Naše babky radí: Pouze 1 lžička a můžete zamávat pálení žáhy, bolesti břicha nebo vysokému tlaku
Brambory jsou lahůdka, která v české kuchyni rozhodně nemůže chybět. Slyšeli jste však už o bramborovém moku? Šlo o zázračného pomocníka, kterého měli naši prarodiče vždy po ruce. Přestože se mu říkalo lék chudých, ve skutečnosti jsou jeho účinky k nezaplacení. A to nejen proto, že je velmi levný, ale účinkuje ohromně rychle. Až se dozvíte, co všechno dokáže, nebudete pít už žádný jiný.
Brambory se na starý kontinent dostaly z Ameriky a původně se pěstovaly jako okrasná květina. Netrvalo to však dlouho a lidé s nimi začali experimentovat. Objevili nejen jejich skvělou chuť, ale i léčivou sílu. Zatímco na talíři je míváme tepelně upravené, v domácí lékárně je naši předkové využívali v přirozené syrové formě. A za pravdu jim nejnověji dávají i vědci.
Co dokáže bramborový mok?
- už 1 lžička pomůže při pálení žáhy
- pomáhá při nevolnosti a bolesti břicha
- snižuje krevní tlak
- pomáhá proti bolesti hlavy, dokonce i proti migréně
- stimuluje trávení
- blahodárně působí při žaludečních vředech
- má silné antibakteriální účinky
- ozdravuje pleť
Kdysi ho znali chudí, dnes ho doporučují i lékaři
Tým z Manchesteru totiž objevil silné antibakteriální účinky bramborové šťávy. A potvrdil to, co se už dávno vědělo, a to, že pomáhá při problémech s trávením . Konkrétně se zjistilo, že díky speciální molekule ničí bakterie, které způsobují žaludeční vředy a pálení žáhy. Zajímavostí však je, že na rozdíl od mnoha přípravků nevyvolává v trávicím traktu žádné vedlejší účinky . “Bramborová” šťáva je tedy mnohem účinnější než jakákoli antibiotika, vůči kterým si může náš organismus postupně vybudoval rezistenci. Vědci momentálně zkoumají, která odrůda brambor je nejúčinnější.
Chutnají i léčí
My však na jejich další výsledky čekat nemusíme. Této plodině se u nás mimořádně daří, a to i v oblastech s “chudší” zeminou . Brambory tak stačí pouze sehnat a pustit se do jejich úpravy. Můžeme je buď nastrouhat ručně nebo ve stroji. Důležité však je, aby byla jejich konzistence co nejjemnější a pak stačí už jen vypít. Vhodná je pro lidi, kteří mají zájem o zdravý životní styl , ale i pro ty, kteří mají žaludeční problémy, vysoký tlak či bolesti hlavy . Pokud by vám nápoj nechutnal, můžete ho trochu osladit přírodním medem, určitě však nepoužívejte rafinovaný cukr.
Pokud však tekutinu smícháme s olejem – například makovým, který má sám o sobě mnoho skvělých účinků, – můžeme směs aplikovat i na pokožku . Vyplatí se vám to tehdy, pokud byla vystavena extrémním teplotám – ať už při spálení od slunce, nebo poškozená silným mrazem. Bramborový džus tak najde uplatnění nejen během zimy, ale i v létě.
Pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte jej sdílet s příteli.