Pravda o másle konečně odhalena: Babičky to celou dobu věděly!

maslo-pravda1Všem nám bylo jednou tvrzeno, jak je máslo pro naše zdraví ta nejhorší věc na světě. Je tomu opravdu tak? Nebo nás oklamali, abychom si mysleli, že je správně konzumovat “lehčí” verze tuků ve formě rostlinných pomazánek či margarínů?

Už v 60. letech minulého století existovaly vědecké důkazy o tom, že máslo je pro naše zdraví nesrovnatelně lepší. Nicméně falešný chemický průmysl se dal dohromady se zaprodanou vědou (junk science), aby přesvědčili miliony lidí ke kupování rostlinných tuků.

Faktem je, že krmení všežravců jakými jsou psi či myši, u nich nevedlo k arterioskleróze. Naopak, ukazuje se, že lidé, kteří mají ve své stravě nejvyšší podíl nasycených tuků, mají zároveň nejnižší riziko onemocnění srdce.

Máslo je taková malá nutriční bomba

Máslo je jedno z nejzdravějších jídel na zemi, avšak v závislosti na druhu másla jaké konzumujete. Jedná se o velmi komplexní druh tuku obsahující přes 400 různých mastných kyselin a poměrně slušné množství v tuku rozpustných vitaminů (A, D, E a K).

Mastné kyseliny jsou více než jen zdroj energie. Některé z nich mají biologickou aktivitu.

Máslo nejen nesrovnatelně lépe chutná. Jde o přírodní produkt, který lidstvo konzumovalo nebo s jeho pomocí vařilo po celá staletí a to bez jakýchkoliv nepříznivých účinků na zdraví.

Mnohé mastné kyseliny v másle alespoň minimálním způsobem ovlivňují fyziologii a biochemii těla v pozitivním směru. Jde hlavně o kyselinu CLA (konjugovaná kyselina linoleová). Tato látka je velmi populární i v odvětví doplňků stravy pro hubnutí.

Studie také ukazují, že má poměrně silné účinky na zdraví.

Máslo vyrobené z mléka krav krmených čerstvou trávou jich obsahuje až 5 krát více než máslo od krav odchovaných na krmných směsích.

Stručné srovnání másla a margarínu

Oproti tomu, částečně hydrogenované mastné kyseliny v margarínu ničí artérie a cévy. Snižují totiž dobrý cholesterol v krvi a zvyšují hladiny triglyceridů a lipoproteinů. Margaríny takto poškozují kardiovaskulární systém.

Také snižují využití omega-3 mastných kyselin a prostaglandinů, které odstraňují krevní sraženiny. Máslo z krav pasoucích se na zelené trávě má vyšší obsah omega-3 kyselin a vitamínu K2. Je proto ještě o něco více nutričně bohatší než běžné máslo.

Studie z roku 2010 porovnávala hladinu CLA (konjugovaná kyselina linolová) v tukových tkáních lidí, kteří prodělali srdeční infarkt se zdravými lidmi. Úroveň mastných kyselin je spolehlivým indikátorem konzumace mléčných tuků.

Testované subjekty byly rozděleny do 5 skupin – od nejnižší po nejvyšší úroveň CLA. Zjistilo se, že plnotučné mléčné produkty snižovaly riziko srdečního infarktu.

Lidé, kteří jedli mléčné produkty nejvíce, měli až o 49 % nižší výskyt infarktů ve srovnání s těmi, kteří jedli málo tuků.

Závěr

Mé babičky jsem se jednou, ještě jako dítě ovlivněny televizními reklamami, zeptal: “Babičko, a proč ty nepoužíváš rostlinné pomazánky, vždyť jsou přece tak zdravé ?!”

Její odpověď byla: “Margaríny jsme jedli během války, kdy se máslo nedalo sehnat”.

Myslím, že její reakce vypovídá za vše …


Zdroj: The Truth About Butter: It ‘About Time That Everyone Knows This

NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Počet komentářů: 4

 1. Rena napsal:

  Dnes cítím , že to co mně doporučují jako zdravé , účinné či vynikající pro můj organismus je opakem !

 2. Miloslav Kokeš napsal:

  Do článku jsem se začetl, právě kvůli názvu. A musím souhlasit. Moje babička mi řekla to samé „margarínu jsme se najedli za války dost”. Babička nám již bohužel odešla, ale dožila se v plné síle a dobré kondici krásných 95 let. Jo, a nejedla maso 🙂

 3. Jana Strnadová napsal:

  I já dávám celý život přednost máslu,jestli jsem snědla 30chlebů namazaných Florou nebo Perlou tak to je hodně

 4. Jiřina Vávrová napsal:

  Co se másla týče, asi jsem také babička – protože, často mám chuť na chleba s máslem, jakkoliv to komu připadá nudné a obyčejné jídlo. Jakoby mně cosi našeptávalo, ŽE PRÁVĚ MÁSLO MÉMU TĚLU DODÁ HODNĚ DŮLEŽITÝCH LÁTEK. A když jen vidím margarín, mimoděk se tvářím kysele. J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Spočítejte *