5 druhů špatného dechu řekne mnohé o vašem zdraví

 

Pravděpodobně jste zažili někoho, kdo k vám mluví a přitom mu nepříjemně zapáchá z úst.

Přemýšlíte nad tím, jestli si ten dotyčný čistí zuby, co jedl, že moc nedá zubní hygieně, kouří nebo má v ústech nějakou infekci.

To vše jsou totiž možné příčiny špatného dechu. Základem pro udržování svěžího dechu je čištění zubů s pomocí kartáčku na zuby, dentální nitě a využívání ústní vody. Navzdory těmto snahám i tak lidé mohou mít špatný dech. Co s tím?

Příčiny špatného dechu

Existuje více příčin, které vedou ke špatnému dechu a to i ve chvíli, kdy dbáte na ústní hygienu. Může to být překvapení, ale není to právě špatná hygiena, která je hlavní příčinou špatného dechu, říká Harold Katz, bakteriolog, zubní lékař a zakladatel Kalifornské kliniky.

Sucho v ústech, které se zde objevuje zvláště ráno, je nejčastější příčinou ranního zápachu z úst. V některých případech může být chronicky zápach z úst znamenat, že je něco ve vašem těle špatně. Přinášíme pět typů špatného dechu, a co to vypovídá o vašem zdraví.

#1 Zakonzervovaný dech

Zápach z úst může upozorňovat na infekci vedlejších nosních dutin nebo na alergie. Pokud máte chronické infekce vedlejších nosních dutin, bakterie v ústech, pak se může objevovat špatný dech.

Tento problém můžete vyřešit pravidelným vyplachováním vedlejších nosních dutin nebo pravidelné užívání léků na alergii. Jestliže lékař zjistí, že máte v ústech bakteriální infekci, můžete začít užívat antibiotika.

#2 Ovocný dech

Ovocný dech může ukazovat na cukrovku. Cukr v krvi běžně míří do buněk v lidském těle, což se využívá pro vaši energii. Jestliže k tomu nedochází, hladina cukru v krvi stoupá a vaše buňky tak spalují tuky na energii.

Vedlejším produktem procesu ketony může být ovocná vůně. Jestliže zjistíte, že trpíte ovocným dechem, je dobré nechat si zkontrolovat hladinu cukru v krvi.

#3 Dech podobný kyselému mléku

Na svědomí to může mít laktóza. Tento zápach může naznačovat, že tělo nesprávně zpracovává bílkoviny, které jsou v mléčných výrobcích. To samozřejmě může doprovázet také průjem, křeče nebo plynatost po konzumaci mléčných výrobků.

#4 Dech se zápachem špinavých plen

Jestliže váš dech připomíná svým zápachem špinavé pleny, může to znamenat, že máte na mandlích kámen. To se obvykle stává, když se nečistoty a bakterie hromadí v trhlinách.

Nejlepší způsob, jak se s tímto problémem vypořádat je o mandle se starat a odstranit tyto nečistoty a bakterie.

#5 Shnilý dech

Shnilý dech může poukazovat na onemocnění plic. Jde o mnohem horší zápach, než tradiční špatný dech. Máte-li tento shnilý dech a k tomu se i u vás objevují problémy s plícemi, na nic nečekejte a pro jistotu si zajděte k lékaři.

Jak předcházet zápachu z úst?

  • Dbejte na správnou ústní hygienu čištěním zubů, alespoň dvakrát denně
  • Stimulace slin pomocí žvýkačky bez cukru
  • Přestaňte kouřit a pít alkohol
  • Používejte ústní vodu
  • Jezte potraviny bohaté na vlákninu, která odstraňuje ústní bakterie
  • Pijte pravidelně během celého dne, abyste zabránili zápachu z úst
  • Dýchejte raději nosem než ústy

Zdroj: 5 Types Of Bad Breath And What They Say About Your Health

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *