Nový lékařský úspěch v boji s heroinem, kterému je těžko uvěřit. Kolik zničených životů půjde zachránit?
Kolik lidí trpí závislostí na drogách … Začíná to nevinně a končí to v některých případech i tragicky. Samozřejmě, že drogový průmysl má mnoho příznivců po celém světě a je nepravděpodobné, že se tak brzy něco na této věci změní.
Věda se pokouší najít si vlastní cestu – odborníci vynalezli vakcínu, která blokuje účinek narkotických látek a bylo prokázáno, že bude fungovat až 8 měsíců po podání. Přečtěte si o tom více v následujícím článku!
Léčba drogově závislých
Vakcína je vyrobena na to, aby naučila imunitní systém produkovat protilátky proti heroinu. Zpočátku se výzkumy dělaly na opicích.
Po vakcinaci jim do žil píchli heroin. Když se dostal do těla, vytvořené protilátky neutralizovaly jeho molekuly. Opice necítily pocit euforie, protože molekuly se zablokovaly ještě předtím, než se mohly dostat do mozku.
Naději narůstá i při jejím použití u lidí závislých na heroinu. Účinek látky bude díky tomuto přípravku slabší a motivace užívání drogy téměř nulová. Také dokáže zabránit recidivě narkomanů léčících se ze závislosti.
Vědci ukázali 4 opice, které dostaly tři dávky vakcíny a jejichž imunitní systém pracoval dostatečně efektivně na to, aby neutralizoval různé dávky heroinu. Vakcína je nejsilnější v prvním měsíci, ale celkový efekt trvá i více než 8 měsíců. Opakované podání zajišťuje ještě lepší výsledek.
Druhé a třetí kolo experimentu získalo další pozitivní závěry. Koneckonců, blokování způsobí postupné odvykání si od drogy a proto se nestalo to, že se opice “zlomila” a pociťovala touhu po heroinu.
“Věříme, že tato vakcína bude úspěšně a bezpečně testována i na lidech,” tvrdí vedoucí studie Kim Janda. Dalším krokem týmu bude licence vakcíny na spolupráci v klinických studiích.
Nikdy nepodlehněte ani nenabízejte drogy! Myslete na sebe i na vaše nejbližších. Odvykání je náročný proces a na světě existuje tolik věcí, které vás mohou potěšit. Věříme, že vakcína poskytne dobře výsledky u lidí, kteří ji opravdu potřebují a postupně se dostane na medicínský trh.
Související