Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba: Skutečné příčiny a přírodní léčba

crohnova nemocPřibližně 2 procenta populace v současnosti trpí nemocí zánětu střev, která zahrnuje ulcerózní kolitidu a Crohnovu nemoc.

Zjednodušeně by se dalo tyto nemoci popsat jako zánětlivé procesy zažívacího traktu.

Jak se nejčastěji projevují zánětlivé procesy zažívacího traktu?

Jejich nejběžnějšími projevy jsou:

 • křeče a silné bolesti
 • krvácející průjmy
 • ztráta na váze
 • únava
 • horečky
 • nevolnosti
 • další komplikace střevní soustavy, včetně možné rakoviny tlustého střeva

Kromě výše uvedených obtíží, se záněty střev mohou projevovat i v jiných částech těla, například v podobě problémů s:

 • očima
 • játry
 • žlučníkem
 • svaly a klouby
 • ledvinami
 • pokožou

Ve vzácných případech může docházet až k narušování střevních stěn a průchodu jejich obsahu nově vytvořenými kanály do konečníku, ženských orgánů, břišní dutiny nebo až na kůži.

Tato zánětlivá onemocnění střev mohou být extrémně bolestivá, vysilující a dokonce až život ohrožující.

V mnoha případech, kdy tradiční léčba selže, končí pacienti, kterým byla odstraněna část jejich zažívacího traktu. To samo o sobě může vést k dalším devastujícím účinkům na jejich zdraví a kvalitu života.

Cílem většiny konvenčních léčebných metod bývá potlačování zánětů, při kterých se využívají klasické protizánětlivé léky.

V případě neúspěchu následně sahá, jak již bylo zmíněno, po operačních možnostech. Podrobněji o přírodním holistickém přístupu si povíme níže.

Tři nejčastější příčiny ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby

Konvenční medicína tak, jako u mnoha jiných zdravotních problémů, i v tomto případě selhává v identifikaci příčin onemocnění.

Při jejich zkoumání se jako nejpravděpodobnější viníci ukázali:

1. paratuberkulózní bakterie (v mléce)

Bakterie, která způsobuje podobné onemocnění u skotu, je pravděpodobně příčinou Crohnovy choroby i u lidí. Projevuje se typickým chronickým zánětem střev doprovázeným bolestmi, krvácením a průjmy.

Paratuberkulózní mykobaktérie. Tato bakterie brání bílým krvinkám v odstraňování bakterie E. Coli a u většiny pacientů s Crohnovou nemocí se potvrdilo její zvýšené množství výskytu v jejich nemocných tkáních.

Předpokládá se, že tato bakterie se do lidského zažívacího traktu dostává prostřednictvím kravského mléka a jiných mléčných výrobků.

Nejedná se jen o jednu studii, která odhalila vztah mezi konzumaci pasterizovaného kravského mléka a Crohnovou nemocí.

Mnoho, v minulosti provedených výzkumů zjistilo, že výskyt paratuberkulózní bakterie v postižených tkáních byl zaznamenán u přibližně 92 % pacientů trpících na touto nemocí, ve srovnání s 26 % v kontrolní skupině zdravých lidí.

Dále se zjistilo, že tato bakterie je přítomna v přibližně 2 % komerčně prodávaného pasterizovaného kravského mléka.

Z toho vyplývá, že pasterizace nejenže zabíjí prospěšné mléčné bakterie, ale nijak neškodí potenciálně škodlivým bakteriím.

A by toho nebylo dost, typické doporučení, aby se mléko pasterizovalo při ještě vyšších teplotách, dělá celou věc ještě horší.

Mnozí si totiž neuvědomují jednu věc …

I když se použijí vyšší teploty a teoreticky se podaří zneškodnit škodlivé bakterie, jejich mrtvé zbytky nadále zůstávají v mléce.

Sice se již nemohou dále množit, ale jejich samotná přítomnost má potenciál stále vyvolat reakci imunitního systému a následně způsobovat autoimunitní onemocnění, přičemž Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida jsou jen jedněmi z možných případů.

Nepasterizované mléko od krav krmených čerstvou travnatou potravou je naproti tomu úplným opakem, které může dokonce tyto chronické zánětlivé procesy léčit.

Čili, namísto vyvolávání nemoci, syrové nepasterizované mléko přispívá k její vyléčení.

Je to z toho důvodu, že pokud se krávy chovají správně, živí se čerstvou trávou, neočkují se, umožňuje se jim dostatek čerstvého vzduchu a slunečního světla, nepodávají se jim antibiotika, které poškozují jejich imunitní systém, pak tento dobytek nekolonizuje ani škodlivé bakterie.

Nepasterizované mléko není potřeba v takovém případě proto ani pasterizovat.

Pasterizace v mléce zabíjí nejen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné, které dokáží Crohnově nemoci předcházet a léčit ji.

Platí zde zásada:

Střevo nemůže být současně obydlené dobrými i špatnými typy bakterií. Jedny vytlačují druhé.

Proto bychom se měli snažit, aby člověk ve své stravě konzumoval více těch prospěšných bakterií, které následně vytlačí ty škodlivé.

V případě pasterizovaného mléka, kde jsou všechny prospěšné bakterie mrtvé, pak nemáty špatné kdo vytlačovat, což následně vede k jejich přemnožení a rozvoji nemoci.

2. Antibiotika

Další předpokládanou příčinou Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy jsou antibiotika.

Z vlivů popsaných v předchozím odstavci je čtenáři již pravděpodobně zřejmé, proč mohou být antibiotika příčinou ztěchto onemocnění.

Když se antibiotiky zničí střevní mikroflóra, dochází následně k přemnožení kvasinek, hub a škodlivých bakterií, což následně vede k zánětlivým procesům.

Ty se však nemusí omezovat jen na samotný trávicí trakt, ale často se přenášejí i na ostatní orgány jako oči, játra, žlučník, svaly, pojivové tkáně a klouby, ledviny a pokožku.

3. Kvasinky a mykotoxiny

Někteří vědci tvrdí, že především kvasinky a houbové toxiny (mykotoxiny) jsou přímou příčinou Crohnovy nemoci.

Bývalý expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Costantini zjistil u lidí s Crohnovou nemocí přítomnost aflatoxinu, tedy toxinu produkovaného plísní Aspergillus nacházející se přímo v jejich krvi.

Průběh nemoci byl mnohem mírnější u těch lidí, kteří byli na bezkvasinkové dietě, tedy stravě neobsahující pečivo a droždí.

Přírodní léčba ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby

Pro úspěšnou léčbu uvedených onemocnění je nutné v první řadě odstranit jejich příčiny, které jsme popsali výše:

 • přejít z pasterizovaného kravského mléka na nepasterizované od krav krmených čerstvou trávou a chovaných bez vakcinaci
 • vyhýbat se antibiotikům
 • dostatek pohybu a čerstvého vzduchu

Kromě nich zde uvádíme i další účinné přírodní terapie, o které můžete léčbu doplnit:

1. Vyhýbejte se nebezpečným obilovinám obsahujících lepek

Je dokázáno, že před tisíci lety lidé nekonzumovali obiloviny. Byly stále lovci a sběrači plodů, tedy jejich strava byla převážně tvořena masem, ovocem a zeleninou.

Přes 99 % lidské DNA bylo vytvořeno ještě v těchto časech. Jednoduše řečeno, posledních pár tisíc let není dost na to, aby se lidská DNA dokázala evolučně přizpůsobit dané změně.

2. Omezte nebo zcela vylučte ze stravy rafinovaný cukr

Hlavně se vyhýbejte fruktóze, která povzbuzuje záněty prostřednictvím zvýšení hladiny inzulínu v krvi.

Také se vyhýbejte umělým sladidlům, které mají celou škálu dalších škodlivých účinků.

3. Konzumace dostatečného množství probiotik

Kysaná jídla jako kyselé zelí, kombucha, jogurty (z nepasterizovaného mléka od zdravě chovaných krav) jsou plné prospěšných bakterií.

Vašemu tělu dokážou prospět stejně jako plná láhev speciálního probiotického nápoje, ale za zlomek jeho ceny.

Jednou z nejjednodušších možností je pořídit si zdravé nepasterizované mléko a udělat si z něj kefír. Příprava je jednoduchá – přidejte pár startovacích kefírových granulí do jednoho, případně více litrů mléka při pokojové teplotě a nechte odstát přes noc.

Ráno, když se vzbudíte, bude kefír hotový a můžete si jej začít vychutnávat.

Pokud ještě nenabyl hustotu a konzistenci typickou pro jogurt, nechejte jej odstát o něco déle. Následně ho skladujte v lednici.

4. Kokosový olej

Kokosový olej se prokázal být velmi prospěšnou součástí stravy kvůli svým protizánětlivým a léčícím účinkům na trávicí trakt.

Kokosový olej má také protimykotické účinky na škodlivou střevní mikroflóru.

5. Rybí olej

Rybí olej je velmi důležitým a nepostradatelným prvkem při předcházení a léčbě zánětlivých procesů v trávicí soustavě.

6. Vyřešení psychického trauma

Zánětlivé procesy ve střevech často souvisí s nevyřešenými psychickými a emocionálními traumaty, převážně z raného dětství před 6. rokem života, které jsou vryty hluboko do podvědomí.

Jde převážně o různé interakce mezi rodičem a dítětem, přičemž z pohledu rodiče se mohlo jednat o banalitu, ale z pohledu dítěte to byla pro něj naprosto devastující zkušenost.

Proto v případě existence duševního trauma, je často obtížné dosáhnout zlepšení zdravotního stavu, dokud se tato trauma nevyřeší.

7. Kůrovcový, planktonních olej (Krill oil)

Výsledky nového výzkumu na zvířatech publikované ve Skandinávském deníku Gastroenterolog potvrdily, že kůrovcový olej poskytuje několik ochranných účinků proti zánětlivým onemocněním střev, včetně snížení zánětlivého a oxidativního stresu.

Uvedené účinky se připisují vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), které při zánětech hrají důležitou roli.

Konkrétně jde o produkci látek známých pod názvem resolvíny a Protektin, které dokáží potlačit zánět ještě před tím, než stihne napáchat nějaké škody.

Resolvíny například dokáží kontrolovat zánět tím, že zabraňují přechodu buněk vyvolávajících zánět na místa, kde dochází k aktivaci zánětů.

Kromě samotných omega 3 mastných kyselin kůrovcový olej obsahuje také astaxantin.

Jedná o karotenoid produkovný výhradně planktonem Heamatoccus pluvialis v době, kdy se mu zastaví přísun vody, čímž je nucen se chránit před ultrafialovým zářením.

banner squareJe to mechanismus zaměřený na přežití organismu, a jistý druh “ochranného pole” před nedostatkem potravy a intenzivním slunečním zářením.

Existují pouze dva významné zdroje astaxantinu. Prvním je samotný plankton, který ho dokáže vyprodukovat. Druhým jsou mořští živočichové, které uvedený plankton konzumují, jako například losos, ústřice a korýši.

Přírodní astaxantin je nejen silným antioxidantem, ale zdá se, že je i účinnou protizánětlivou látkou, která dokáže tlumit zánětlivé mediátory, kterými jsou například nádorový nekrózní faktor alfa, oxidy dusíku nebo zánětlivé enzymy COX-1 a COX-2.

Projevení jeho účinku může sice trvat o něco déle, než u komerčních léků proti bolestem (paracetamol, nurofen a podobně), ale na druhé straně nemá žádné jejich nežádoucí vedlejší účinky.

Právě naopak, má několik pozitivních vedlejších účinků. Výzkumy ukazují, že může být velmi prospěšným až proti 100 různým nemocí.

8. Optimalizujte své hladiny vitaminu D

Ukazuje se také, že vitamin D dokáže být téměř tak účinný jako živočišné získané omega 3 mastné kyseliny při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.

Jedním z důvodů, proč vitamin D funguje je skutečnost, že se podílí na tvorbě téměř 200 druhů antimikrobiálních peptidů.

Velké množství expertů totiž považuje zánětlivé onemocnění střev za infekční chorobu.

9. Použití přírodních protizánětlivých bylin

Jednou z nejznámějších bylin s protizánětlivými účinky je kurkuma (turmeric) obsahující primární polyfenol kurkumin.

Další známou bylinou je například bosvelia (boswellia) mající vynikající klinické výsledky, včetně jejího bezpečnostního profilu, ve srovnání s konvenčními léky používaných při léčbě chronických zánětlivých onemocnění střev.

10. Transplantace fekálních bakterií od zdravého dárce

Na první pohled se může tato metoda zdát poněkud nechutná, ale poslední experimenty potvrdily její vysokou úspěšnost při léčbě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Z etických, psychických a částečně i zdravotních důvodů dárcům zdravé střevní mikroflóry obvykle bývá rodinný příslušník pacienta.

Související 


 Zdroje: 1, 2

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

1 odpověď

 1. Jitka napsal:

  Dobrý článek, vše, co je zde napsáno, je pravda. Hlavně poslední bod, tedy fekální transplantace je vážně moc účinný způsob, jak se zbavit ulcerózní kolitidy . Mně stačily pouhé tři transplantace střevní mikroflóry a ulcerózní kolitida byla pryč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *