Kadidlo: Zázračná léčivá pryskyřice

KadidloKadidlo je aromatická pryskyřice získaná ze stromu „Boswellia“ (viz. obrázky níže), který roste v Asii a v Africe. Většina z nás je obeznámena s kadidlem zejména u náboženských obřadů, kdy kus bílé aromatické pryskyřice je kladen na dřevěné rozpálené uhlí.

Kadidlo je pak jednou z nejstarších vůní. Je známo již více než 5000 let, kdy se objevilo na Arabském poloostrově a v severní Africe, kde mělo hodnotu zlata.

Dokonce existuje „trasa kadidla“, která vede z jižní Arábie do Středomoří, je to jedna z nejstarších obchodních cest na světě. Užívali jej také Egypťané pro balzamování mumií.

Římskokatolické a pravoslavné církve kadidlo používají dodnes, protože se domnívají, že zahání zlé duchy. Kadidlo je používá nejen v aromaterapii, kosmetice, během masáží a náboženských rituálů, ale také při léčbě nemocní.

Léčivé vlastnosti kadidla

Ajurvédská medicína používá indické kadidlo (Boswellia serrata) již po tisíce let k léčbě artritidy, k hojení ran, posílení ženského hormonálního systému a k ochraně před patogenními mikroorganismy.

kadidlo_pryskyrice

Podle Ayurvedy přináší denní pálení kadidla v domácnosti zdraví všem členům domácnosti. Země východu používají kadidlo již od starověku k udržení zdravé ústní dutiny.

 

Místní lidé mají ve zvyku kadidlo žvýkat ve formě pryskyřice, která zlepšuje zdraví zubů a dásní a zabraňuje infekci díky jejím antimikrobiálním vlastnostem. Na západě je pak kadidlo nejvíce známo pro své protizánětlivé vlastnosti.

Jeho aktivní léčivé látky jsou: 

  • seskviterpenové uhlovodíky
  • monoterpeny
  • diterpeny
  • kyselina boswellianová

Kyselina boswellianová je nejdůležitější složkou kadidla. Má silný protizánětlivý účinek a účinně zmírňuje bolesti způsobenou artritidou, avšak na rozdíl od běžných léků nezpůsobuje vedlejší účinky. Kadidlo zlepšuje krevní oběh a průtok krve cévami poškozených zánětem, což dále pomáhá léčit klouby ohrožené artritidou. Jeho silný protizánětlivý účinek pomáhá také v léčbě Crohnovy choroby a cyst.

Některé studie také ukázaly, že kadidlo může pomoci při léčbě různých typů rakoviny, jako jsou například maligní melanom, karcinom močového měchýře nebo mozkový nádor. Bylo potvrzeno, že extrakt z kadidla, incensole acetát, snižuje neurologické poškození, zmírňuje deprese a úzkosti, zabraňuje onemocnění cév a snižuje špatný cholesterol.


V aromaterapii se zase kadidlo používá pro uvolnění stresu, napětí, dokonce i hysterie a deprese. Masáž nebo koupel s olejem z kadidla může pro změnu pomoci s menstruačními bolesti a zánětem močového měchýře. Terapie s olejem z kadidla má příznivý vliv také na dýchací systém a pomáhá při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin, při častém nachlazení a alergii.

Nakapeme si pár kapek oleje na ruce a toto inhalujeme několikrát denně. Můžete také inhalovat tinkturu z kadidla (1 čajová lžička na litr horké vody). Tato rostlina je také vynikající při péči o pleť – pomáhá při akné, jizvách, striích, vráskách nebo ranách.

Vedlejší účinky při používání kadidla a jeho esencí nebyly zaznamenány. Naopak, nedávné toxikologické studie potvrdily, že extrakt z kadidla je bezpečný pro vnější i vnitřní použití. Nepoužívejte však kadidlo pokud užíváte léky na ředění krve, nebo pokud trpíte vysokým krevním tlakem, jste těhotná nebo kojíte. Kadidlo rovněž musí být vždy zředěno s olejem nebo vodou.

Jak kadidlo dále využít

Kadidlo a jeho produkty jsou dováženy z Indie. Pryskyřice kadidla se shromažďuje v průběhu celého roku, pryskyřice se používá k přípravě tinktury, oleje, krémů a potravinových doplňků.


Jedlé kadidlo musí být transparentní, bez černých nebo hnědých snítek. Můžete jako jinou variantu také použít kadidlo v kapslích. Tinkturu Boswellia lze koupit, nebo také vyrobit doma nalitím 80% alkoholu na pryskyřici.


 

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *

AlternativníMagazín.cz na Facebooku