5 věcí bránících rakovině, které si dokážete kontrolovat sami

lifetyleBez pochyb, rakovina je hrozivá. Nicméně nejhorší, co můžete udělat, je poddat se pocitu bezmoci, že ji nijak nedokážete ovlivnit.

Ve skutečnosti existuje pár věci, které vám účinně pomohou vyvarovat se tomuto devastujícímu onemocnění. Konvenční medicína zjišťuje jakou máte chorobu a na základě toho vám předepíše léky.

Podle mého názoru se však vždy musíme ptát i to, proč dané onemocnění vzniklo. V tomto případě hledáme příčiny, které vedly k rakovině.

To je přesně přístup, o jaký se snaží takzvaná funkční medicína: Hledá primární příčiny onemocnění. Ptá se “proč”, a ne “co”.

Hyman Mark DrStudie ukazují, že věci jako strava, cvičení, stres a znečištění z prostředí ovlivňují vznik, růst a šíření se rakoviny. Z tohoto úhlu pohledu, pokud strava chudá na výživné látky, málo pohybu, chronický stres, nerozložitelné toxiny a těžké kovy způsobují rakovinu, pak opak může obrazně řečeno vyčistit zahradu, ve které rakovina roste. Nechci tady teď zjednodušovat problematiku rakoviny, ale je jasné, že stravovací faktory a faktory životního stylu dokážou toto onemocnění do výrazné míry ovlivnit.

Například, výzkum Dr. Deana Ornishe ukázal, že pouze po 3 měsících intenzivních změn v životním stylu, které zahrnovaly celostní rostlinnou stravu, bylo v pozitivním směru ovlivněných přes 500 genů regulujících rakovinu.

Konkrétně se jednalo buď o deaktivaci genů, které způsobovaly rakovinu, nebo o aktivaci genů, které před ní chránily. Samozřejmě, existuje mnoho faktorů životního stylu, které pomáhají chránit před rakovinou, ale u mých pacientů se nejefektivnější ukázalo následujících pět.

1) Eliminujte alergii nebo citlivost na některé potraviny

Jedna velmi významná studie zjistila, že skrytá citlivost na lepek může zvyšovat riziko úmrtí v důsledku onemocnění srdce a rakoviny.

Z toho vyplývá, že dnes téměř 10 % lidí s větším či menším stupněm netolerance lepku může mít zvýšené riziko srdečního infarktu, obezity a rakoviny.

Ze všech potravin jsou lepek a mléčné výrobky nejrozšířenějšími alergeny spojovanými s inzulínovou rezistencí.

Alespoň dočasné odstranění těchto potravin ze stravy umožní zhojení zaníceného střeva a jiných zánětů v těle.

I když nepociťujete netoleranci na konkrétní potraviny, je dobré se jít preventivně otestovat zda nemáte zvýšenou citlivost na některé potraviny.

2) Snižte záněty v těle pomocí správných potravin

Zánět je nejčastějším společným jmenovatelem více chronických onemocnění, včetně rakoviny. Existuje množství věcí, které můžete udělat pro to, abyste snížili záněty v těle. Jednou z nich je konzumace protizánětlivých potravin.

Mezi nejlepší potraviny s takovým účinkem patří zázvor, česnek, kurkuma, omega-3 mastné kyseliny (rybí olej, lněná semínka), kokosový olej, zelené potraviny a podobně.

3) Zlepšete si zdraví vašich střev

Výzkumníci v současnosti zkoumají souvislost mezi střevní mikroflórou a rakovinou prsu a prostaty.

Kromě již zmíněných protizánětlivých potravin můžete do svého jídelníčku přidat i probiotika (prospěšné bakterie) a prebiotika (potrava pro probiotika, tedy nejčastěji vláknina).

Jde o potraviny jako kvašené mléčné výrobky (jogurty, kefíry). V případě, že máte alergii na mléko, existují i jiné výborné fermentované potraviny jako kyselé zelí či kombucha.

V úvahu připadá i užívání probiotických doplňků stravy. Kromě toho, konzumace velkého množství fytonutrientů z rostlin jako kurkumin (kurkuma) či resveratrol (červené hrozny) dokáže snížit záněty ve střevech.

4) Omezujte vystavení se toxinům

Průměrný novorozenec má v sobě 287 chemických látek v pupeční šňůře, z nichž je 217 toxických pro mozek a nervový systém.

Toxické chemikálie mají širokou paletu negativních vlivů na lidskou biologii, včetně rizika rakoviny. Jsou také považovány za faktor, který přispívá k obezitě.

Přechod na čisté produkty zahrnuje znalost toho, jak škodlivé látky pronikají do lidského těla.

Doporučujeme vám navštívit stránky pracovní skupiny pro životní prostředí (EWG), kde se dozvíte například to, jak se vyhnout látkám způsobujících rakovinu, například BPA ve vodě či ftalátům v kosmetice.

5) Zvládání stresu

Kromě výše uvedených strategií pro vítězství nad rakovinou doporučuji i dostatek spánku, kontrolu úrovně stresu a pravidelné cvičení. Celkově byste se měli snažit vypracovat si zdravý životní plán a dodržovat jej.

To si může vyžadovat práci s doktorem praktikujícím funkční medicínu, případně s dietologem zaměřujícím se na chronická onemocnění.

Dr. Mark Hyman

O Autorovi: Dr. Mark Hyman, je přesvědčen, že my všichni si zasloužíme život plný vitality, a že máme potenciál vytvořit ho sami. To je důvod, proč se zaměřuje na řešení hlavních příčin chronických onemocnění tím, že spojí síly funkční medicíny transformované zdravotní péče. Je praktický rodinný lékař, několikanásobný přispěvatel do New York Times,  velmi úspěšný autor, a mezinárodně uznávaný reprezentant, propagátor, pedagog a advokát ve svém oboru. Je ředitelem Cleveland Clinic Centre pro funkční medicínu. Je také zakladatelem a lékařský ředitel Ultra Wellness Center, předseda představenstva Institutu pro funkční medicínu, lékařský redaktor The Huffington Post, a byl pravidelným lékařským přispěvatelem v mnoha televizních pořadech, včetně CBS This morning, Today Show nebo CNN.


Zdroj: 5 Strategies to Prevent and Treat Cancer,   5 Things That Help Prevent Cancer (That You Can Actually Control): A Doctor Explains

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *