5 méně známých, ale život zachraňujících tipů pro prevenci mozkové mrtvice

mrtviceMozkové příhody se vyskytnou tehdy, když se naruší krevní průtok do mozku. Jsou v pořadí čtvrtou nejvážnější příčinou smrti ve vyspělých zemích. První tři místa zastupují srdeční onemocnění, rakovina a chronická onemocnění nižších dýchacích cest.

Mozková příhoda zasahuje stejně mužů, tak ženy. Nejčastěji se vyskytuje u lidí po 55. roce života. Po mozkové příhodě se někteří lidé zcela vyléčí. Pravda je však taková, že více než 2/3 lidí, kteří mozkovou mrtvici přežijí, zůstanou jistým způsobem dlouhodobě postižení.

Statistik se ale není třeba obávat. Existují totiž způsoby, jak snížit riziko tohoto onemocnění. Pokud vás zajímá, jaké to jsou, pokračujte ve čtení.

Nejprve si ve stručnosti vyjmenujeme všeobecně známá doporučení jak mozkovým příhodám předcházet. V další části se pak zaměříme na sice méně typické, ale o nic méně důležitější zásady prevence.

Obecné rady

Mezi ty obecnější rady na prevenci mozkové příhody patří následující:

Pravidelné cvičení.

Snižuje riziko srdečního infarktu o 30 % až 50 %. Zkuste 30 minutové aerobní cvičení alespoň 5 krát týdně.

Mějte alkohol pod kontrolou.

Pití většího množství alkoholu se negativně spojuje s mozkovými příhodami. Více než dva alkoholické nápoje denně mohou zvýšit riziko až o 50 %.

Udržování váhy.

Stačí zhubnout o 5 % až 10 % momentální váhy a podaří se vám snížit krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Lidé trpící cukrovkou mají až 4 krát vyšší šanci porážky.

Jezte vyváženou stravu.

Zdravá a vyvážená strava plná ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libového masa a ryb dokáže snížit riziko mozkové příhody až o 25 %.

Nekuřte.

Může to znít sice jako dost jasný faktor, ale vždy je dobré si to připomenout.

Rady, o kterých jste dosud zřejmě neslyšeli

Jelikož jde o méně známé faktory, ke každému z nich uvedeme trochu více podobností, než u předešlých obecných doporučení.

Konzumace potravin bohatých na draslík

Podle nedávné studie nazvané Mrtvice, která byla vypracována asociací American Heart, konzumace většího množství draslíku snižuje riziko mozkové příhody. Týká se to zejména u žen po menopauze. Mezi potraviny obsahující draslík patří:

 • bílé fazole
 • tmavá listová zelenina
 • brambory pečené ve slupce
 • sladké brambory
 • sušené meruňky
 • pečená dýně
 • bílý nízkotučný jogurt
 • losos
 • avokádo
 • houby
 • banány

Mohlo by vás zajímattepny_FB


Konzumace hořké čokolády

Pokud máte rádi čokoládu, bude to pro vás fantastická zpráva. Několik studií totiž ukázalo, že lidé, kteří jedí hořkou čokoládu více než jednou za týden, si takto příjemně snižují riziko mozkové mrtvice až o 30%. Kromě toho si také snižují riziko cukrovky o přibližně 30 % a onemocnění srdce o téměř 40%. Čím více kakaa, tím lépe. Takže, když se už ohlédnete po hořké čokoládě, určitě by měla obsahovat alespoň 60 % kakaa a klidně i více.

Léčba obstrukční spánkové apnoe (OSA)

Spánková apnoe bývá často nediagnostikovaná. Studie poukazují na to, že v průměru 1 z 15 dospělých trpí mírnou až závažnou OSA. Podle webových stránek Mayo Clinic, nejen závažná, ale dokonce už i mírná obstrukční spánková apnoe se ukázaly jako faktory zvyšující riziko porážky. U mužů to platí 3 násobně více a než u žen. Pokud trpíte tímto onemocněním, určitě dodržujte předepsanou léčbu.

Navštivte svého zubaře

Tento tip vás možná trošku zaskočí, ale vyplatí se ho dodržet. Odborné čištění zubů každých 6 měsíců dokáže snížit riziko srdečního infarktu o neuvěřitelných 24 % a mozkové příhody až o 13 %. Zubař je schopen rozeznat i první příznaky srdečního onemocnění ještě předtím, než si vy nebo váš lékař všimnete ostatních příznaků. Například otok dásní či uvolněné zuby znamenají, že léčba by se měla začít mnohem dříve.

Všímejte si i jiných neobvyklých příznaků

Naše tělo nám dává různé signály, proto je důležité mu pozorně naslouchat a všímat si všechno neobvyklé. Příkladem jsou zkrácený dech, změna srdečního rytmu či vyčerpanost.

Závěr

Pokud zaznamenáte na svém zdravotním stavu něco podezřelého, raději to neignorujte a ihned jděte na vyšetření k lékaři.


VELMI NÁS POTĚŠÍTE, KDYŽ NAŠI STRÁNKU PODPOŘÍTE A DÁTE NÁM LIKE.

[wpdevart_like_box profile_id=”www.facebook.com/AlternativníMagazíncz-1615343398682341″ connections=”hide” width=”300″ height=”150″ header=”small” cover_photo=”show” locale=”cs_cz”]

Zdroj: 10 Life Saving Tips for Lowering Your Stroke Risk

KAM DÁL 

10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které neignorujte 

O tomto musíte vědět: Primární příčiny rakoviny prsu 

Jak snížit vysoký krevní tlak bez léků na předpis a natrvalo 

Dr. Mark Hyman vysvětluje: 5 věcí bránících rakovině, které si dokážete kontrolovat sami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *