Co je největší problém chlorované vody, a jak ho z ní odstranit

chlorovana-voda1Voda z vodovodu je plná chloru, případně vodárnami stále více oblíbené desinfekčního přípravku chloraminu. Ten je jinak toxickým plynem.

Voda, kterou pijeme, by neměla obsahovat více než 0.3 mg chlóru na jeden litr. Bohužel, častěji je toto množství ve vodě nad limitem, tak i pod ním.

Bylo by proto dobré si svoji vodu otestovat. Dá se to udělat jednoduše pomocí testovacích proužků, které zjišťují obsah chlóru, pH a zásaditost.

Rizika dlouhodobé konzumace chlóru ve vodě

Chlor a hlavně jeho vedlejší produkty (DBPs) mají při dlouhodobém užívání několik závažných rizik.

Mohou vést k následujícím onemocněním:

  • rakovina močového měchýře
  • zvýšení krevního cholesterolu
  • astma
  • alergie
  • kožní problémy
  • poškození zraku
  • potíže s dýcháním

Největší problém chlorované vody

Největším a zřejmě i nejrozšířenějším problémem dlouhodobé konzumace chloru je vznik osteoporózy. Není za ni však odpovědný přímo, proto se jako příčina zcela přehlíží. Jde o to, že chlór vytěsňuje jód a tím poškozuje štítnou žlázu, včetně jejího vlivu na metabolismus vápníku.

Tělo tak po čase nedokáže správně zpracovávat tento, pro kosti důležitý minerál a následně dochází k osteoporóze. Lékaři pak předepisují doplňky s vápníkem, protože chybně předpokládají, že ho má tělo nedostatek. Skutečný problém však je, že tělo nedokáže vápník zpracovat.

Jak odstranit chlor z vody

Naštěstí, odstranění chloru z vody je poměrně jednoduché, pokud víte jak na to. Uvedeme si zde 4 nejběžnější způsoby.

1/ Převaření vody

Tento způsob zná zřejmě každý. Co však ví jen málokdo je, že vodu nestačí pouze převařit. Musí vřít alespoň 15 minut, aby se z ní všechen chlor dostal ven.

2/ Přefiltrování vody

Chlór z vody dokáží odstranit i některé vodní filtry. Při jejich koupi se však ujistěte, že zachycují i ​​chlór, protože mnohé běžné filtry odstraňují jen hrubé nečistoty, některé těžké kovy a spóry bakterií.

Filtrovat vodu z vodovodu byste měli raději vždy, protože kromě chlóru může obsahovat i další škodlivé látky.

3/ Doba odstavení vody

O klidu vody, jako způsobu k odstranění chloru, jste také už zřejmě slyšeli. Vodu je však potřeba nechat odstát 2 až 3 dny, ne pár minut, jak se to mnozí domnívají. Běžnou zakalenost vody, po jejím napuštění do sklenice, nezpůsobuje chlor, ale maličké bublinky vzduchu. Ty sice vyprchají rychle, ale chlor v ní zůstane ještě dlouho.

4/ Citronová šťáva obsahující vitamín C

Mým nejoblíbenějším způsobem odstranění chloru z vody je použití citrónové šťávy. Ta totiž obsahuje vitamin C, který s chlórem chemicky reaguje.

Po zreagování zůstane ve vodě jen zanedbatelné množství kyseliny chlorovodíkové (HCl), která je neškodná, neboť se nachází i v našem žaludku.

Pro odstranění 0.1 mg chloru v 3 dcl sklenici budete potřebovat 0,25 mg vitaminu C (kyseliny askorbové). Toto množství se nachází v přibližně 0,5 ml citrónové šťávy, tedy v asi 10 kapkách. Klidně si jich můžete nakapat i více, vždyť citron je přece zdravý!


Zdroj: How To Cleanse The Water From Chlorine, And Why It Is Recommended

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *