysoce výživná, pestrá  a vyvážená.

A nezapomínejme na tu nejdůležitější věc. Nikdy nic není zadarmo, takže byste měli také začít cvičit, aby se vaše tělo formovalo opravdu tím zdravým způsobem. Mimochodem, cvičení funguje na úplně stejném prictipu spalování sacharidů a následně tuků.

2 rady závěrem

1/ Pokud se pro podobnou dietu rozhodnete, postavte ji raději na svém vlastním jídelníčku (na internetu naleznete mnoho stránek s tipy a recepty) a vyvarujte se komerčním “keto dietám” v sáčku. Jsou zbytečně drahé a není to tak dobré.

2/ Pozor na extrémní jo-jo efekt po skončení diety. Pro období po dietě doporučujeme dlouhodobou úpravu jídelníčku a počítání kalorií. Existuje již mnoho aplikací do telefonu, které vám s počítáním kalorií velmi pomohou. Stačí zadat ve vašem obchodě s aplikacemi “kalorické tabulky”.

Máte zkušenost s dietou na podobném principu? Neváhejte se podělit o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem nebo na Facebooku.


Zdroj: Top Cardiologist Says ‘No One Should Be Doing Keto Diet’

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku